Rastliny

Marhuľová monilóza: príznaky a metódy liečby


Marhuľová monilióza, ovocná hniloba alebo popálenina v monilách je veľmi časté hubové ochorenie spôsobené Ascomycete Monilia cinerea. Porážka týmto patogénom spôsobuje najväčšie škody v regiónoch s miernym podnebím, najmä v oblastiach s pomerne chladným a vlhkým prameňom v Rusku a na Ukrajine.

Hlavné znaky porážky

Je obvyklé rozlišovať dve formy poškodenia marhúľ touto chorobou, ktoré majú určité rozdiely v čase porážky aj vo vonkajších prejavoch:

 • Monilial burn sa týka jarných chorôb. Priťažujúcimi faktormi lézie, ktoré vyvolávajú najrýchlejšie šírenie, sú indikátory vysokej vlhkosti, ako aj nízke teploty a hmla počas fázy kvitnutia ovocného stromu. Prvým príznakom poškodenia je sfarbenie a zhnednutie lístkov, potom ich ďalšie zvädnutie a vysušenie. Takéto patologické procesy sa pozorujú na mladých listoch alebo výrastkoch a často spôsobujú smrť mladých ovocných rastlín. Na dospelých ovocných stromoch môže stonka prasknúť a ďasno môže výrazne vystupovať.

 • Ovocie šedá hniloba Je to letná forma choroby a ovplyvňuje plody vo všetkých fázach dozrievania. Spóry, ktoré sa objavujú na plodoch, sa veľmi rýchlo kombinujú do jedného veľkého mycélia, ktoré vyvoláva vrásky, sušenie a rozpad plodiny marhúľ, ktorá ešte úplne nedospela.

V záhradníctve v našej krajine sa porážka moniliózy stala pomerne rozšírenou a najväčšia škodlivosť sa pozoruje v severozápadných a stredných regiónoch, ako aj v oblasti Uralu, Altaja a Sibírskeho regiónu. Stánky s kôstkovým ovocím niekedy trpia plesňovou infekciou spôsobenou Monilia fructigena. Kvety na ovocných stromoch sú ovplyvnené moniliózou pri teplote -1,5 ° C a pre vaječníky je kritická teplota -0,6 ° C, čo si vyžaduje včasné a kompetentné preventívne opatrenia.

Marhuľová monilióza: kontrolné metódy

Preventívne opatrenia

Správne a včasné preventívne opatrenia pri pestovaní marhúľ v hospodárstve usadlostí sú účinným opatrením na zabránenie masívneho poškodenia záhradnej kultúry moniliózou:

 • Na nížinách nemôžete zasadiť marhuľový sad;
 • pri plánovaní výsadby je potrebné striktne dodržiavať optimálnu vzdialenosť medzi marhuľovými sadenicami;
 • nadmerná hustota koruny bráni pohybu vzdušných hmôt, preto je možné preventívnym opatreniam pripísať kompetentné a včasné orezávanie;
 • mali by sa vykonávať pravidelné kontroly koruny a ak sa nájdu sušené kvety, listy alebo vaječníky, vrcholy výhonkov by sa mali orezať a zničiť spálením;
 • v jesennom období je veľmi dôležité včasné odstránenie a zničenie hniloby, ako aj všetkého mumifikovaného ovocia;
 • v neskorom jesennom období je vhodné vykopávať pôdu medzi radmi a v kmeňoch kruhov;
 • Absolútne všetky zozbierané listy by mali byť ošetrené 8% roztokom močoviny alebo spálené.

Osobitný význam sa pripisuje riadnemu zberu a skladovaniu zberaných plodín. Plody by mali byť naskladané do vopred dezinfikovaného kontajnera. Skladujte plodinu pri skladovaní pri teplote + 0,5 - 1 ° C. Je veľmi dôležité chrániť plody počas zberu a prepravy, a to aj pred drobným mechanickým poškodením.

Liečebné vlastnosti

V súčasnej dobe záhradníci používajú niekoľko metód na zbavenie ovocných porastov moniliózy:

 • najúčinnejším a najdostupnejším prostriedkom na spracovanie ovocných porastov je 1 a 3% roztok kvapaliny Bordeaux, ktorý sa postrieka marhuľami do štádia aktívneho pučania;
 • pred kvetom sa záhradné výsadby ošetria zmesou Bordeaux v koncentrácii nie vyššej ako 0,5 - 1,0%;

 • 3% síran železa, vysoko účinný a moderný prípravok Skor, ako aj prípravky Topsin-M a Horus sú dobrými alternatívnymi prostriedkami na boj proti patogénom plesňových infekcií;
 • veľmi vysoká účinnosť sa pozoruje pri ošetrovaní kultúrnych plodín liečivami, ako je oxychlorid meďnatý alebo deriváty tohto činidla vo forme "Polychoma" a "Homa";
 • v neskorom jesennom období je za priaznivých poveternostných podmienok potrebné ošetriť korunu ovocného stromu 7% roztokom na báze močoviny.

Počas obdobia kvitnutia marhúľ skúsení záhradníci odporúčajú postrek 0,1% bazeazolom zriedeným v množstve 10 g na 1 vedro vody. Takéto spracovanie sa môže uskutočňovať aj vo vlhkom a daždivom období.

Najodolnejšie odrody

K veľkej ľútosti väčšiny záhradníkov v súčasnosti sa odrody, ktoré sú absolútne odolné voči porážke moniliózy, prakticky nezískajú. Domáci a zahraniční chovatelia však chovali odrody a hybridné formy, ktoré majú dostatočnú odolnosť proti porážke tejto choroby pri domácom záhradníctve, čo znižuje počet chemických ošetrení ovocných porastov a riziko straty úrody podlieha minimálnym poľnohospodárskym postupom. Tieto zahŕňajú: „Špeciálny Denisyuk“, „Kláštor“, „Goldrich“ alebo „Sungiant“, „Peter a Paul“, „Obolonsky“.

Ako pestovať marhuľu

Takéto odrody sa vyznačujú nízkym rizikom infekcie moniliózou, navyše sa vyznačujú mimoriadnou odolnosťou voči nepriaznivým poveternostným podmienkam, čo umožňuje pestovať populárnu termofilnú ovocnú plodinu aj v oblastiach s nedostatočne teplým podnebím. Liečba moniliózy je samozrejme extrémnym opatrením. Preto sa odporúča nezanedbávať profylaxiu, kupovať zdravý sadivový materiál na pestovanie a pestovať najodolnejšie odrody marhúľ v záhradníctve.

Hniloba ovocia je letná forma choroby a ovplyvňuje ovocie vo všetkých fázach dozrievania.