Inštrukcia

Charakteristika odrôd jahôd Brighton

Charakteristika odrôd jahôd Brighton


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Jahoda alebo záhradná jahoda sú populárnou plodinou bobúľ, ktorá sa široko používa nielen u nás, ale aj v zahraničí. Opis odrody jahôd Brighton alebo Fragaria Braiton znamená prítomnosť všetkých ukazovateľov kvality charakteristických pre neutrálnu bobuľovú kultúru za denného svetla. Táto odroda, ktorú chovali slávni americkí chovatelia, je právom vynikajúcim zástupcom polotrvalých odrôd záhradných jahôd.

Odrôdová charakteristika

Záhradná jahoda "Brighton" patrí do kategórie veľkoplodých odrôd neskorého plodu. Odroda sa spravidla pestuje na jeseň výsadbou ružíc. Kríky záhradných jahôd odrody Braiton sú kompaktné, stredne veľké, so stredne veľkými zaoblenými listami na stredne dlhých stopkách. Všetky stopky Fragaria Braiton stúpajú na úroveň horných listov. Jahodové kríky tejto odrody nie sú prakticky napadnuté hubovými chorobami.

Bobule sú veľké, chutné, výrazné červené, s atraktívnym lakovaným povrchom. Úroda sa vyznačuje zvýšenou prenosnosťou a vysokou odolnosťou voči najbežnejším chorobám. Výhodou Fragaria Braiton je zachovanie veľkých bobúľ aj v podmienkach zosilnenej výsadby a dobrých ukazovateľov tvorby fúzov. Táto odroda sa osvedčila pri pestovaní v skleníkových podmienkach, ako aj na balkónoch a doma po celý rok.

Pravidlá vykládky

Fragaria Braiton patrí do kategórie bobúľ pestujúcich svetlo a teplo. Vysoké ukazovatele produktivity tejto rozmanitosti si vyžadujú vykonanie výberu vhodného miesta na výsadbu a vykonanie potrebných opatrení:

  • miesto na pestovanie záhradných jahôd opravného typu by malo predstavovať ľahké a úrodné pôdy bez nadmernej vlhkosti;
  • najvhodnejšou pôdou na pestovanie zvyškových jahôd sú ľahké hlinité pôdy, ktoré sú z hľadiska kyslosti takmer neutrálne;
  • pri výsadbe záhradných jahôd na mieste sa vyžaduje humus koní alebo humus v množstve 5 až 7 kg na meter štvorcový, ako aj zlepšenie výživy pôdy pridaním 45 g superfosfátu a 40 - 50 g draselnej soli;

Jahoda: starostlivosť a pestovanie

  • medzi všetkými vysadenými jahodovými kríkmi by sa mala zachovať štandardná vzdialenosť do 50 cm a medzera medzi radmi by mala byť na úrovni 60 cm;
  • pri výsadbe sadeníc jahôd by ste nemali prehĺbiť strednú rastovú časť sadeníc;
  • Ihneď po výsadbe by sa mali bobuľové kríky hojne naliať vodou a mulčovať pôdu senom alebo slamou, čím sa skráti čas zakorenenia rastlín na trvalom mieste.

V severnejších oblastiach našej krajiny je rozšírená pestovanie opravných odrôd záhradných jahôd pod krytom filmu.

Pestovateľské odporúčania

Na začiatku jari sa odporúča kŕmiť Fragaria Braiton komplexným hnojivom ako je „Kemira“. vo výške 60 - 80 g finančných prostriedkov na každý štvorcový meter pristávacej plochy. Na kŕmenie plodov bobúľ môžete tiež použiť mulleín zriedený piatimi časťami teplej vody.

Dobrým výsledkom je použitie plnohodnotného minerálneho komplexu „Foskamid“ alebo „Nitrofoska“ ako hnojivo v množstve 1 polievková lyžica produktu na každých 10 litrov vody. Pred tvorbou bobúľ sa odporúča kŕmiť záhradné jahody.

Zalievanie záhradných jahôd sa vykonáva pomerne často, ale s použitím malého množstva vody. Zavlažovacie udalosti sa konajú ráno alebo večer po západe slnka. Nedostatočné množstvo vlhkosti v pôde v štádiu tvorby bobúľ negatívne ovplyvňuje kvalitu aj množstvo celkovej plodiny.

Fragaria Braiton je vysoko odolný voči porážke hlavných chorôb a najbežnejších rastlinných parazitov. napriek tomu, nemali by sa zanedbávať preventívne opatrenia. Je tiež dôležité pravidelne odstraňovať prebytočný fúzy, pretože zahusťovanie výsadby bobúľ často spôsobuje prudký pokles celkového výnosu.

Záhradníci recenzie a tipy

Jahodová odroda "Braiton" sa podľa záhradníkov týka veľmi nádejného pestovania v podmienkach domácich záhrad a záhradných fariem. Pri pestovaní Fragaria Braiton sa odporúča po vysadení odstrániť prvé stopky, čo znamená skoršie kvitnutie druhej vlny a čo najrýchlejšie získanie kvalitnej plodiny.

Ako pestovať jahody

Odroda sa vyznačuje sladkou chuťou šťavnatej, ale hustej dužiny. Vynikajúcu chuť získajú bobule vo fáze získania tmavočervenej farby. Jahodová odroda Fragaria Braiton je zaslúžene jednou z najobľúbenejších odrôd jahôd a osvedčila sa nielen pri domácom záhradníctve, je veľmi vhodná na komerčné pestovanie s cieľom nepretržitej výroby vysokokvalitných bobuľových výrobkov.