Tipy

Všetko o príprave semien kôpru na siatie

Všetko o príprave semien kôpru na siatieWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Kôpr sa pestuje vo všetkých európskych krajinách a v Rusku sa stal v kultúre veľmi rozšírený takmer vo všetkých regiónoch.

Botanické vlastnosti

Kôpor je známa voňavá voňavá bylina, ktorá sa používa pri varení ako korenie, ktoré je pre väčšinu jedál veľmi obľúbené. Táto zelená kultúra patrí do monotypického rodu jednoročných bylinných rastlín zo skupiny dáždnikov. Väčšina záhradkárov dobre pozná, ako vyzerajú kôprové semená a rastliny. Veľké dvojité dáždniky sa tvoria na osamelej, rovnej rastline, rozvetvenej alebo takmer jednoduchej stonke, ktorej priemer môže dosiahnuť 15–25 cm.

Kvety "Anеthum" zozbierané v malých dáždnikoch s priemerom 20 - 90 mm Plody sú zastúpené vaječníkmi. Semená kôpru majú oválny alebo široký eliptický tvar. Dĺžka osiva spravidla nepresahuje 0,5 cm. V podmienkach záhradkárstva sa vrchol kvetu kôpru vyskytuje od júna do júla a dozrievanie sa pozoruje od júla do septembra.

K dnešnému dňu existuje veľké množstvo odrôd záhradného kôpru alebo Anethumgraveolens L., ktoré chovali zahraniční a domáci chovatelia. V záhradníckej záhrade našej krajiny je päť najrozšírenejších zónovaných odrôd tejto zelenej kultúry: "Gribovsky", "Uzbek 243", "Arménsky 269", "Superdukat" a "Kaskelen".

Výsadba kôpru semenami nie je náročná, je však potrebné zohľadniť niektoré vlastnosti tejto záhradnej plodiny vrátane predbežnej prípravy osívového materiálu a načasovania výsevu.

Kôpr: príprava semien na siatie

Predsebná príprava

Semená kôpru sú klasifikované ako pevné. Táto charakteristika je získaná touto kultúrou vďaka botanickým vlastnostiam. Zvýšený obsah éterických olejov v semenách vytvára elastický povrchový film, ktorý inhibuje proces sadeníc. Výsledkom je, že zasiate semená klíčia pomerne pomaly. Preto sú pred výsevom podrobené ošetreniu. Príprava na siatie je jednoduchý postup.

Optimálnym spôsobom zničenia éterového filmu je použitie rozprašovania. Na tento účel by sa semená kôpru mali umiestniť do nádoby dostatočnej veľkosti naplnenej vodou pri izbovej teplote. Potom musíte zapnúť akváriový kompresor.

Pod vplyvom vody a vzduchových bublín sa očkovací materiál účinne čistí od olejov, ale nepoškodzuje ho. Celý proces takého spracovania trvá asi 18 - 20 hodín, potom sa klíčiace semená musia vysiať takmer okamžite.

Na odstránenie éterických olejov zo semien je možné proces prebublávania nahradiť namáčaním. Za týmto účelom musíte pripraviť semená naplnené čistou vodou pri izbovej teplote. Je veľmi dôležité vedieť, že semená kôpru je potrebné namočiť asi dva dni, ale súčasne by ste mali každých 5-6 hodín určite vymieňať vodu.

Dátumy a technológia siatia

Kôpr sa pestuje v súlade s poľnohospodárskymi požiadavkami. Výsadbové semená sa môžu vykonávať po roztopení snehu a zahriatí pôdy do hĺbky 10 cm. Semená kôpru klíčia pri teplote 3 až 5 ° C, ale ak zakryte výsadbu krycím materiálom, sadenice sa objavia oveľa skôr.

Kôpor sa odporúča vysiať v oblastiach zastúpených neutrálnymi a voľnými pôdami. Pri výsadbe na ťažkých pôdach sa výrazne znižuje miera klíčenia, rast a vývoj záhradných plodín. Štandardná technológia na siatie kôpru je takáto:

  • výsadbu koňa na osobný pozemok sa najlepšie vykonáva obyčajným, nie trvalým výsevom;
  • optimálna vzdialenosť medzi radmi by mala byť najmenej 15 - 20 cm, čo umožní hladké burenie a uvoľnenie pôdy;
  • siatie sa vykonáva v brázdach s hĺbkou najviac 2-3 cm, ktorá by sa mala pred výsadbou hojne zalievať;
  • posypeme semienkami kôpru voľnou a úrodnou pôdou.

Po zasypaní semien pôdou sa neodporúča zavlažovať, pretože takáto udalosť vyvoláva silné prehĺbenie semien a znižuje klíčenie.

Funkcie poľnohospodárskej technológie

Aby ste dosiahli čo najvyšší výnos, mali by ste dodržiavať nasledujúce pravidlá pre pestovanie kôpru:

  • na kŕmenie kôpru v rôznych fázach vegetačného obdobia sa používajú dusíkaté a fosforečné hnojivá;
  • v období sucha je veľmi dôležité večer večer poriadne zalievať;
  • kôpr netoleruje susedstvo s burinou, preto by sa burina mala vykonávať čo možno najpravidelnejšie;
  • Aby sa zabránilo vzniku pôdnej kôry, ktorá po zavlažovaní alebo daždi zabraňuje vniknutiu vzduchu do koreňového systému, vykonáva sa plytké uvoľnenie pôdy v uličke.

S cieľom získať čerstvú zeleň sa odporúča vysiať kôpr každé dva týždne. V podmienkach dostatočne vysokej úrovne poľnohospodárskej technológie môžu byť ukazovatele priemernej produktivity vyššie ako 15 kg / ha. Výnos však vo veľkej miere závisí od kultivovanej odrody.

Odrody stredného dozrievania možno klasifikovať ako najproduktívnejšie z hľadiska semenného materiálu. Zber maximálneho počtu semien odporúča sa pestovať také odrody ako "Kibray", "Vzory", "Richelieu", "Lesnogorodsky", "Borey" a "Umbrella".

Pravidlá zberu a skladovania

Zber kôprového ovocia by sa mal začať vo fáze žltnutia spodných listov rastliny a pri vŕtaní plodov centrálneho dáždnika. Vysoko kvalitnými surovinami sú zrelé, sušené ovocie z kôpru so zvláštnou vôňou „kopru“, sladko-korenistou a mierne horiacou chuťou. Priemerný obsah éterických olejov v hotových surovinách je 2,5% alebo viac.

Ako pestovať kôpr

Neskôr odrody kopru dozrievajú za dva alebo dva a pol mesiaca a dokážu zvýšiť značné množstvo zelenej hmoty a sú vhodné aj na zber dáždnikov. Medzi najobľúbenejšie skoré odrody kôpru patria Grenadier, Gribovsky a Umbrella. Zrieva asi mesiac po objavení sa hromadných výhonkov, vyznačuje sa však krátkou postavou a nižšou produktivitou a tiež vstupuje do fázy kvitnutia skoro.

V súlade s pravidlami skladovania éterických olejnín neprekračuje štandardná skladovateľnosť zozbieraného kôprového semena tri roky. Materiál osiva po vysušení si spravidla zachováva dobrú klíčivosť pri skladovaní v papierových vreckách. Skúsení pestovatelia zeleniny a záhradníci však odporúčajú skladovanie semien kôpru v sklenenej miske s pevne priliehajúcim vekom.