Tipy

Ako pestovať jemnú ľalie v drsnej klíme na Sibíri

Ako pestovať jemnú ľalie v drsnej klíme na Sibíri


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Lily z Latinskej Lílium patrí do rodu rastlín z čeľade Liliaceae alebo Liliaceae. Tieto trvalky, ktoré majú cibuľky a mäsité dolné listy kachľovej štruktúry, sú biele, ružovkasté alebo žltkasté.

Kritériá výberu

V Rusku je asi 16 druhov ľalie, z ktorých najrozšírenejší bol Lilium martagon L., nazývaný amatérsky záhradkár „Royal Curls“. V prírodných podmienkach sibírskeho regiónu rastie Lilium tenuifolium Fisch, Lilium spectabile Link alebo Sarana, ako aj Lilium pulchellum Fisch.

Obyvatelia leta a pestovatelia kvetov spravidla pestujú tigre na osobných pozemkoch a záhradných pozemkoch. Ľalie z kategórie ázijských hybridov rastie veľmi dobre a kvitne hojne v pôdnych a klimatických podmienkach sibírskeho regiónu. Túto veľkú a rozmanitú skupinu rastlín chovali chovatelia v dôsledku kríženia liahní Daurian, tigrov a Sakhalinov. Majú vysokú mrazuvzdornosť a sú nenáročné na kultiváciu a starostlivosť.

samozrejme, Je takmer nemožné pestovať belošské odrodové ľalie v zložitých poveternostných podmienkach na Sibíri. A najviac prispôsobené a zónované odrody kvetín sa v tejto oblasti pestujú dlho a úspešne. Správny výber odrody, ako aj vykonávanie určitých prípravných opatrení pre kvetinovú záhradu s konvalinkami v zimnom období, je kľúčom k úspešnému pestovaniu.

Ľalie: výsadba a starostlivosť

Najlepšie a najobľúbenejšie odrody

Pre Sibír bola chovaná celá skupina ľalií, ktorých pestovanie nie je ťažké ani pre začínajúcich záhradníkov. Odporúča sa uprednostniť odrody a hybridné formy vytvorené na základe východoázijskej skupiny ľalií, ktoré sú dokonale prispôsobené na pestovanie v dosť drsných klimatických podmienkach na Sibíri a na Ďalekom východe.

Názov triedyvýškafarbaDoba kvitnutiaPočet kvetov v kvetenstvo
"Alaska"Nie viac ako 80 cmbielajúl8
"Navona"Do 1 mBiela so zeleným odtieňomjúl9
"London"90 - 100 cmCitrónová žltá s malými jednoduchými bodkamijúlDo 20
"Solemio"Až do 1,1 mžltýjúlNie viac ako 5-7
"Shterntiger"Nie viac ako 1 mOranžová s tmavými čerešňovými bodkamiKoniec júla9 až 12
"Marlene"Do 1 mSvetloružováDruhá polovica júla9-13 kvety
"Fermata"Až do 0,9 mMarhuľa s tmavo fialovými škvrnamiPosledné desaťročie júla25-30 kvetov
"Carmen"Až do 0,9 mJasne červená s malými škvrnamiV polovici júlaAž 20 kvetov

Kvetinárstva sa tiež veľmi zaujímajú o dobre známy kultivar na Sibíri alebo Cyberii., Samotný názov naznačuje, že kvetina je dokonale prispôsobená na pestovanie v oblastiach so silnými zimami. Lilium siberia patrí medzi východné hybridy a je charakterizovaná ako nenáročný a mrazuvzdorný závod odolný voči hubovým chorobám. s veľkými kvetmi s priemerom 20 - 22 cm, snehovo biele kvety. Okraje okvetných lístkov sú zvlnené, s mierne žltkastými škvrnami. Kvetenstvo sa vyskytuje koncom júla alebo začiatkom augusta. Výška rastliny nepresahuje 1,1 m. Rastlinu je možné pestovať nielen v jesennom období, ale aj na jar.

Pravidlá jarnej výsadby

Malo by sa pamätať na to, že pestovanie záhradných ľalií na rovnakom mieste dlhšie ako päť rokov spôsobuje pokles kvetu. Oblasť, v ktorej sa pestuje ľalia, by mala byť slnečná alebo mierne zatienená bez silného vetra. Optimálny čas na pestovanie ľalií na kvetinových záhonoch a kvetinových záhonoch je obdobie od posledných desiatich dní septembra do začiatku októbra.

Pri výsadbe ľalií na otvorenom teréne je potrebné skontrolovať stav pôdy, ktorá by mala byť dobre rozmrazená, mäkká a uvoľnená. Ľalia vysadené na jar sa objavujú v roku výsadby. Jarná výsadba sa vykonáva po zahriatí pôdy na 16oS približne v apríli až máji.

Bezprostredne pred výsadbou by sa mali cibuľky nechať niekoľko hodín vsiaknuť do slabého roztoku manganistanu draselného a potom asi hodinu umiestniť do roztoku, ktorý stimuluje rast. Štandardná vzdialenosť medzi rastlinami je asi 30 - 35 cm, a hĺbka ponorenia sadivového materiálu nesmie byť väčšia ako 10 cm. Na zabezpečenie kvitnutia rastlín počas letného obdobia sa odporúča pestovať ľalie v intervaloch jedného týždňa alebo desiatich dní.

Rastúce vlastnosti

Keď sa objavia prvé výhonky, mali by sa zaliať slabým ružovým roztokom manganistanu draselného. Potom sa pôda uvoľní. Dobrým výsledkom je distribúcia močoviny po povrchu pôdy rýchlosťou polievkovej lyžice na meter štvorcový.

Orientálne ľalie si vyžadujú intenzívne zalievanie, ale po odkvitnutí je potreba zavlažovania znížená. LA hybridné formy, ako aj tubulárne druhy a ázijské druhy, uprednostňujú mierne zalievanie. Malo by sa pamätať na to, že listy sú precitlivené na vodu, preto by zavedenie vlhkosti malo byť čisté, pod koreňom.

Polievanie by sa malo vykonávať pomerne pravidelne, aby sa predišlo nadmernému vysušeniu alebo nadmernej vlhkosti pôdy v kvetinových záhonoch a záhonoch. Raz mesačne sa odporúča kŕmiť výsadbu ľalím fosforečnými alebo potašovými hnojivami. Ak sa na listoch ľalie objavia hnedé škvrny, malo by sa vykonať ošetrenie prípravkami obsahujúcimi meď.

Tipy a triky

Pomerne často sa pestovatelia kvetín stretávajú so situáciou, keď cibuľky ľalií vysadených na jar sa do jesene dostanú do dosť zlého stavu. Tento problém vzniká v súvislosti s preťažením krehkého koreňového systému, v dôsledku ktorého sa kmeň a kvety živia výdajom cibule. Dodržiavanie pravidiel výsadby, ako aj príslušných poľnohospodárskych techník minimalizuje stratu sadivového materiálu a znižuje riziko úmrtia cibuľky kvetov na nulu. Ďalšou črtou jarnej výsadby je neprítomnosť detí, čo je zvlášť dôležité, ak je to potrebné na šírenie ľalie týmto spôsobom.

Ľalie: druhy a odrody

Obväzovanie sa musí vykonávať opatrne, pretože nadmerné množstvo hnojiva často vyvoláva výskyt chorôb v ľaliách a znižuje ukazovatele odolnosti voči mrazu. Vysoké rastliny okrem toho potrebujú včasné viazanie, vyblednuté kvetenstvo sa musí odstrániť a po skončení sezóny sa musia stonky rezať.