Nápady

Výber odrôd zemiakov pre vlastnosti Uralu a kultivácie


Odrody zemiakov pre Ural sú pomerne ťažké zozbierať. Mnoho iných rastlinných plodín, ktoré sa úspešne pestujú v susedných oblastiach, tu vykazuje veľmi nízku mieru prežitia. Táto vlastnosť je spôsobená náhlymi klimatickými zmenami a prítomnosťou dostatočne chladného a nárazového vetra.

Požiadavky na výber stupňa

Odrody zemiakov určené na dlhodobé pestovanie v Uralu prešli veľmi starostlivým výberom. Medzi najviac prispôsobené druhy patria rané a stredné dozrievanie, ako aj univerzálne odrody zemiakov. Tieto zemiaky sa vyznačujú vysokou mierou nenáročnosti a sú dokonale prispôsobené na pestovanie v pomerne zložitých klimatických a poveternostných podmienkach.

Malo by sa pamätať na to, že nové aj tradičné bieloruské odrody zemiakov nie sú zahrnuté do zoznamu odrôd odporúčaných ministerstvom poľnohospodárstva na pestovanie a pestovanie v severnom a južnom Urali. Dobré odrody sú klasifikované ako zóny.

Najlepšie skoré známky

Skoré zemiaky sa zvyčajne delia na veľmi skoré, hľuzy, ktoré sa môžu použiť v potravinách 45 až 60 dní po vzniku, a skoré zrenie s dozrievaním za 60 - 70 dní. V týchto odrodách dozrievanie začína v júli.

názovOpis hľúzOpis buničinyDoba zreniastabilitaproduktivita
"Guvernér"Červená kôraBiely, škrob do 14%Predčasné zrenievysokýAž 2 kg na krík
"Vineta"Kôra je mierne žltáSvetložltý škrob až do 15,2%zavčasOdolné voči suchuD60 kg / 10 štvorcových. m
"Lyubava"Červená kôraBiely, škrob do 16,9%Skoré zrenieNa pôvodcu rakoviny zemiakovAž do 400 kg / ha
"Hýľ"Červená kôraBuničina je biela, škrob do 16%Skoré zrenieNa pôvodcu rakoviny zemiakovAž do 271 kg / ha
„Jar je biely“Biele hľuzyBuničina je biela, škrob do 16%Veľmi skoroNa rakovinu, vysoko rezistentný na makrosporiózuAž do 41 kg / 10 štvorcových. m

Najlepšie odrody strednej sezóny

Stredne skoré odrody zemiakov úplne dozrievajú po 70 - 80 dňoch. Uralské zemiaky z tohto obdobia dozrievania sa spravidla lepšie skladujú a počas tepelného spracovania majú jasnejšiu chuť a výraznú vôňu zemiakov. Najlepšie odrody v polovici sezóny dokážu vytvoriť slušnú úrodu ešte pred začiatkom stabilného ochladzovania v oblasti Uralu.

názovOpis hľúzOpis buničinyDoba zreniastabilitaproduktivita
KorunaSvetlo béžováBiela, škrobovitosť až 16%Polovica skoroNa zahrievanie a suchoAž do 38 kg / 10 štvorcových. m
"Lukyanovka"Svetlo béžováKrém, škrobnosť až 15%Polovica skoroNa zahriatie a sucho, na mechanické poškodenieAž do 45 kg / 10 štvorcových. m
"Equator"ružovýKrém, škrobnosť až 19%strednáNa pôvodcu rakoviny zemiakovvysoký
"Bezhitsk"ružovýBiela, škrobovitosť až 16%Polovica skoroNa háďatko zemiakovéAž do 45 t / ha
"Oredezhsky"žltýKrém, škrobnosť až 15%Polovica skoroNa pôvodcu rakoviny zemiakovvysoký
"Effect"Svetlo béžováBiela, škrobnosť až 19%Polovica skoroNa vírusové ochoreniaAž do 45 t / ha
"Aspiya"Svetlo béžováSvetložltá, škrobovitosť až 14%Polovica skoroNa háďatko zemiakovéAž do 44 t / ha

Univerzálne odrody

Takéto zemiaky, aj za nepriaznivých poveternostných a klimatických podmienok, dokážu poskytnúť dobrú úrodu tak pri pestovaní na osobných pozemkoch, ako aj pri pestovaní na poľnohospodárskych poliach. Opis takýchto odrôd je známy iba skúseným záhradníkom a pestovateľom zemiakov.

názovOpis hľúzOpis buničinyvymenovaniestabilitaproduktivita
"Spiridon"Červená, oválna, s hladkou šupkou. Hľuzy do 160 gŽltá s obsahom škrobu 11,9 - 15,8%Tabuľka, dozrieva za 90 - 110 dníNa pôvodcu rakoviny zemiakov138 - 238 kg / ha
"Sante"Žltá, oválna s hladkou šupkousvetlo žltá s obsahom škrobu 10 - 14%Univerzálne, dozrieva za 80 - 90 dníNa rakovinu, háďatko zemiakové, neskoré plesne, vírusy800 - 1 000 g / Bush

Funkcie výsadby a starostlivosti

Agrotechnické metódy pestovania zemiakov v Urali majú niektoré zásadné rozdiely, ktoré musia pestovatelia zemiakov zohľadniť počas výsadby a pri ošetrovaní rastlín počas vegetačného obdobia. Najlepšie je použiť pre pristávacie plochy predstavované ľahkou hlinou s mierne kyslou reakciouktoré obsahujú viac ako 2% organických látok. Odporúča sa používať striedanie plodín s takými rastlinami, ako je ďatelina, ktorá by sa mala orať bezprostredne pred výsadbou hľúz.

V Urali by sa zemiaky mali pestovať najskôr v polovici mája, keď teplota pôdy prekročí +8 ° С. Po zahriatí a vyklíčení hľúz je lepšie vysadiť sadivo zemiakov. Vernalizované hľuzy klíčia 8. až 10. deň, bez vernalizácie sa sadenice objavujú až v 18. až 22. deň.

Zemiaky: výber odrôd

Pri výsadbe semien v tejto oblasti sa lopata vždy nepoužíva, najčastejšie sa uprednostňuje motyka a optimálna hĺbka výsadby je 5 až 8 cm. Medzery medzi radmi by mali byť meter. Brázdy by mali byť nasmerované zo severu na juh, čo je veľmi dôležité pre správne osvetlenie rastlín.

Počas výsadby je potrebné hľuzy ošetriť drevným popolom, ktorý pomôže chrániť semeno pred škodcami. Spracované a naklíčené hľuzy sa kladú do brázt rýchlosťou 4 kusy na meter.

Osivo rozprestreté na brázdach musí byť zakryté humusom alebo hnilobou hnoja a potom záhradnou pôdou. Prostredníctvom sekačky sa uskutoční vyrovnanie povrchu miesta.

Hrebene vzniknuté počas výsadby v dôsledku ďalšieho pestovania porastú a slúžia ako dodatočná ochrana rastlín pred nepriaznivými poveternostnými faktormi. Ďalšou starostlivosťou o pestovanie zemiakov je včasné vykonávanie kľúčových činností.

Starostlivosťtermínyvlastnosti
zalievaniekeď klíčky rastú o 7-10 cm nad úrovňou pôdy, to znamená približne dva týždne po hromadnom výhonkuza horúceho a suchého počasia použite najmenej 12 litrov vody na krík
vo fáze pučania, ktorá označuje začiatok fázy tvorby hľúz
vo fáze prírastku hmotnosti hľúz, ku ktorému dochádza v Urali koncom júna - začiatkom júla
Plevelenie a kultiváciauvoľnenie vo všetkých fázach vegetačného obdobia umožňuje zvýšenie prietoku kyslíka do hľúz a burina sa vykonáva s rastom burinypovrchové uvoľnenie pôdy, ktoré sa vykonáva do hĺbky nie viac ako 3 cm, sa vykonáva pred výskytom prvých výhonkov a je doplnené burinou
hillingje vhodné vykonať prvé hilling po objavení prvých troch listov, druhé sa vykonáva 2-3 týždne po prvom, pred kvitnutím rastlín a posledný predtým, ako sú vrcholy zatvorenéPrvou metódou je hrabanie pôdy zo všetkých strán smerom k rastline a jej formovanie do jedného „kytice“. Druhá metóda spočíva v tlačení stoniek od seba, pridávaní pôdy do stredu a hrabaní z vonkajšej strany na stonky.
Vrchný dresingpočas fázy sadenia v prítomnosti bledo zelených listov a slabého vývojaprvé kŕmenie: 10 l vody + 1 polievková lyžica. l. močovina + 0,5 l mulleínu alebo 1 polievková lyžica. l. vtáčie trus
počas pučaniadruhé kŕmenie: 10 l vody + 1 polievková lyžica. l. síran draselný + 2 - 3 lyžice. l. popol
v čase kvitnutia zemiakovtretie kŕmenie: 10 l vody + 2 lyžice. l. superfosfát + 200 g mulleínu alebo kuracieho trusu
Prevencia chorôbPostrek počas vegetačného obdobia: prvý je profylaktický, nasledujúce s intervalom 7-14 dníProstriedok „Pennkotseb“ s výpočtom 400 l / ha alebo „Ditan M-45“ s výpočtom 300 až 500 l / ha

Asi desať dní pred zberom sa musia vrcholy kosiť vo výške 10 - 15 cm, čo zníži poškodenie hľúz počas vykopávania a urýchli dozrievanie zemiakov.

Spôsoby, ako zvýšiť produktivitu

Pestovatelia zemiakov v Urali v súčasnosti používajú niekoľko osvedčených metód, ktoré môžu zvýšiť úrodu zeleniny:

  • zber zemiakov, ktoré boli vysadené väčším a kvalitatívne naklíčeným sadivovým materiálom, je možný o tri týždne skôr a samotná úroda bude pozostávať z vážnejších hľúz;
  • ničenie stopiek na rastlinách na začiatku pučania, čo znižuje odtok živín a zvyšuje výnos hľúz zemiakov o 20–25%;
  • použitie moderných prostriedkov, ako je biologické hnojivo „Urgas“ založené na koncentráte baktérií „Baikal-EM 1“, ako aj „Super“ kompostové a fínske komplexné nechlórované hnojivá nasýtené mikroelementmi, „Kemira Universal“ a "Kemira";
  • je možné dosiahnuť vysokú účinnosť a významné zvýšenie výnosu a kvality zemiakov kladením organických zložiek do všetkých priestorov na zemiakovom poli.

Okrem toho je veľmi dôležité používať na sadenie semenný materiál, ktorý prešiel nielen fázami zahrievania, záhradníctva a klíčenia, ale bol ošetrený aj biofungicídmi a rastovými biostimulanciami.

Ako pestovať zemiaky

Na vegetačné obdobie a tvorbu zemiakových plodín v klimatických a poveternostných podmienkach Uralu nie je vyčlenené dostatočné množstvo času. Preto, aby bol výnos tejto obľúbenej zeleninovej plodiny dobrý a umožnil vám poskytnúť celej rodine kvalitné výrobky, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu, mali by ste si vybrať nielen tú správnu odrodu, ale aj dodržiavať všetky agrotechnické požiadavky a nezanedbávať ani moderné a vysoko účinné prostriedky na kŕmenie a ochranu rastlín.