Dom a záhrada

Japonské maliny v záhrade záhrady a na stole

Japonské maliny v záhrade záhrady a na stoleWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Japonské maliny sú pre väčšinu záhradníkov známe ako malinová fialová alebo Rubus phoenicolasius. Rastlina patrí k trvalým tkaním viniča z rodiny Pink. Vlasťou malín je severná Čína, Kórea a Japonsko. V posledných rokoch sa tento druh aktívne pestuje v európskych krajinách a Severnej Amerike.

Botanický opis

Stopky sú podobné trstine, rok môžu dorásť až dva metre. Listy cirru, zložené, s tromi až piatimi listami. Kvetenstvo pozostávajúce z niekoľkých kvetov na pichľavých pedikéloch sa vyvíja na dvojročných výhonkoch. Kvetenstvo sa vyskytuje koncom jari. Priemer kvetu je 8 mm, okvetné lístky sú červené alebo ružové. Pedikely sú krátke, so zlato-červenými štetinami.

Bobule sú jedlé výhonky podlhovastého tvaru, v priemere dlhé 10 mm. Zrenie získava červenú farbu a keď je úplne zrelé, ktoré sa vyskytuje v letnom období alebo v prvej dekáde jesene, stávajú sa tmavo fialovou, takmer čiernou.

Ochutnajte dosť dobre. Buničina je voňavá, mierne sladká. Japonské maliny sa používajú čerstvé na varenie džemu, duseného ovocia, na výrobu džemov a želé a tiež sa používajú ako náplň do koláčov. Skúsení záhradníci využívajú vybrané bobule pri výrobe vína. Neustále používanie malín tejto odrody je užitočné pri prevencii anémie a leukémie. Hodnotné vlastnosti bobúľ sú zachované aj po tepelnom spracovaní.

Japonské maliny: opis odrody

Chovné pravidlá

Rozmnožovanie japonských malín sa uskutočňuje semenami alebo zakorenením. Najjednoduchšou možnosťou je reprodukcia vrstvením alebo koreňovým potomkom. Na jeseň sú odrezky vykopané koreňom a presadené na trvalé miesto. Rastlina sa dobre zakorenuje a podlieha technológii rozmnožovania a náležitej starostlivosti.

Ak sa maliny množia semenami, používa sa štandardná schéma pre pestovanie sadeníc. Semená sú pred stratifikáciou, po ktorej sú zasiate na jeseň alebo na jar.

Malo by sa pamätať na to, že japonské maliny sa môžu agresívne šíriť po celom poli a v dôsledku toho môžu brzdiť rast a vývoj iných kultivovaných rastlín.

Ošetrovacia technológia

Japonské maliny sú nenáročné a dokonale prispôsobiteľné takmer všetkým pôdnym a klimatickým podmienkam. Pri pestovaní sa odporúča dodržiavať tieto poľnohospodárske postupy:

  • použitie na pristávacie plochy s humusom, nie príliš suché, čerstvé pôdy s neutrálnou alebo zásaditou reakciou;
  • v strednej zóne Ruska orezávať plodné ročné výhonky v poslednej dekáde októbra alebo v prvej polovici novembra a v južných regiónoch do konca novembra;
  • ošetrovať pôdu v hĺbke 5 až 10 cm po zalievaní alebo daždi, pretože koreňový systém malín je pomerne povrchný;
  • kŕmiť maliny organickými látkami, ktoré nevyhnutne dopĺňajú aplikáciu hnojív s dostatkom zavlažovania;
  • udržujte výsadbu v čistote pravidelným odstraňovaním buriny;
  • mulčové maliny s organickými látkami na udržanie optimálnej pôdnej vlhkosti;
  • na ošetrenie rastlín proti chorobám a škodcom: malinový chrobák, sklo, weevil atď.

Japonské maliny nevyžadujú prístrešie: vzdušné časti rastlín sa počas veľmi ťažkých zím niekedy zamrznú, ale na jar sa veľmi rýchlo zotavujú.

Krajinný dizajn

Mnoho domácich záhradkárov veľmi vysoko oceňuje chuťové vlastnosti zrelých japonských malín a ich dekoratívne vlastnosti. Rastliny vyzerajú veľmi atraktívne nielen počas kvitnutia, ale aj vo fáze dozrievania úrody, vďaka čomu sú ideálne na úpravu záhradných pozemkov a záhrad.

Japonské maliny sa vyznačujú prítomnosťou hlavných vertikálnych výhonkov, dlhým zavesením alebo plazivosťou do strany, ako aj aktívnou tvorbou potomstva, preto by ste pre ňu mali zvoliť správne prostredie. Maliny sa najčastejšie používajú na vytváranie živých plotov, rovnako ako dominantné v krajinnej architektúre.

Tipy a recenzie záhradníkov

Japonské maliny dokonale kombinujú vysokú zimnú odolnosť a dekoratívnosť. Záhradníci charakterizujú rastlinu ako stredne veľký ker s výškou 1,5 - 1,8 m, veľmi atraktívny vzhľad, s mierne zvrásnenými malachitovo-zelenými listami, na spodnej strane strieborno-bielej. Racemose kvetenstvo z ružových alebo fialových kvetov vyzerá veľmi pôsobivo proti lístiu.

Japonskí záhradníci a obyvatelia leta tiež nazývajú malinami „viničom“ alebo „bobuľou vína“, pretože plodina sa často používa na výrobu aromatického a chutného domáceho vína.

Japonské maliny v záhrade

Maliny sa najčastejšie množia koreňovými potomkami. Pri pestovaní tejto okrasnej rastliny je však potrebné postupovať veľmi opatrne: nesprávna poľnohospodárska technológia môže z kríkov urobiť rýchlo sa šíriacu burinu, ktorá môže na osobnom pozemku rýchlo zničiť ďalšie pestované rastliny.