Rastliny

Pestovanie jahôd na parapete po celý rok

Pestovanie jahôd na parapete po celý rok


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Vyberateľné záhradné jahody alebo jahody na parapete sa môžu pestovať po celý rok s minimálnym časom a úsilím. Pestovanie bobuľovej kultúry na okne alebo skôr na parapete samozrejme znamená správny výber odrody a dodržiavanie technológie starostlivosti nielen v lete, ale aj v zime.

Kritériá výberu odrody

Pred pestovaním záhradných jahôd doma by ste mali vziať do úvahy skutočnosť, že nie všetky odrody sú vhodné na pestovanie v uzavretej pôde. Pestovať doma nielen krásnu a silnú, ale aj najproduktívnejšiu rastlinu, Odporúča sa uprednostniť najnáročnejšie opravárske odrody záhradných jahôd, ktoré sú odolné voči odtieňom. Doma môžete pestovať takmer akýkoľvek druh jahôd, ale medzi najlepšie ukazovatele chuti a výťažku sa najčastejšie spomínajú zvyšky.

Názov triedyBotanický opisBerry charakteristikadôstojnosťOdrodové chyby
"Everest"Vysoko výnosná a veľmi nádejná francúzska odroda, ktorá vytvára stredne veľké a kompaktné rastlinyStredné a veľké veľkosti, svetločervená farba, príjemná kyslá sladká chuťVysoká úroveň zimnej otužilosti, dobrý výnos a chuťové vlastnosti bobúľStredná odolnosť proti škodcom a chorobám
"Cardinal"Veľmi silné kríky, s veľkými lesklými listamiVeľká, v tvare vretena, červená s leskom, dezertnou príchuťouOdolnosť proti poškodeniu hnilobou šedého ovocia a špinením. Úroda sa dobre prepravuje a skladuje. Odroda je vhodná na vertikálne pestovanie.Riziko múčnatky, zložitosti reprodukcie ružicami doma
"Queen Elizabeth II"Výkonné rastliny, kompaktný typ, rýchlo vstupujúce do kvetov a plodovVeľký alebo veľmi veľký, jasne červený, s hustou a chutnou dužinou, vhodný na prepravuMá dostatočnú zimnú odolnosť a vysokú produktivituVyžaduje náležitú starostlivosť a nepretržité zavádzanie dusíka a draslíka
„Lesný príbeh“Stredne veľké rastliny, dosť kompaktné, so značným počtom stopiekMalá veľkosť, tmavo červená farba, kónický tvar, so šťavnatou a príjemnou dužinouVysoká chutnosť bobúľ a výrazná aróma bobúľTakmer úplne chýba
Svetový debutRužová verzia pokojnej záhradnej jahody s dlhými stopkamiVeľký s atraktívnou červenou farbou a vynikajúcou vôňou bobúľVysoká produktivita a veľkoplodé, ako aj dekoratívne účelyNedostatočne vysoká odolnosť proti určitým chorobám a škodcom

Pravidlá pestovania osiva

Ak chcete zo semien získať kvalitné sadenice záhradných jahôd, mali by ste pripraviť výsadbové kvetináče alebo škatule s drenážnymi otvormi, ako aj výživnú pôdu a zvoliť si správne miesto na pestovanie. Pôda na siatie by mala byť voľná a mala by dobre prenikať nielen vlhkosť, ale aj vzduch do koreňového systému rastlín, Pôdu si môžete pripraviť sami zmiešaním trávnatej pôdy, rašeliny a hrubého piesku v rovnakých pomeroch. Na dezinfekciu pôdy sa kalcinuje v peci 1/2 hodiny pri teplote 150 - 160 ° C.

Jahoda: rastie na parapete

Aby ste získali najkvalitnejšie sadenice, odporúča sa pred výsadbou semená namočiť 48 hodín na vlhkú handričku. Semená by sa potom mali distribuovať po povrchu dobre zvlhčenej pôdy, do ktorej sa sadenice plnia. Hotové vykladacie kontajnery s plodinami musia byť pokryté plastovým obalom a umiestnené na teplom a dobre osvetlenom mieste pri teplote 20–22 ° C. Pred vznikom sadeníc je potrebné udržiavať pôdu vo vlhkom stave a pravidelne vyplachovať teplou vodou zo striekacej pištole.

Po výsevnej technológii a teplotných podmienkach sa prvé výhonky záhradných jahôd objavia po približne dvoch až troch týždňoch. Pred objavením piatich pravých letákov by sa malo vykonať denné vetranie a systematické zalievanie. Po vytvorení piatich alebo šiestich z týchto listov sa sadenice ponoria do samostatných nádob, ktorých objem by nemal byť menší ako 2,5 až 3 litre.

Starostlivosť v lete iv zime

S cieľom získať čo najviac z plodov jahôd pestovaných na parapete je veľmi dôležité vytvoriť najvhodnejšie podmienky pre bobuľovú kultúru pre plný rast a normálny vývoj. Jahody sa odporúča umiestniť na okná smerujúce na juh alebo juhovýchod. V zime musia rastliny poskytovať umelé osvetlenie vo forme denného osvetlenia žiarivkami. Úplný rozvoj a plodenie bobuľovej kultúry nie je možné bez vytvorenia osvetlenia na úrovni 12 - 14 hodín denne.

Je dôležité dodržiavať optimálny teplotný režim, ktorý nesmie byť nižší ako 18 - 20 ° C počas celej vegetačnej sezóny. V prípade potreby sa používajú elektrické ohrievače a zariadenia na zvlhčovanie vzduchu. Malo by sa však pamätať na to, že nadmerná vlhkosť často spôsobuje poškodenie rastlín rôznymi hubovými infekciami. Pre jahody v záhradníctve je top dressing veľmi dôležitý, kvôli obmedzenej oblasti výživy bobuľovej kultúry. Hnojivá by sa mali nanášať dvakrát mesačne s použitím univerzálnych komplexných hnojív bez vysokého obsahu dusíka.

Pomerne často doma sú jahodové plantáže napadnuté rastlinným parazitom, ako je napríklad roztoč pavúk, existuje pomerne vysoké riziko hniloby šedého ovocia. Dobrým profylaktickým účinkom je tinktúra na báze rozdrveného cesnaku s prídavkom mydla na pranie a červenej papriky, ktorá by sa mala pri prvých známkach poškodenia postriekať rastlinami. V príliš horúcich a slnečných dňoch môžu byť záhradné jahody pestované na južných oknách potrebné zatieniť, čo zníži riziko popálenia listov bobuľovej kultúry.

Pri pestovaní v interiéri by sa mala venovať pozornosť skutočnosti, že jahody potrebujú umelé opelenie. Na tento účel môžete použiť obvyklú vodovodnú kefu s najjemnejšou hromadou. Pomocou takejto kefy sa uskutoční jednoduchá opeľovacia udalosť, ktorá spočíva v prenose peľu z jednej kvetiny na druhú. Postup je najlepšie urobiť ráno.

Dôvody nedostatku plodnosti

Je ľahké uhádnuť, že domáce podmienky na pestovanie jahôd nie sú ani zďaleka ideálne a na dosiahnutie dôstojného plodu budete musieť použiť všetky poľnohospodárske techniky. Úplná absencia plodu pri pestovaní bobuľovej kultúry doma môže byť výsledkom nasledujúcich porušení technológie a botanických charakteristík rastliny:

  • predčasná výsadba neumožňuje rastlinám položiť plnohodnotné puky do tvaru plodiny;
  • nedostatok plnohodnotných zavlažovacích opatrení často negatívne ovplyvňuje plodnosť záhradných jahôd;
  • nedostatočne správny postup umelého opelenia rastlín;
  • porušenie teplotného režimu alebo indikátorov vlhkosti v miestnosti na pestovanie záhradných jahôd.

Ako pestovať jahodové semienka

Dôvodom nedostatku plodov môže byť aj získanie nízko kvalitného sadivového materiálu predstavovaného burinovou odrodou bobúľ. Takéto rastliny tvoria veľké množstvo neplodnosti pri úplnej absencii tvorby vaječníkov.