Dom a záhrada

Pravidlá pestovania odrodových jahôd „Sonata“

Pravidlá pestovania odrodových jahôd „Sonata“


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Záhradná jahoda „Sonata“ je nová a produktívna odroda jahôd v Holandsku, ktorá sa vyznačuje dlhým obdobím plodenia. Jeho predkami sú známe odrody záhradných jahôd „Elsanta“ a „Police“. Fragaria ananassa Sonata patrí medzi veľkoplodé a veľmi produktívne odrody, ktorých popularita medzi ruskými záhradníkmi každoročne rastie.

Opis a charakteristika

Jahodová odroda Sonata vyšľachtená v roku 1998. Rastlina tvorí pomerne kompaktné a mierne listnaté kríky. Listy sú vzpriamené, zelené, pokrčené. Stopky sú silné, umiestnené na rovnakej úrovni s listami alebo mierne vyššie. Kvety majú početné a veľké prašníky s veľkým množstvom životaschopného peľu. Formácia fúzy je zanedbateľná.

Odroda je porovnateľná s dlhým obdobím plodenia. Bobule správneho kužeľovitého tvaru, červené, s výrazným leskom povrchu. Celulóza je chutná, jemná, dosť šťavnatá a aromatická. Priemerný výnos z každého kríka je jeden a pol kilogramu.

Táto holandská odroda je odolná voči mnohým chorobám vrátane šedej hniloby. Môže sa pestovať na otvorenom priestranstve aj na hrebeňoch chráneného územia. Mnoho záhradníkov však považuje nedostatok krku a pomerne hlboké sepické výsadby, čo komplikuje jeho odstránenie z bobúľ, mínus odrody. Okrem toho táto odroda vyžaduje dlhšiu dobu zimnej dormancie, aby sa dosiahol plný rozvoj a bohaté plodenie.

Jahody: výber odrôd

Funkcie vykládky

Odroda záhradných jahôd „Sonata“ vykazuje najlepší výnos pri výsadbe v oblastiach zastúpených piesočnatými mierne okyslenými pôdami. Pri pestovaní sadeníc jahôd na slabo odvodnenej alebo ťažkej pôde je táto holandská odroda často náchylná na rôzne choroby koreňového systému.

Ak sa podzemná voda nachádza na záhradnom pozemku blízko povrchu, záhradné jahody sa musia vysádzať na pomerne vysokých hrebeňoch. Pred výsadbou jahodových sadeníc je vhodné vydržať niekoľko dní v chladnej miestnosti, vo vlhkej pôde a jahody by sa mali vysádzať aj vo vlhkej a teplej pôde. Pri pristávaní by sa mali dodržiavať tieto odporúčania:

 • jahody sa odporúčajú vysádzať výhradne v dobre zahrievaných a osvetlených oblastiach, kde sa predtým pestovali záhradné plodiny, ako napríklad cesnak, cibuľa, koreňové plodiny alebo strukoviny, ale je nežiaduce pestovať po zemiakoch, paradajkách a slnečniciach;
 • podobne ako mnoho plodín bobúľ, je vhodnejšie pestovať jahody na miestach v zamračený deň alebo večer;

 • sadenice záhradných jahôd sa vysádzajú skoro na jar alebo na začiatku jesene pred začiatkom zreteľného chladenia;
 • sadenice jahôd by sa mali vysádzať do zeme tak, aby sa koreňový systém rastliny nezabalil, ale úhľadne rozmiestnil po celej výsadbe;
 • pri výsadbe sadeníc je potrebné zabezpečiť, aby centrálna oblička alebo srdce na výtoku neboli príliš hlboké alebo vyvýšené;
 • Dospelé jahodové kríky odrody „Sonata“ sa vyznačujú kompaktnosťou, preto by štandardná schéma výsadby v tejto lokalite mala byť 25 × 30 cm.

Po vysadení sadeníc jahôd by sa mala pôda hojne zalievať a podľa možnosti rozomieľať. Sadenice z materskej plantáže sa vysádzajú začiatkom augusta na stále miesto.

Tipy na starostlivosť

Jahodová odroda „Sonata“ si vyžaduje lepšie pestovanie hnojív horčíkom, ako aj primeranú rovnováhu stopových prvkov, ktoré tvoria hnojivo. Najlepšie je urobiť špeciálnu drážku medzi radmi na jahodovom lôžku na zalievanie a hnojenie. Minimálna norma pre zalievanie záhradných jahôd za suchého počasia je asi 7 litrov na meter štvorcový alebo asi 0,5 - 1 litrov na jahodovú krík.

Je veľmi dôležité včas vykonávať preventívne preventívne opatrenia zamerané na ochranu rastlín pred poškodením šedou a koreňovou hnilobou. Prítomnosť malého množstva manželstva a dobrá priemerná veľkosť uľahčujú zber zrelých bobúľ. Malo by sa tiež pamätať na to, že sadenice záhradných jahôd tejto odrody sa neodporúčajú zbierať z kríkov bobúľ starších ako tri roky.

Recenzie záhradníkov

Jahodová odroda "Sonata" v zozname vedúcich záhradkárov takmer vo všetkých ohľadoch: veľmi produktívne, nezvyčajne chutné a sladké, tvoriace krásne a prenosné bobule. Odroda sa dokonale prispôsobuje rôznym klimatickým, pôdnym a poveternostným podmienkam pestovania.

Podľa záhradkárov je „Sonata“ jednou z najobľúbenejších odrôd, ktoré v zime takmer nikdy nezmrznú a celkom dobre toleruje letné teplo. Vytvárajú pomerne veľké, husté a suché bobule, čo umožňuje prepravu a skladovanie plodiny bez straty prezentácie.

Ako pestovať jahody

Chuť je vynikajúca. Špičkový výnos sa pozoroval v polovici júna. Bobule nestrácajú farbu a tvar, ak sa používajú v kompótoch a konzervách. Nevýhody odrody zahŕňajú nedostatočný počet fúzy, v súvislosti s ktorými záhradné jahody "Sonata" trochu problematické množiť z vlastného materiálu.Komentáre:

 1. Makalani

  sorry, it's cleaned

 2. Corey

  I am sorry, not quite what is necessary to me. Are there other variants?

 3. Porfiro

  I am am excited too with this question. Prompt, where I can read about it?

 4. Zolojas

  There are of course a couple of beautiful moments, but I expected more !!!

 5. Grosar

  I cannot participate in the discussion now - no free time. Osvobozhus - necessarily their observations.

 6. Khair Al Din

  Akcie nie vždy prinášajú šťastie! ale bez činu niet šťastia =)

 7. Marsh

  Celkom správne! Myslím, čo je to dobrá myšlienka. A má právo na život.Napíšte správu