Dom a záhrada

Čierne ríbezle "Selechenskaya 2" a "Selechenskaya": opis, porovnávacie charakteristiky a vlastnosti odrôd

Čierne ríbezle "Selechenskaya 2" a "Selechenskaya": opis, porovnávacie charakteristiky a vlastnosti odrôd


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Čierny ríbezle je kultúra, ktorú milujú najmä ruskí záhradníci. Jeho plody sú voňavé, chutné a mimoriadne zdravé. Medzi rôznymi odrodami získala obzvlášť popularitu raná Selechenskaja a Selechenskaja 2, z ktorých každá má svoje vlastné charakteristiky a vlastnosti, s ktorými by sa mala oboznámiť pred vysadením rastlín na mieste.

Opis odrôd

"Selechenskaya" čierne ríbezle sú mierne šíriace sa kríky strednej až výšky jedného a pol metra. Konáre rastlín sú dospievajúce, maľované béžovo-šedou farbou. Kríky sú listnaté a listy samotné sú zelené, matné, s jemným leskom, päťlopaté, s okrajmi malé zárezy.

Plody rastlín sú natierané čierne, majú šupky strednej hustoty a sú dosť veľké - ich hmotnosť sa pohybuje od 2,5 do 5 gramov. Chuť bobúľ je bohato sladká a zaoblená.

Rôzne ríbezle "Selechenskaya 2" tvorí polorozprestreté rastliny dosahujúce výšku takmer dva metre. Kríky majú hnedé konáre, odlievajúce sivý odtieň. Listy sú trojramenné, kožovité, majú tmavozelenú farbu, ich laloky sú výrazne podlhovasté a na okrajoch sú veľké zárezy.

Plody rastlín sú charakteristické čierne, sladké, veľké - od 3,5 do 5,5 gramov, majú lesklú hustú pokožku.

Výhody oboch odrôd sú:

 • vo vysokej odolnosti proti mrazu;
 • vysoké vlastnosti bobúľ - sú veľké, chutné a nerozpadnú sa z kríkov;
 • zvýšená produktivita.

Medzi nedostatky treba zdôrazniť:

 • náročné rastliny na pravidelné zvlhčovanie a obliekanie;
 • nízka odolnosť proti antrakóze;
 • zníženie hmotnosti bobúľ s nedostatočnou starostlivosťou o kríky.

Rybíz "Selechenskaya 2": vlastnosti odrody

Porovnávacia charakteristika

Odroda "Selechensky" sa vyznačuje týmito ukazovateľmi:

 • hmotnosť plodu - do 5 gramov;
 • maximálny výnos z puzdra - 5 kg;
 • výška rastliny - 1,5 metra;
 • tepelná odolnosť je priemerná.

Odroda "Selechensky 2" má ďalšie parametre:

 • plod dosahuje hmotnosť 5,5 gramu;
 • z jednej rastliny za sezónu zozbierajte až 3 kg ovocia;
 • vysoké kríky - 1,9 metra;
 • prináša ovocie v druhom roku;
 • líši sa zvýšenou odolnosťou proti vysokej teplote.

Rastúce vlastnosti

Na výsadbu by ste si mali zvoliť sadenice, ktorých vek je 1 alebo 2 roky. Pred nadobudnutím rastlín by sa mali dôkladne skontrolovať - ​​prítomnosť suchých koreňov a výhonkov, akékoľvek mechanické poškodenie nie je povolené. Sadenice musia mať najmenej tri kostrové korene, z ktorých každý dosiahol dĺžku viac ako 20 cm.

Výber sedadla

Pôda na pestovanie čiernych ríbezlí by mala byť vlhká, s neutrálnou kyslosťou, ľahká. Dobrá úroda sa získa aj pri pestovaní kríkov na mierne kyslej pôde.ktorého pH nepresahuje 5,5. Podzemná voda by nemala byť bližšie ako meter k povrchu.

Ideálnym miestom pristátia je južná časť pozemku, chránená pred vetrom a priamym slnečným žiarením. Je žiaduce umiestniť rastliny blízko plotu tak, aby boli v čiastočnom tieni. Miesto pre kríky by malo byť vyrovnané: prítomnosť jám a vyvýšeniny môžu významne znížiť množstvo výnosu.

Pristávacia

Pred začatím výsadby musíte do vykopaného otvoru pridať hnojivo:

 • superfosfát - 110 - 120 g;
 • kompost (hnilobou) - asi 7 kg;
 • popol - 300 g;
 • síran draselný - 25-30 g.

Algoritmus výsadby čiernych ríbezlí je nasledujúci:

 1. Jamky s rozmermi 40 x 40 x 40 centimetrov sú vykopané každý so vzdialenosťou jeden meter od druhého a 2,5 metra medzi radmi.
 2. Hnojivá sa umiestnia do každej jamy a vylejú sa do plného vedra s vodou.
 3. Sadenice sú umiestnené na svahu 45 stupňov, zatiaľ čo jeho koreňový krk by mal byť 5 až 8 cm pod úrovňou zeme. Ak sú rastliny slabé, potom sa do každej jamky umiestnia 2 mladé kríky, ktoré sa naklonia rôznymi smermi.
 4. Korene rastliny sú opatrne rozmiestnené po celej jamke a posypané zeminou.
 5. Po vysadení sadenice okolo nej sa musí vytvoriť plytká diera s priemerom približne 40 cm, do ktorej sa naleje vedro s vodou.
 6. Po zalievaní sa vykopaná diera mulčuje čerstvou zeminou, slamou alebo hoblinami.
 7. Rastlina je rezaná tak, aby nezostalo viac ako 5 až 6 vyvinutých púčikov.

Starostlivosť

Dobrá úroda čierneho ríbezle sa dá získať ročne iba vtedy, ak sa vykonáva systematická a riadna starostlivosť o rastliny. Spočíva v včasnom vykonaní týchto postupov:

 • zalievanie - v prípade sucha sa odporúča vykonať podľa potreby, za normálnych poveternostných podmienok sa vykonáva trikrát: keď sa tvoria bobule, po zbere v októbri.
 • spracovanie pôdy - Tieto odrody sú extrémne chudobné na burinu, preto je potrebné pravidelné burenie. Okrem toho je potrebné včas mulčovať a uvoľňovať pôdu (pri uvoľňovaní nemôžete ísť hlbšie o viac ako 7 centimetrov, inak existuje riziko poškodenia koreňového systému).
 • Liečba škodcov a chorôb. Manipulácie by sa mali vykonávať v súlade s pokynmi na obale lieku a výlučne v suchom a pokojnom počasí.

Výživa rastlín sa vykonáva dvakrát:

 • na jar je močovina rozptýlená pod kríkmi v dávke 45 g na mladých a 25 g na dospelých rastlín;
 • na jeseň sa pod každú rastlinu umiestnia 4 kg hnoja, 30 g superfosfátu a až 20 g síranu draselného a potom sa pôda opatrne vykopá.

Okrem toho sa tekutý krycí materiál z roztoku hnoja (1: 4 s vodou) alebo vtáčieho trusu (1: 10 s vodou) v množstve 10 litrov na krík aplikuje, keď:

 • obličky napučiavajú;
 • rastlina vybledla;
 • bobule dozrievajú;
 • plodina už bola zozbieraná.

Forma ríbezle je úplne vytvorená v prvých 3 rokoch po výsadbe. Ak chcete získať plnú plodinu z kríkov bobúľ odrôd „Selechenskaya“ a „Selechenskaya 2“, prerezávanie by sa malo vykonávať na jeseň a na jar:

 • po výsadbe je krík orezaný a zanecháva niekoľko pukov;
 • budúci rok sa všetky výhonky odrežú z kríkov a zostane až 6 najsilnejších, ktoré sa v júli pritlačia (na pár púčikov);
 • v nasledujúcich 2 rokoch sa postup opakuje, pričom každý rok zostane až 5 nových výhonkov a staré štípne;
 • potom sa vykonáva výlučne sanitárne omladzovacie prerezávanie, ktorého princíp zostáva rovnaký ??;
 • Pri prerezávaní dospelých rastlín by sa mali odstrániť šesťročné vetvy, všetky zasiahnuté, ležiace na zemi a poškodené vetvy.

Zber a skladovanie

Obdobie dozrievania odrôd ríbezlí „Selechenskaya 2“ a „Selechenskaya“ je v júli alebo prvej dekáde augusta. Zber bobúľ by sa mal vykonávať za suchého a teplého počasia - takže zostanú dlhšie čerstvé.

Bobule čiernych ríbezlí sa skladujú na pomerne chladnom mieste (od 1 do 3 stupňov Celzia) a na vlhkom mieste: za týchto podmienok sa nezhoršia skôr ako dva týždne. Pri dlhšom skladovaní sa odporúča bobule sušiť alebo zmraziť - pri tomto ošetrení ovocie nestratí svoje prospešné vlastnosti.

Ríbezle týchto odrôd sú vhodné na konzerváciu, použitie pri príprave pečiva a iných pokrmov, ktoré sa podrobujú tepelnému spracovaniu. Pri varení sa do bylinných prípravkov, čaju a duseného ovocia pridávajú suché bobule. Čerstvé bobule po mletí cukru v rovnakých pomeroch sa dobre uchovávajú v chladničke.

Ako pestovať ríbezle

Hodnotenie stupňa

Záhradníci pestujúci čierne ríbezle na svojich pozemkoch takmer jednomyseľne uznávajú odrody "Selechenskaya 2" a "Selechenskaya" ako najlepšie, čo potvrdzujú aj ich recenzie:

Victor: "Som ohromený množstvom čiernych ríbezlí" Selechenskaya 2 "- najväčšie bobule, rastlina je odolná voči chladu a teplu, nespôsobuje problémy. Budúci rok zasadím niekoľko ďalších kríkov."

Anna: "Pri výbere medzi" Selechenskaya "a" Selechenskaya 2 "som sa uspokojila s prvou možnosťou. Páči sa mi trochu menšie, ale voňavejšie bobule prvej triedy. Okrem toho bola" Selechenskaya 2 "neustále napadnutá voškami, takže ju úplne vyradila. kríky bez ľútosti. ““Komentáre:

 1. Nele

  Obviously, you were not mistaken

 2. Espen

  No určite ste márne.

 3. Bellinus

  To vtipné oznámenie

 4. Coigleach

  Veľmi jednoducho slovami, ale v skutkoch veľa nezodpovedá, všetko nie je také ružové!

 5. Ryen

  Prijímam to s radosťou. Otázka je zaujímavá, tiež sa zapojím do diskusie. Spolu môžeme prísť na správnu odpoveď. Som si istý.Napíšte správu