Rastliny

Charakteristiky samokultivácie jahôd v hydroponii

Charakteristiky samokultivácie jahôd v hydroponii


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Jahoda je veľmi aromatický a chutný bobule, ktorý má nielen jedinečné výživové vlastnosti, ale aj užitočné vlastnosti. Spolu s klasickým spôsobom pestovania sa široko používa hydroponika pre jahody.

Funkcia systému

Hydroponická technológia sa v poslednom čase stala pomerne populárnou a zahŕňa pestovanie záhradných jahôd bez použitia takého tradičného výživného substrátu ako je pôda. Rôzne umelé prostredia boli špeciálne vyvinuté na použitie hydroponie v domácnosti. Tento spôsob pestovania bobuľovej kultúry je použitie špeciálneho riešenia a umožňuje vám získať stabilný vysoký výnos jahôd doma.

Použitie technologického postupu vlastnými rukami spočíva v dodržiavaní nasledujúcich pravidiel:

 • vytvorenie kompetentného a efektívneho obchodného plánu;
 • výber najlepšej odrody jahôd;
 • výber a získavanie hydroponík vo forme umelého substrátu;
 • príprava výživného roztoku, ktorý vám umožní plne uspokojiť potreby kultúry bobúľ vo všetkých fázach rastu a vývoja.

Charakteristickým rysom metódy je pestovanie jahôd na umelých pôdach a umiestnenie koreňového systému rastliny nie v pôdnej zmesi, ale vo vysoko prevzdušnenom vodnom médiu. Takýmto živným médiom môže byť vlhký vzduch alebo pevná látka, ale musí mať nutne pórovitosť, vlhkosť a vzdušnú kapacitu, čo zabezpečí normálne dýchanie koreňového systému bobuľovej kultúry.

Výhody takého neštandardného systému na pestovanie jahôd sú teda predstavené schopnosťou vyrobiť si zariadenie sami alebo použiť hotové vybavenie, absenciou potreby uvoľnenia a silnou ochranou proti chorobám alebo škodcom.

Pestovanie jahôd: hydroponická metóda

Živné roztoky

Za štandardných podmienok hydroponie sa minerálne živiny absorbujú bobuľovou kultúrou čo najskôr, čo je spôsobené vstupom do koreňového systému vo forme vyváženého nutričného roztoku. Pri príprave takého riešenia by sa mali používať mobilné aj nemobilné komponenty.

Typ položkyNázov položkyoznačenieStrawberry ImpactMnožstvo v mg na 1 liter vody
mobilnédusíkNPotreba počas životného cyklu klesá. Je potrebné na vytvorenie leteckých častí. Používa sa ako dusičnan alebo NO3amoniak alebo NH4 a organický dusík alebo močovina150
mobilnéfosforPJe nevyhnutný pre vnútrobunkové energetické procesy a je obzvlášť dôležitý v štádiu tvorby koreňov, kvitnutia a plodu70
mobilnédraslíkKPoužíva sa v rastlinách pri syntéze uhľohydrátov a zvyšuje imunitu a odolnosť voči nepriaznivým faktorom.350
mobilnémagnéziummgJe dôležitý pre syntézu chlorofylu a asimiláciu ďalších typov prvkov50
mobilnézinokznOvplyvňuje syntézu chlorofylu a fotosyntézu, ako aj ďalšie metabolické procesy v rastline0,054
nehybnývápnikCaPoužíva sa na výrobu vzdušných častí260
nehybnýborJe potrebné vytvoriť vitamínovú kompozíciu, podieľa sa na metabolických procesoch a asimilácii ďalších prvkov0,18
nehybnýželezofeTento prvok sa podieľa na väčšine procesov vo všetkých fázach rastu a vývoja bobuľovej kultúry.0,45
nehybnýmolybdénmoNevyhnutné pre biosyntézu chlorofylu, absorpciu dusíka, fosforu a iných základných živín0,015
nehybnýsíraSMá pozitívny vplyv na chuťové a kvalitatívne vlastnosti plodiny.67

Nie je ťažké pripraviť si vlastný výživný roztok. Hlavnou podmienkou je prísne dodržiavanie proporcií. Voda na prípravu výživných roztokov musí byť čistá a úplne zbavená nečistôt, takže tečúca voda nie je vhodná. Hydroponická bobuľová kultúra sa cíti najlepšie pri teplote 18 - 24 ° C.

Základné vybavenie

Najobľúbenejšie a žiadané medzi záhradníkmi našej krajiny metódy hydroponického pestovania úspešne kombinujú jednoduchosť, pohodlie a nízke náklady na vybavenie a udržiavanie systému v prevádzkovom stave.

Závesné zariadenie je u nás obzvlášť populárne, čo umožňuje pestovanie jahôd v špeciálnych nádobách vyrobených na báze polypropylénu. Takéto nádoby by sa mali plniť výživným substrátom a ukladať do špeciálnych plastových odkvapov, ktoré by sa mali zavesiť vo výške jeden a pol metra. Konštrukcia predpokladá štandardnú vzdialenosť medzi žľabmi 0,5 - 0,6 m.

Každý výsadbový kontajner pojme asi desať rastlín na meter dĺžky. Vytvorenie hydroponického zavlažovacieho systému zahŕňa inštaláciu zavlažovacieho systému.

Domáca pestovateľská technológia

Nevyhnutnou podmienkou na dosiahnutie vysokej produktivity je teplotný režim v noci pri teplote 15 - 18 ° C a vo dne nie viac ako 24 - 25 ° C. Presádzanie sadeníc sa uskutočňuje vo vzdialenosti 20 až 30 cm, čím sa získa každej rastline bobúľ optimálna výživná plocha.

Spravidla sa dá na každý štvorcový meter umiestniť asi 18 až 22 rastlín. Objem štandardnej kapacity pre štyri závody je v priemere 14 - 15 litrov. Najznámejšia oprava jahody, ktorej semená sú k dispozícii a umožňujú pestovať vysoko produktívne rastliny.

spôsobrysyVýhody a nevýhody
Zavlažovací systém na kvapkaniePestovanie na špecifickom substráte s dodávkou potravín do koreňovej zóny kríkov bobúľ pomocou kvapkadiel. Ako substrát sa používajú kokosové, rašelinové zmesi alebo minerálna vlna, umiestnené vo svetle odolnej fólii a podnose.Pristátie môžete umiestniť vertikálne. Je potrebné používať vodné čerpadlo
Metóda nutričnej vrstvy N.F.T.Dodávka živného roztoku cez plastové škatule a výsadbové rastliny v šálkach, ktorých dno je nad substrátomV procese rastu a vývoja je koreňový systém ponorený do výživnej vrstvy obohatenej kyslíkom z roztoku
Vodný kultúrny systémPestovanie bobúľ v špeciálnom vodnom prostredí pri umiestňovaní kríkov na penovú doskuMožné problémy pri zamokrení. Zložitosť riadenia výkonu

Trochu od seba je takzvaná aeroponika, ktorá zahŕňa umiestnenie koreňového systému rastliny v hmle živín produkovaných generátorom. Substrát je pritom predstavovaný štandardnou minerálnou vlnou.

Malo by sa pamätať na to, že na zrenie bobúľ je okrem dobrej výživy potrebné aj denné svetlo najmenej osem hodín denne a optimálna teplota. V prípade potreby je možné nainštalovať ďalšie osvetľovacie a vykurovacie systémy.

Hydroponika doma

Moderná hydroponická pestovateľská technológia je tak jednoduchá a cenovo dostupná aj pre začiatočníkov a neskúsených záhradníkov. Správna kultivácia jahôd v hydroponike vám umožňuje mať na stole šťavnaté, chutné a zdravé bobule po celý rok.Komentáre:

 1. Tujas

  I apologise, but, in my opinion, there is other way of the decision of a question.

 2. Raymundo

  veľmi cenné posolstvo

 3. Rafal

  Super, took thanks !!!

 4. Archaimbaud

  The post is not unambiguous. you cannot rush to extremes.

 5. Yedidiah

  There is something in this. Now everything became clear to me, thank you for the information.Napíšte správu