Rastliny

Nektarínska fantázia: opis a vlastnosti pestovania


Odroda Fantasy je jednou z najchutnejších nektáriniek svetového výberu, ktorá sa chovala na kalifornskej univerzite v dôsledku kríženia odrôd Red King a Gold King.

Opis stupňa

Strom silného rastu. Kvety sú ružovkasté. Kvitnúce skoro a hojne. Veľkosti plodov sa líšia od stredných po veľmi veľké. Plody majú atraktívny vzhľad, zaoblený tvar. Lúpanie bez dospievania, zlatožlté s tmavým karmínovým rozmazaným začervenaním. Dužina sa topí, je jemná a šťavnatá, žltá, červenkastá v blízkosti kože a okolo kosti.

Chuť je vysoká, kombinácia kyseliny a cukru vyvážená. Hmotnosť obchodovateľného ovocia je 120 - 180 g. Zrelé ovocie je vhodné na čerstvú konzumáciu, na mrazenie, spracovanie na šťavu, výrobu kandizovaného ovocia a džemu.

Zimná mrazuvzdornosť je vysoká, na úrovni odrody Red Haven populárnej v Rusku. Hromadný zber sa uskutoční koncom septembra. Odroda je mrazuvzdorná a zriedkavo zasiahnutá škodcami a chorobami.

Nectarine Fantasy: Rôzne odrody

Kritériá pre výber sadeníc

Nektarínska fantázia je termofilná, preto sa jej sadenice predávajú a pestujú najčastejšie v južných oblastiach našej krajiny.

Kvalita sadivového materiálu je kľúčom k dobrej a stabilnej úrode. Odporúča sa zakúpiť jednoročné alebo dvojročné sadenice, ktoré spĺňajú tieto požiadavky:

  • boli zakúpené v špeciálnom obchode alebo škôlke. Nezabudnite sa opýtať, odkiaľ bol sadivový materiál dovezený a či sa sadenice budú môcť prispôsobiť klimatickým podmienkam vo vašom regióne;
  • mať dobre vyvinutý kmeňový a koreňový systém;

  • líšia sa podľa možnosti čo najviac, bez výrastkov a ochabovania, ako aj pri prideľovaní zeleninovej šťavy, spojení zásoby s potomkom;
  • nemajú poškodenie kôry;
  • majú pomerne elastické korene, ktoré majú na výbruse zdravú bielu farbu;
  • v mieste poškodenia zostáva kôra zelená.

Ak je nektárinka Fantasia vo vašom regióne zónovaná, prispôsobuje sa čo najrýchlejšie pôdnym a klimatickým podmienkam. Správne vysadený strom začne prinášať ovocie už v treťom alebo štvrtom roku.

Recenzie a odporúčania záhradníkov

Recenzie záhradníkov o nektaríne Fantasy sú zmiešané. Nepochybnou výhodou odrody je zvýšená zimná odolnosť. Plody však dozrievajú dosť neskoro, čo znemožňuje pestovať túto odrodu vo väčšine regiónov našej krajiny. Nektarínska fantázia sa najčastejšie pestuje v Poľsku a na Ukrajine, ako aj na území Krasnodar.

Plody pestované v južných oblastiach Ruska dosahujú na konci augusta úplnú zrelosť, zatiaľ čo mäso sa ľahko oddeľuje od semena, jantárovo žlté, šťavnaté, veľmi voňavé a sladké, ale s miernou kyslosťou.

Ako pestovať nektarínu

Úroda dokonale prenáša prepravu na veľké vzdialenosti. Medzi výhody nektarínu patrí aj samoopelenie, vďaka ktorému záhradníci nemusia pestovať opeľovacie odrody.