Tipy

Funkcie výsadby a pestovania vlašských orechov, mandlí, lieskových orechov

Funkcie výsadby a pestovania vlašských orechov, mandlí, lieskových orechov


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Plody vlašských orechov v ovocinárstve zaujímajú pomerne skromné ​​miesto. Ovocie orechov, mandlí a lieskových orechov sú medzitým skladom mnohých potrebných a dôležitých živín. Tieto chutné a veľmi výživné potraviny možno správne klasifikovať ako diétne.

Plodiny, ako sú vlašské orechy a mandle, nie sú u záhradníkov v našej krajine veľmi obľúbené. Naopak, lieskové orechy alebo veľké liesky (Corylus maxima) sa pestujú pomerne často v podmienkach usadlostí.

Populárne odrody

Chovatelia chovali niekoľko odrôd, ktoré sú vhodné na pestovanie na osobných pozemkoch Ruska a osvedčili sa v domácom záhradníctve v našej krajine.

vlašský orech (Júglans régia) sa vzťahuje na druhy stromov rodu Walnut a čeľaď Walnut (Juglandaceae). Vlasťou vlašských orechov je stredná Ázia.

Názov triedyOdrôdová charakteristikarysy
„Moskovský región“Samčie kvety sa zbierajú v hrubých náušniciach. V jednom kvetenstvo sa až z 150 kvetov vyvíja z laterálnych pukov na minuloročných výhonkochSúčasné dozrievanie tyčiniek a pestík, nedostatok samoopelenia
"Sadko"Hybridná forma so stredne veľkými a veľkými plodmi tenkej kôry, ktorých hmotnosť sa nelíši od plodov južného trhu. Ovocie v strapcochDobrá odolnosť proti mrazu
"Ideálny"Krátka alebo trpaslicová odroda vhodná na pestovanie v strednom Rusku. Plody sú vždy plné a štíhleExtra rýchla a veľmi zimná odolná odroda

mandle (Prunus dulcis) je ker alebo malý strom z podrodov Mandle (Amygdalus) a rod Slivka. Jedná sa o veľmi fotofilnú rastlinu odolnú voči suchu vďaka dobre vyvinutému koreňovému systému a optimálnej transpirácii. Najrozšírenejšie odrody „Ružová hmla“, „Anyuta“ a Biela plachta ktoré patria do druhu mandle obyčajné.

Zobraziť menoCharakteristiky druhovrysy
Mandle PetunnikovaTrpasličí ker do výšky 1 m as korunou s priemerom najviac 80 cmNedostatočná zimná odolnosť. Plod v piatom roku života
Almond LedebourKrík do výšky 2 m s veľkými tmavozelenými listami a svetloružovými kvetmiVysoká odolnosť proti mrazu. Kvitnúce v máji
Mandle obyčajnéKríky do 4 m alebo stromy do výšky 8 m, s veľmi sviežou a jemnou korunouZahŕňa tri odrody: horké, sladké a krehké mandle

lieska, tiež známy ako lieskové orechy, lieskové orechy alebo lieskové orechy, je v našej krajine pomerne rozšírenou plodinou. Ovocie lieskových orechov sú veľmi zdravé orechy, ktoré sú pokryté plyšom.

Názov triedyOdrôdová charakteristikaVýhody a nevýhody
"Trabzon"Odroda s vysokou výnosnosťou. Vyznačuje sa najväčšími plodmi na svete, ktoré sú pokryté hnedou škrupinou s výrazným leskom.Vhodný na kultiváciu v strednom pruhu
"Adygejčina-1"To sa prejaví v šiestom roku po výsadbe. Plody s hmotnosťou do 2 g. Priemerný výnos dosahuje 10 kg z jedného kríkaOdroda odolná voči suchu, zimuvzdorná a veľmi produktívna
"Catherine"Hybridná vysoká forma s jasne červeným sfarbením listov a ovocia v malinovom obaleNajväčšia hybridná forma medzi listnatými

V záhradníctve sa osvedčili aj tieto odrody: "Circassian II", "Roman", "Khoji", "Ata Baba", "Kutkashen-Niji-69" a "Vartashensky-2/39".

Funkcie výsadby na jar a na jeseň

Sadenice vlašských orechov sú dostatočne odolné voči suchu a nie sú náročné na ukazovatele kvality pôdy. Ak je v spodnej časti pristávacej jamy výskyt podzemnej vody, odporúča sa vypustiť odtok. Výsadba sa uprednostňuje vykonávať na jar, ale na jeseň je dovolené zasadiť maticu.

Mandľové stromy sa pestujú zo semien alebo sadeníc. Na jar sa odporúča pristátie. Na získanie ovocných mandlí sa vyžaduje, aby sa na mieste pestovali dva alebo tri exempláre rastlín, čo je dôsledkom opeľovania tejto plodiny.

Ako zasadiť orech

Lískové orechy vysadené na jar majú čas zakoreniť a pripraviť koreňový systém na zimu za studena. Sadenice lieskových orechov vysadené na jeseň sa objavujú oveľa skôr.

Podľa skúsených záhradníkov by jamy mali byť pripravené na presádzanie alebo výsadbu kríkov orechov približne tri týždne alebo mesiac pred výsadbou, čo umožňuje pôde získať vlastnosti potrebné pre pestovanie rastlín. Vstupná jama by mala mať hĺbku 25 - 30 cm. Je žiaduce pestovať sadenice v najslnečnejšom a najviac chránenom prostredí pred vetrom. Štandardná vzdialenosť medzi rastlinami nesmie byť menšia ako tri metre.

Dátumy a vlastnosti vykládky v regiónoch

Takéto orechy, ako sú orech, manchúr, Siebold, sivá a čierna, sú optimálne pre pestovanie v záhradníctve v južných oblastiach Ruska. Vlašské orechy a manchúrske orechy majú tiež pomerne vysokú zimnú odolnosť, čo im umožňuje rast v regiónoch s relatívne chladnou klímou.

Na juhu sa odporúča jesenné sadenie av severnejších oblastiach je výsadba sadeníc na jar optimálna. V strednej zóne našej krajiny sa v závislosti na pôdnych a klimatických podmienkach vykonáva jarná a jesenná výsadba a presádzanie.

Je dôležité vziať do úvahy skutočnosť, že orechy rastú dostatočne rýchlo, ale do fázy aktívneho plodu vstupujú až po najmenej štyroch rokoch. Pre orechy musíte prideliť veľkú pristávaciu plochu. Blízke stromy často umierajú.

Prvé prerezávanie

Včasné a kompetentné prerezávanie je veľmi dôležitým opatrením orechov.

Riedka koruna vlašských orechov je veľmi výhodná pri ošetrovaní a zbere a rastlina nevyžaduje špeciálnu formáciu. Postačuje pravidelne odstraňovať sušené a rastúce konáre hlboko do koruny.

Mandle naopak vyžadujú pravidelné prerezávanie, počas ktorých sa odstránia suché a choré konáre. Orezávanie mandlí je tiež dôležité na udržanie ozdobného vzhľadu výsadby. Postup sa spravidla vykonáva po odkvitnutí. V takomto prípade sa oreže jednoročné výhonky, čo vám umožní vytvoriť najproduktívnejšiu korunu stromu.

Tvorba lieskových orechov vo fáze vegetácie zahŕňa odstránenie takmer všetkých výhonkov, okrem tých najsilnejších. Dobre tvarovaná koruna má mať podobu vázy, vo vnútri ktorej je malý počet vetiev. Po vstupe lieskových orechov do plodov by sa toto riedenie malo vykonávať každoročne, v dôsledku čoho sa musia odstrániť sušené a zlomené konáre. Každých päť rokov sú staré vetvy odrezané, zastavujú rast a rodia.

Starostlivosť po pristátí

V prvom roku pestovania si starostlivosť o vlašské orechy vyžaduje pravidelné, vrátane včasného odstránenia buriny, uvoľnenia pôdy, ako aj pomerne častého zalievania.

Pestovanie vlašských orechov je pomerne jednoduché. Polievanie by nemalo byť príliš hojné. Na vrchnú úpravu sa odporúča používať minerálne hnojivá pota - fosfor a organické látky.

S režimom zalievania mandlí nie je všetko zložité. Rastliny sa napájajú, keď pôda zasychá v objeme jedného vedra vody na krík. Malo by sa pamätať na to, že nedostatočné zavlažovanie skracuje dobu kvitnutia a znižuje objem plodiny. Na jar je vhodné hnojiť mandle hnojom a na jeseň sa na vrchnú úpravu pôdy používajú superfosfáty a sulfid draselný.

Lieskové oriešky sú nenáročné rastlinyktorá si vyžaduje základné podmienky pre plodenie. Ihneď po výsadbe sa vyžaduje hojné zalievanie v množstve 20 litrov na rastlinu. Odporúča sa tiež mulčovať kmene v hoblinách. Vo fáze aktívneho rastu je potrebné kŕmiť lieskové orechy minerálnymi prísadami. Vo fáze tvorby ovocia sa močovina používa na kŕmenie rastlín.

Lieskové oriešky: pestovanie a starostlivosť

Malo by sa pamätať na to, že ich výsadba v oblastiach, kde sa vyznačuje vysokou kyslosťou, zamokrením alebo zvýšenými ukazovateľmi vlhkosti, neprispieva k dobrému množeniu plodín orechov.Komentáre:

 1. Vot

  I mean you are not right.Napíšte mi do PM, dohodneme sa.

 2. Langford

  I did not understand what you have in mind?

 3. Moketaveto

  Ako sa vám darí písať také zaujímavé texty?

 4. Meramar

  Prepáčte, ale podľa mňa sa robia chyby. Napíšte mi do PM, hovorte.

 5. Jamin

  krásne urobené! Vďaka!!!

 6. Daoud

  This is a very valuable piece.

 7. Vudolkis

  I can suggest to visit to you a site on which there is a lot of information on a theme interesting you.

 8. Raymundo

  And I liked it, it's cool.Napíšte správu