Nápady

Elegantný kvetinový záhon s gladioly: možnosti a pravidlá kombinovania


Kvetinový záhon s gladioly môže byť ideálnou voľbou pre zdobenie osobného pozemku. Je vhodný pre tých, ktorí sa nechcú starať o starostlivosť o kvetiny. Taký kvetinový záhon bude vždy vyzerať dobre upravený a krásny. Môžete sa pozerať na mečík donekonečna.

Dnes na svete existuje viac ako 165 druhov tejto rastliny. Podľa odrodových charakteristík možno tieto záhradné kvety rozdeliť do 2 veľkých skupín:

 1. Ozdobné gladioly s krásnym listím a neobvyklým tvarom kvetov. Je lepšie vysadiť ich na otvorených plochách.
 2. V domácnosti s rôznymi obdobiami kvitnutia sú oveľa citlivejšie na poveternostné podmienky.

Klasifikácia podľa veľkosti kvitnúcich pukov:

 • mečík s miniatúrnymi kvetmi;
 • s malými kvetmi;
 • so stredne veľkými kvetmi;
 • det;
 • gigant.

Gladiolus je zriedkavá rastlina, ktorá vyzerá skvele, bez ohľadu na veľkosť púčika a počet kvitnúcich kvetov. Samostatne stojí za zmienku o rozmanitosti štruktúry okvetných lístkov. Môžu byť hladké, zvlnené, lemované a skladané. Rozmanitosť odtieňov je jednoducho úžasná, existuje ich toľko, že je niekedy ťažké vybrať si. Úžasné prechody z jedného tónu do druhého, jasné kontrastné odtiene na jednom plátku spôsobujú obdiv a túžbu obdivovať gladioly tak dlho, ako je to možné. Vo farbách je celá paleta odtieňov, od najslabších až po šťavnaté.

V závislosti od obdobia kvitnutia je možné zakúpiť skoré odrody, stredne skoré, stredne neskoré a neskoré. Gladiolus je jednou z kvetov, ktoré potešia jeho krásu aj koncom jesene. Môžete ho zasadiť takmer v každom osvetlenom rohu záhrady.

Výsadba gladioli a aranžovanie kvetinových záhonov

Aby kvetinový záhon s gladiolom potešil celú sezónu, musíte sa nielen starať o vysoko kvalitný sadivový materiál, ale tiež byť trpezlivý. Pri výsadbe a starostlivosti oň je dôležité dodržiavať všetky odporúčania odborníkov. Pestovanie gladiolu je fascinujúcou udalosťou, ktorá osloví každého záhradníka. Zahŕňa:

 • príprava kvetinových cibúľ na zimné skladovanie;
 • odber vzoriek neštandardného materiálu;
 • výsadba hľúz v pôde s príchodom jari;
 • dôkladné pravidelné odstraňovanie buriny;
 • kvalitné zalievanie a uvoľňovanie pôdy;
 • výživa rastlín;
 • liečba v prípade choroby;
 • včasné vykopávanie dospelých kvetov pre ďalšie skladovanie.

Každá etapa by sa mala uskutočniť včas, jasne jeden po druhom. Ak bude tento cyklus pokračovať, výsledkom bude úžasne krásny kvetinový záhon s gladioly.

Ak sú preferované kvety neobvyklého vzhľadu, mali by sa vyberať odrody s ohľadom na štruktúru pôdy a poveternostné podmienky v regióne. Pre výsadbu je lepšie zvoliť veľkú žiarovku, aby sa rastlina rýchlejšie aklimatizovala a potešila rozkvetom.

Gladiolus rastie najlepšie na miestach, ktoré sú chránené pred vetrom, ale sú vystavené slnečnému žiareniu. Mladé gladioly sa najlepšie vysádzajú na kopci. Pomôže to zabrániť nadmernému množeniu vlhkosti. Zloženie pôdy by malo zahŕňať chernozem, malé množstvo ílu, trochu rašeliny alebo kompostu.

Pri príprave gladiolovej cibule na výsadbu sa musí očistiť od šupín a zo všetkých strán sa musí dôkladne vyšetriť. Nezadávajte cibuľu, ak má príznaky choroby a mechanického poškodenia. Aj keď je očividne čistý a zdravý, musí sa pred výsadbou najskôr ošetriť roztokom manganistanu draselného. Je lepšie zasadiť gladioly do už zahriatej pôdy. Optimálna teplota pôdy v hĺbke 15 - 20 cm by mala byť najmenej + 8 ° C, Cibule by sa mali pestovať vo vzdialenosti 10 cm od seba. Aby sa pupene objavili čo najskôr, pôda s už vysadeným sadivovým materiálom sa pokryje filmom.

Ako zasadiť gladioly

Hľadáme vhodných „spoločníkov“ pre kvetinové záhony

Gladiolus je pomerne zložitá rastlina z hľadiska vytvárania kvetinových aranžmánov. Veľké množstvo rastlín dáva záhradke zanedbaný vzhľad a jednotlivé kvety vyzerajú matne. Avšak, šikovne kombinovať mečík s inými farbami, môžete vytvoriť neuveriteľne krásne kompozície. Obklopte gladioly kvetmi, ktoré sú kedykoľvek pripravené zaistiť krásu kvetinového záhonu. Tieto kvety zahŕňajú tulipány, narcisy, pivonky.

Neusadzujte gladioly a dahlias v blízkosti, navzájom sa zakrývajú. Úspešne kombinuje vysoké dahlias a zakrpatené rastliny. Ak chcete, aby kvetinový záhon gladiolov vyzeral organicky, môžete zasadiť niekoľko žiaroviek súčasne. Kvety kontrastných odtieňov vyzerajú dobre.

Na kvetinový záhon postačia 3 rôzne odrody. Nekombinujte rastliny s malými kvetmi a kvetmi s veľkými kvetmi.

Starostlivosť o záhradné gladioly

Nemenej dôležitý proces ako výsadba sa o ne stará. Ak chcete gladioli aktívne kvitnúť, oplatí sa dodržiavať niektoré pravidlá starostlivosti:

 1. Po výsadbe cibúľ sa pôda melie pomocou pilín, kompostu alebo humusu.
 2. Gladioly by sa mali napojiť dosť často, ale podľa poveternostných podmienok. Odporúčaný režim zavlažovania je 6-krát týždenne. Aby sa predišlo úpadkom a rozvoju plesňových chorôb v uličkách, prerážajú sa drážky, kde sa v budúcnosti bude pri zavlažovaní naliať voda.
 3. Je dôležité vykonávať včasné odstraňovanie buriny. V tráve sa často objavujú slimáky, ktoré veľmi nepriaznivo ovplyvňujú kvitnutie a rast rastlín.
 4. Rastlina by mala byť pravidelne kŕmená minerálnymi hnojivami. Kŕmenie sa najlepšie vykonáva v malom množstve zmiešaním hnojiva s vodou. Silná a dobre udržiavaná rastlina sa lepšie vyrovná s akoukoľvek chorobou.
 5. Rezajte gladioly ostrým nožom alebo nožnicami. Potom, čo mečík zmizol, stonky sa nakrájajú takmer na koreň a zostane len niekoľko listov.

Od vzniku prvých listov potrebuje rastlina kvalitnú výživu. Odborníci odporúčajú dodržiavať niektoré pravidlá hnojenia:

 1. Po vytvorení prvých listov na kvetine (3 až 4 kusy) sa kŕmia minerálnymi alebo organickými hnojivami s vysokým obsahom dusíka. Dobrou voľbou sú tekuté kuracie trusky.
 2. S výskytom 5 až 6 listov sa kvet začína hnojiť minerálnymi hnojivami s vysokým obsahom fosforu alebo draslíka.
 3. V čase vzniku kvetenstvo sa rastline kŕmia zmesami fosforu a draslíka, ktoré stimulujú kvitnutie.
 4. V období aktívneho kvitnutia sa mečík oplodní roztokom drevného popola.

Keďže tento druh kvetiny patrí do kategórie cibule, je chovaný dvoma spôsobmi:

 • vyrástli z detí;
 • delené cibuľou.

Ak chcete zasadiť kvetinu novej odrody, urobte to lepšie rozdelením cibúľ. Rozdelenie sa musí vykonať tak, aby obličky zostali v každej novej časti.

Ako pestovať a skladovať gladioly

Ako chrániť rastlinu

Odborníci radia zasadiť gladioly každý rok na novom mieste. V prípade obmedzeného územia sa vykonávajú tieto preventívne opatrenia:

 1. Pôdu dezinfikujte strúčikmi cesnaku. Je rozdrvená, rozložená nad pristávacou plochou a potom vykopaná spolu s pôdou. Po niekoľkých dňoch je možné cibuľky vysadiť do zeme. Takéto preventívne opatrenie pomôže chrániť rastlinu pred infekciou hubovými chorobami.
 2. Dobrým prostriedkom proti pôvodcom chrastavitosti je pilina namočená v roztoku nitrofénu. Kým mečík kvitne, môže byť ošetrený roztokom oxychloridu medi alebo mydlovým roztokom.

Experimentujte, vytvárajte rôzne kompozície z kvetov, a potom sa na vašom osobnom pozemku objaví ideálny záhon z gladioli.