Inštrukcia

Kde nájdem hubu chrobáka a s čím sa konzumuje


Bežná huba v Rusku, trstina alebo coprinus (z Latinskej Coprinus), z čeľade Champignon (Agaricaceae), rastie na úrodných substrátoch bohatých na živiny vrátane hnoja, humusu, humusu, hniloby dreva a zvyškov rastlín.

Značná časť tohto druhu je nepožívateľná. Existujú však aj jedlé medvede, ktoré si zasluhujú pozornosť zberači húb, medzi ktorými je osobitný záujem šedá a biela.

Biely chrobák

Dobre známe huba biela (Coprinus comatus) má klobúk s priemerom do 9,5 cm. Jeho tvar v mladých vzorkách je podlhovastý a vajcovitý, s časom sa stáva úzkym zvončekom. Farba povrchu čiapky môže byť biela, sivá alebo nahnedlá. Prvkom je prítomnosť na apikálnej časti pomerne širokej hnedastej rímsy. Povrch viečka je husto pokrytý vláknitými šupinami.

Biela a celkom mäkká dužina huby nemá výraznú chuť a arómu. Dosky sú voľné a široké, veľmi často sa nachádzajú. Ich sfarbenie v mladom veku je výrazné biele. V starších vzorkách sú doštičky ružové. Sčernenie viečka je charakteristické uvoľňovaním mnohých spór v štádiu prerastania huby.

Noha sa nachádza v strednej časti. Jeho výška sa môže pohybovať v rozmedzí 10 - 35 cm, priemerný priemer je 1 - 2 cm. Prvkom je valcový tvar, prítomnosť dutiny vo vnútri a biely povrch s jasne viditeľným hodvábnym leskom. Tiež je možné pozorovať výrazné zhutnenie cibule a jemný krúžok bielej farby, ktorý je filmového typu.

Fotogaléria

Vlastnosti chrobáka bieleho

Trusný chrobák

Bežné alebo trusík (Coprinopsis atramentaria) u ľudí sa často nazýva atrament chrobáka alebo šedá huba.

Charakteristickou črtou tohto druhu je prítomnosť šedého alebo šedohnedého klobúka so stmavnutím v strednej časti. Priemer viečka dospelej huby nepresahuje 10,5 cm. Mladé huby majú viečko v tvare vajca, ktoré získava široký zvonovitý tvar so silne praskajúcimi hranami s vekom. Povrchová časť je charakterizovaná prítomnosťou malého, tmavého zafarbenia váh.

Tenké svetlé mäso dostatočne stmavne a má sladkú chuť s úplnou absenciou arómy húb. Spodnú časť viečka predstavujú široké, často biele doštičky, ktoré postupne stmavujú a podliehajú autolýze s uvoľňovaním čierneho prášku spór do vonkajšieho prostredia.

Kde a kedy si vybrať huby

V miernych klimatických podmienkach pripadá hlavná sezóna na zber jedlých chrobákov v období od mája do prvej dekády októbra. Obe odrody sa pestujú v oblastiach, ktoré predstavujú voľné pôdy bohaté na organické látky. Veľké skupiny trstinových chrobákov sa často nachádzajú na pasienkoch, ako aj v zónach lesoparku a dokonca aj na osobných pozemkoch.

Užitočné vlastnosti

Recenzie výživových a chuťových vlastností týchto podmienene jedlých húb sú veľmi zmiešané. Jedine podliehajú iba mladé exempláre, ktoré nemajú tmavé platne.

Malo by sa pamätať na to, že jedlá z trusného chrobáka nie sú kompatibilné s alkoholickými nápojmi a môžu spôsobiť dosť závažné otravy. Táto vlastnosť umožnila používať huby ako ľudový liek na zbavenie sa alkoholizmu. Coprinus našiel široké využitie ako veľmi silný prírodný prostriedok na boj proti alkoholizmu.

Je veľmi jednoduché pripraviť si protialkoholný liek sami:

 • ošúpaná a umytá húbová dužina by sa mala jemne nasekať a potom umiestniť na veľkú a plytkú panvicu;
 • pri nízkej teplote by sa huby mali vyprážať za stáleho miešania, až kým sa voda úplne neodparí;
 • výsledná vyprážaná húbová hmota sa musí veľmi dobre vysušiť a potom zomeliť v mlynčeku na kávu.

Výsledný hríbový prášok je veľmi dobre skladovaný. Mal by sa pridávať do potravín alebo nápojov osobám, ktoré sú náchylné na nekontrolované nadmerné pitie. Po takomto jedle je možné pozorovať nasledujúce príznaky, ktoré po chvíli prechádzajú samy o sebe a nevyžadujú lekársky zásah:

 • začervenanie alebo začervenanie tváre;
 • vzhľad jasne fialových škvŕn na väčšine tela;
 • špicatá špička nosa a ušné lalôčky;
 • búšenie srdca a srdcová frekvencia;
 • výskyt intenzívneho tepla;
 • vznik pocitov úzkosti a strachu;
 • nevoľnosť a zvracanie
 • zhoršené videnie a reč.

Hríbový prášok sa odporúča pridávať do potravín alebo nápojov v množstve 2 - 3 g za deň. Nástroj by sa mal používať raz za dva dni počas desiatich dní a potom si dať dvojtýždňovú prestávku.

U nepijákov je trusný chrobák úplne neškodný a pri používaní nevzniká nepohodlie.

Použitie na varenie

Trusný chrobák sa môže jesť až po predbežnom vyčistení od zvyškov zeleniny a povinnom varení. Huby tohto druhu sa konzumujú varené, vyprážané a vhodné aj na morenie. Je dôležité si uvedomiť, že zozbierané huby je potrebné spracovať do niekoľkých hodín, inak je možné pozorovať prirodzenú reakciu autolýzy, ktorá je charakteristická aj pre mrazené huby.

Hubové chrobáky: charakteristické

V našej krajine boli chrobáky trstiny veľmi dlho nepopulárne a považovali sa za „potyčky“, ale v európskych krajinách, ako je Česká republika, Fínsko a Francúzsko, je táto huba veľmi cenená a jedlá z trusných medveďov sa považujú za pochúťku a sú v stálych požiadavkách.