Dom a záhrada

Ako pestovať červený ríbezle

Ako pestovať červený ríbezle


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Červený rybíz alebo ríbezľa obyčajná (Ríbesiavabrum) je malý opadavý ker z čeľade egrešov (Grossulariaceae). Správne spracovanie a správna výsadba červeného ríbezle na jar sú veľmi dôležité na získanie produktívnej kultúry bobúľ v podmienkach záhradkárstva. Rastlina je rozšírená v našej krajine, na Ukrajine av Bielorusku.

Botanické vlastnosti

Výška dospelej rastliny červených ríbezlí je v priemere jeden a pol metra. Relatívne zriedkavé sú nižšie a vysoké kríky červeného ríbezle. Snímky majú sivú alebo žltkastú farbu. Drevo je zelenkavé s ľahším jadrom.

Listy troj- alebo päťramenného typu so zúbkovanými okrajmi. Ich povrch je hladký a lesklý. Spodná strana listov má svetlú farbu. Môže byť prítomná puberta žíl. Kvety sú malé, žlto-zelené alebo červenkasto hnedé, zozbierané štetcom. Vrchol kvitnutia sa vyskytuje v máji. Plody predstavujú šťavnaté bobule zhromaždené v zhlukoch.

Pri výbere rôznych červenonožcových ríbezlí na pestovanie v podmienkach domácej záhradkárstva by sa malo pamätať na to, že zimná odolnosť odrôd závisí od pôvodu sadivového materiálu, podmienok pre prípravu bobule na zimu, ako aj od úrovne diferenciácie pukov a poveternostných podmienok v pestovateľskej oblasti.

Výsadba sadeníc

V súčasnosti sa v poľnohospodárstve aktívne pestuje asi sedemdesiat druhov takýchto plodín, ako je červený ríbezle. V záhradníctve sa kríky bobúľ najčastejšie pestujú výsadbou sadeníc. Použitie výsadbového materiálu s uzavretým koreňovým systémom vám umožní vysadiť rastlinu na trvalom mieste bez časového obmedzenia.

Najčastejšie sa plodiny bobúľ vysádzajú na jar alebo na jeseň. V južných regiónoch by sa mala uprednostňovať jesenná výsadba av severných oblastiach je najlepšie zavedená bobuľová kultúra vysadená na jar. Pre výsadbu na predmestí a v strednej zóne našej krajiny si môžete vybrať skorú jar a prvú dekádu jesene.

Pri výbere stromčeka červeného ovocia je nevyhnutné venovať osobitnú pozornosť stavu a vzhľadu koreňového systému bobuľovej kultúry, ktorý by mal byť silný a dobre vyvinutý, bez prítomnosti koreňov hnijúcich alebo ztuhlých v zime. Mierne oddelenie kôry na konáre nie je rozhodujúce.

Ak sa po nadobudnutí a až do okamihu výsadby kríkov bobúľ očakáva pomerne dlhé skladovanie, výsadbový materiál by sa mal bez problémov umiestniť na tmavom a chladnom mieste. Rastliny s otvoreným koreňovým systémom sú menej odolné voči nepriaznivým vonkajším vplyvom, preto je dôležité zabaliť ich korene vlhkou handričkou alebo ich dočasne vykopať do zeme. Počas prepravy je potrebné chrániť vetvy a koreňový systém pred poškodením a rozbitím.

Ako pestovať červený ríbezle

Pristátie vrstvením

Jednou z najspoľahlivejších metód množenia červeného ovocia v záhradníctve je štandardná instilácia odrezkov z krčka maternice. Vrstvy sa môžu množiť skoro na jar. Na tento účel je potrebné okolo kríka vybraného na rozmnožovanie dôkladne uvoľniť pôdu. Po uvoľnení pod najsilnejšími a najrozvinutejšími mladými výhonkami vykopte drážky do hĺbky 6 - 8 cm a dĺžky podľa veľkosti ohnutej vetvy. Vybrané výhonky je potrebné položiť do pripravených brázd a pripevniť na zem pomocou špeciálnych háčikov. Apikálna časť výhonkov by mala zostať nad povrchom pôdy.

Keď výška výsledných výhonkov červeného ovocného ríbezle dosiahne 10 - 12 cm, mali by sa uzemniť na vrchol. Natieranie pôdy na výhonky by sa malo vykonávať niekoľkokrát za rok, keď rastú a vyvíjajú sa. Pôda nad a okolo vrstiev by nemala byť zhutnená alebo suchá. V poslednej dekáde septembra je potrebné odrezať pripojené vetvy od materskej rastliny a starostlivo ich vykopať zo zeme. Rozdelenie znášky sa vykonáva podľa počtu zakorenených výhonkov. Výkonné a dobre vyvinuté vrstvenie je možné pristáť na stálom mieste.

Ako a kde pestovať

Na správne zasadenie bobuľovej kultúry sadbami a zvýšenie miery prežitia, ako aj na získanie normálne sa vyvíjajúceho a vysoko produktívneho kríka červeného ríbezle je potrebné správne zvoliť miesto na výsadbu a vykonať dôkladnú prípravu pôdy vo vybranej oblasti. Kríky červeného ovocia sa pestujú šikmo, takže tri púčiky zostávajú nad pôdou a ďalšie tri púčiky sú pochované v zemi.

Začiatočníkom a nedostatočne skúseným záhradníkom sa odporúča používať podrobné pokyny na pestovanie mladých rastlín, ktoré dosahujú vysoké výsledky s minimálnym časom a úsilím.

Pokyny na pristátie krok za krokom

 • Na pestovanie sa odporúča vybrať oblasti s hlbokým výskytom podzemnej vody. Rok pred výsadbou by sa malo do pôdy pridať štandardné množstvo kompostu alebo zhnitého hnoja.
 • Pred výsadbou by sadenice mali odstrániť poškodené alebo suché vetvy a korene.
 • Odporúča sa ponoriť koreňový systém do „kaše“ hliny a teplej vody.
 • Je potrebné pripraviť jamu pre rastlinu. Jeho štandardné rozmery sú približne 45 x 45 cm alebo 45 x 55 cm.

 • Na spodku výsadbovej jamy by sa mala naliať hromada kompostu alebo zhnitého humusu a potom je potrebné nainštalovať semenáčik a narovnať jeho koreňový systém.
 • Pri plnení koreňového systému pôdou jemne pretrepte semenáčik, aby ste zabránili výskytu vzduchových vreciek v koreňoch kultúry bobúľ.
 • Hustota pestovania bobuľovej kultúry závisí od typu a odrodových charakteristík rastliny. Šírenie a vysoké odrody by sa mali pestovať menej často ako rastliny s kompaktným tvarom koruny. Priemerná vzdialenosť medzi vysadenými kríkmi červeného ovocia je asi 1-1,5 m.
 • Správna výsadba zahŕňa prehĺbenie koreňového krku asi o 6 - 8 cm.
 • Odporúča sa uprednostniť šikmý spôsob výsadby, ktorý umožní čo najskôr vytvoriť rozmetávacie puzdro so širokou základňou.

Ak je potrebné získať kríky štandardného typu ríbezlí, odporúča sa pestovať sadenice bez prehlbovania a pri výsadbe ich umiestniť vertikálne. Po umiestnení sadeníc je potrebné dostatočne zavlažovať a potom sa uistite, že pôdu okolo rastlín mulčujete zhnitými listami, humusom alebo kompostom, ktorý bude chrániť pôdu pred rýchlym odparovaním vlhkosti.

Ďalšia starostlivosť

Červenkastý rybíz možno klasifikovať ako pomerne nenáročné plodiny bobúľ, takže sa pestuje takmer všade v našej krajine. Na dosiahnutie dobrého a ročného výnosu však rastlina potrebuje kompetentnú starostlivosť, ktorá je založená na obrábaní pôdy, zalievaní, hnojení a ničení burín. Začiatkom jari je potrebné začať pracovať na starostlivosti o kríky červeného ovocia. Štandardný balík činností zahŕňa:

 • prerezávanie, ktoré sa nevyhnutne vykonáva pred štádiom pučania;
 • dôkladné, ale plytké uvoľnenie pôdy okolo kríkov;
 • odstránenie všetkých zvyškov rastlín a burín z blízkych kmeňových kmeňov;
 • oprava alebo inštalácia nových podporných programov na usmernenie rastu bobuľovej kultúry;
 • zavádzanie hnojív obsahujúcich dusík v dávke 45 - 50 g na každú dospelú kerovú bobuľu;
 • mulčovanie pôdy v blízkych kmeňových kruhoch so zmesou založenou na rašeline a hnilobe hnoja.

Ako prerezávať červený ríbezle

V prípade potreby by sa malo vykonávať zavlažovanie rastlín zavlažovaním vodou. Je načase vykonať preventívne opatrenia zamerané na ochranu výsadieb bobúľ pred najbežnejšou patogénnou mikroflórou a rastlinnými parazitmi. Tieto postupy starostlivosti zaručujú zdravú rybízu a vysoké výnosy.