Rastliny

Technológia výsadby ľalioviek na otvorenom priestranstve na jar

Technológia výsadby ľalioviek na otvorenom priestranstve na jar


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Daylily (Hemerocállis) alebo krasnodnev patrí do rodu rastlín podčeledi Liliaceae z čeľade Xanthorrhoeaceae (Xanthorrhoeaceae). Vytrvalé bylinné oddenkové rastliny tohto druhu sa u záhradníkov u nás už dlho stali veľmi obľúbenými.

Výber a príprava miesta pristátia

Šalvia sa odporúča vysádzať na slnečných plochách. Táto požiadavka je obzvlášť dôležitá pri pestovaní odrôd žltej, ružovej, bielej, ako aj akýchkoľvek svetlých a pastelových odtieňov. Pestovanie červenej, fialovej, fialovej a akýchkoľvek iných odrôd s tmavým sfarbením kvetov sa odporúča vykonávať v oblastiach s čiastočným tieňovaním, čo je spôsobené tendenciou okvetných lístkov vyhorieť a predčasne uschnúť.

V tesnej blízkosti kvetinových záhrad s daylíliami by sa nemali vysádzať veľké stromy alebo kríky. Daylily dostatočne tolerujú veterné počasie, takže sú žiadané v pobrežných oblastiach a oblastiach s veternou klímou. Je veľmi dôležité, aby miesto nemalo počas roka stagnáciu vlhkosti, najmä na jar. Pri vysokom výskyte podzemnej vody sa rastliny vysádzajú na hrebeňoch alebo vysokých kvetinových záhonoch.

Ideálne miesto na kultiváciu denného dňa je miesto s dobre odvodnenými a bohatými pôdami organických zložiek. Prednosť by sa mala venovať voľnému ílu s kultivovanou vrstvou s hrúbkou najmenej 0,45 - 0,60 m. Pri pestovaní kvetín na ílových a ťažkých pôdach by sa mal počas hlbokého vykopávania pridať piesok a malé množstvo kompostu.

Optimálne ukazovatele kyslosti pôdy sú 6 - 6,5 pH. Preto je na pestovanie denných ľalií potrebné miesto s neutrálnou alebo mierne kyslou pôdou. Nadmerné okyslenie pôdy spočíva v predbežnom vápnení pristávacej plochy. PH alkalickej pôdy môžete upraviť pridaním rašeliny alebo základných organických látok. Výsadba organických hnojív pred výsadbou má spravidla veľmi priaznivý vplyv na rast a vývoj kvitnúcich rastlín.

Daylily: rozmnožovanie a starostlivosť

Pravidlá transplantácie a nástupu do lietadla

Výsadba rastlín sa odporúča na jar. Výsadba denných ľalií na jar v teréne si vyžaduje postupné vykonávanie týchto opatrení:

 • vykopať pomerne priestranné jamy na pristátie, ktorých rozmery by mali byť jeden a pol násobok objemu koreňového systému rastliny;
 • v strede výsadbového otvoru sa odporúča vykonať násyp pôdy, na ktorom je umiestnená rastlina pripravená na výsadbu;
 • koreňový systém rastliny by mal byť úhľadne, ale dôkladne vyrovnaný pozdĺž násypu v pristávacom otvore;
 • koreňový krk rastliny by nemal byť príliš hlboko zakopaný a štandardné umiestnenie je pár centimetrov nad zemou;
 • po zasypaní koreňového systému rastliny je potrebné ju jemne zhutniť a potom vykonať hojné zalievanie.

Počas prvých dvoch týždňov po výsadbe sú potrebné denné zavlažovacie činnosti. Asi mesiac po výsadbe sa uskutoční prvé vrchné ošetrenie rastlín minerálnymi hnojivami alebo vysoko kvalitnými organickými látkami.

Funkcie starostlivosti

Pestovanie denivka v podmienkach záhradkárstva nie je ťažké ani pre začiatočníkov, ani pre neskúsených záhradníkov. Na zachovanie zdravia rastlín a získanie sviežeho, maximálne hojného kvitnutia je potrebné vziať do úvahy niektoré botanické vlastnosti denných ľaliov, dodržiavajte nasledujúce odporúčania týkajúce sa jednoduchej starostlivosti:

 • tak, aby denné ľalie hojne kvitli, mala by byť pôda na úrovni koreňového systému dostatočne navlhčená;
 • je žiaduce vytvoriť zalievanie priamo pod rastlinou, najmä v štádiu kvitnutia, večer;
 • zavlažovací režim počas sucha zahŕňa zavlažovacie opatrenia približne štyrikrát mesačne;
 • pri pestovaní denných ľaliov v oblastiach zastúpených piesočnatými pôdami sa môže vyžadovať ďalšie zavlažovanie;

 • Aby sa znížili ukazovatele spotreby vody a rovnováhy vlhkosti, odporúča sa pestovať výsev;
 • povinné je vykonávanie zavlažovacích opatrení počas plánovaného kŕmenia;
 • daylily sú veľmi citlivé na aplikáciu hnojív, hlavné kŕmenie by malo byť najmenej tri za sezónu;
 • na jar a v lete je v štádiu aktívneho rastu potrebné používať na kŕmenie komplexné minerálne hnojivo, napríklad „malta“;
 • na jeseň sa na denné kŕmenie odporúča používať akékoľvek plnohodnotné hnojivá na báze fosforu a potaše.

Je dôležitá včasná a kompetentná ochrana denných sviečok pred negatívnymi účinkami chorôb a škodcov. Kvitnúca rastlina je často ovplyvnená koreňovou hnilobou, proti ktorej sa odporúča použiť roztok lieku "Maxim". Často dochádza k porážke kvetov komárov. Aby ste sa zbavili rastlinného parazita, je potrebné odlomiť a spáliť púčiky postihnuté škodcom.

Možné problémy

Pri nákupe sadivového materiálu je potrebné vykonať dôkladnú vizuálnu kontrolu. Povinné odstránenie pred výsadbou je predmetom všetkých mŕtvych a suchých častí koreňového systému. tiež je veľmi dôležité, aby sa listy rastlín pred výsadbou orezali na úrovni 10 - 15 cm od koreňového krku, čo minimalizuje stratu vlhkosti počas transpirácie.

Skúsení pestovatelia kvetov odporúčajú pred namáčaním denného koreňového systému v roztokoch založených na stimulátoroch rastu a hnojivách obsahujúcich mikroživiny. Pomerne často sú korene kvetu poškodené hnilobou, preto sa odporúča ošetriť ich najúčinnejšími fungicídnymi prípravkami.

Je dôležité si uvedomiť, že úprava dusíkom vyvoláva zmenu farby okvetných lístkov červených a fialových odrôd a znižuje atraktivitu kvetov., Na kŕmenie nemôžete použiť čerstvý hnoj, ktorý spôsobuje aktívny rast zelenej hmoty a zabraňuje kvitnutiu denných ľalií.

Daylily sú schopné rásť bez transplantácie na jednom mieste desať rokov. K najhojnejším a najkvalitnejším kvetinám však dochádza, keď sa kríky rozdeľujú každých päť rokov. Ľanové semená a rastliny sa môžu vysádzať a presádzať počas celého vegetačného obdobia, s výnimkou fázy kvitnutia, Najlepší čas na tieto postupy je prvé desaťročie mája a koniec augusta.

Kombinácia s inými rastlinami

Denníky v krajinnom dizajne sa v posledných rokoch používajú obzvlášť aktívne. Sú veľmi krásne kombinované s knifofiya a loosestrife, skvele vyzerajú s ostatnými cibuľovitými kvetinami vrátane tulipánov. Na zdobenie vysokohorských šmýkačiek a skalnatých záhrad sa používajú zakrpatené odrody ľalioviek. Na hraniciach av zmiešaných kvetinových záhonoch sa používajú nízke a stredne veľké odrody. Pre jednotlivé výsadby by sa mali vyberať vysoké denné ľalie.

Ako pestovať ľaliovku

Daylily sa široko používajú v dekoratívnom kvetinárstve. Tieto kvitnúce rastliny sa osvedčili veľmi dobre nielen pri samostatných výsadbách, ale aj pri skupinových výsadbách, ako aj pri navrhovaní zmiešavačov. Tetraploidné denné ľalie, ktoré rastú pomerne rýchlo a vytvárajú veľké kvety rôznych farieb, pôsobia najmodernejšie v podmienkach modernej krajiny.