Dom a záhrada

Technológia jarného prerezávania ovocných stromov


Prerezávanie ovocných stromov na jar je jednou z dôležitých poľnohospodárskych činností, ktoré by sa mali vykonávať v procese pestovania záhradných výsadieb. Pri formovaní a prerezávaní všetkých ovocných stromov by sa malo prísne dodržiavať technológia, načasovanie a vzory.

Schémy a pravidlá

Hlavné prerezávanie sa vykonáva na jar a je založené na vykonávaní niekoľkých pravidiel:

 • všetky výhonky, ktoré nie sú schopné budúcej produktivity, sa odstránia;
 • pri nadmernom zhrubnutí koruny by sa mali odstrániť všetky neproduktívne a staré vetvy;
 • výhonky, ktoré dorastajú, by sa mali odstrániť počas jarného prerezávania;
 • začiatkom jari je potrebné prerezávať mladé výhonky, ktoré sa môžu stať prekážkou rastu a plného rozvoja ostatných vetiev;
 • miesta porezania sú nevyhnutne namazané záhradnou var.

Pri prerezávaní ovocných porastov môžete použiť tieto základné schémy:

 • orezávanie krúžkov;
 • prerezávanie do obličiek;
 • orezávanie bočnej vetvy.

Pri odstraňovaní malých a veľkých konárov skoro na jar sa odporúča použiť ostré záhradnícke nožnice. Husté konáre by mali byť rezané pílou alebo oddeľovačom. Je dôležité zohľadniť skutočnosť, že tvorba mladých ovocných stromov a záhradných kríkov by sa mala vykonávať pri teplote 4 ° C alebo viac. Jarné prerezávanie a tvorba korún by sa mali vykonávať pred fázou aktívneho toku miazgy, pomocou rady skúsených záhradkárov alebo čítaním videonávodu.

Ako prerezávať ovocné stromy na jar

Druhy plodín

V podmienkach záhradníctva v domácnosti záhradníci praktizujú niekoľko druhov prerezávania záhradných výsadieb:

 • Formovanie rezu, vyrobené za účelom získania vhodnej korunky a vytvorenia správnej hustoty a reliéfu leteckých častí rastliny. Včasná formácia vám umožní získať rastlinu, ktorá primerane odolá vonkajšiemu zaťaženiu plodiny.
 • Upravte orezanie, prispievajúce k udržiavaniu dobrých ukazovateľov osvetlenia koruny a predchádzaniu preťaženiu mladými výhonkami.
 • Orezávanie proti starnutiu, umožňujúce závodu obnoviť jeho potenciál a stimulovať rast, ako aj úplný rozvoj nových pobočiek.
 • Orezávanie obnovy, čo zahŕňa odstránenie suchých, zmrštených a poškodených konárov, ako aj prispenie k procesu samoobnovy ovocného stromu.
 • Sanitárne prerezávanie, ktoré je možné vykonávať takmer celoročne a spočíva v odstránení chorých a poškodených výhonkov.

Je veľmi dôležité, aby ste pracovný nástroj dôkladne dezinfikovali bezprostredne pred začatím prác a aby ste okamžite zbavili všetkého postihnutého dreva.

Dátumy pre oblasť Moskvy

Orezávanie ovocných stromov by sa malo vykonávať s cieľom systematicky a správne ošetrovať rastlinu av prípade potreby ich omladzovať, stimulovať rast a vývoj, predlžovať plodnosť a predchádzať škodám na chorobách alebo škodcoch. Včasné prerezávanie má priaznivý vplyv na kvalitatívne a kvantitatívne ukazovatele plodiny.

Realizácia takejto udalosti kompetentne a včas prispieva k významnému zvýšeniu produktivity rastlín. Optimálny čas na prerezávanie ovocných porastov na predmestiach je skoro na jar. Malo by sa pamätať na to, že hrozba opakujúcich sa jarných mrazov musí uplynúť. Je veľmi dôležité orezať pred opuchom obličiek. Na jar sú miesta porcií menej náchylné na infekciu a sú čo najskôr oneskorené. Rezanie ovocných stromov sa odporúča niekoľko dní pred novým mesiacom.

Jarné prerezávanie mladých rastlín

Prerezávanie mladej záhrady sa vykonáva od okamihu výsadby ovocných porastov až do okamihu, keď rastliny vstúpia do štádia plodenia. Na zabezpečenie vysokej produktivity je potrebné stimulovať rast koruny do strán a nie smerom nahor. Za týmto účelom sa vykonáva skrátenie ročných výhonkov a odstránenie vetiev, ktoré prispievajú k zhrubnutiu koruny. Pobočky charakterizované silným vývojom sa musia skrátiť o ½ dĺžky. Plody buriny by mali byť rezané nie viac ako na štvrtinu celkovej dĺžky, čo vám umožní správne regulovať rast rastlín a vytvárať silnú, silnú a plodnú korunu.

rastlinaPrerezávanie technológie
Sweet cherryNa jednoročných rastlinách sa uskutoční rez na piatich púčikoch nad stonkou. V nasledujúcom roku by sa mali na vytvorenie prvej vrstvy zvoliť štyri bočné výhonky, ktoré sa skrátia na úrovni 0,5 ma vodič sa skráti vo výške 0,7 m. V treťom roku sa odstránia zahusťovacie a konkurenčné vetvy. Stredný vodič sa skráti vo štvrtej pružine
broskyňaNajbežnejšia je pohárovitá formácia, ktorá zahŕňa výber dvoch vetiev umiestnených v pravom uhle k prvému páru výhonkov a rozdelenie kmeňa na štyri rovnaké časti.
marhuľaOrezávanie sa vykonáva každý rok, počnúc druhým rokom. Silný rast výhonkov znamená skrátenie ½ dĺžky. Dĺžka centrálneho vodiča a vodičov kostrových vetiev by mala zostať trochu dlhšia ako dĺžka bočných vetiev. Je nevyhnutné odstrániť vetvy, ktoré súťažia a odbočujú pod ostrým uhlom. Oslabené konáre sa musia orezať na tretinu dĺžky
JabloňFormácia spočíva v prerezávaní jednoročných sadeníc jabloní na meter metrov od zeme. Výstrely so širokým uhlom východu by sa mali skrátiť o tri alebo päť púčikov od základne

Prerezávanie starých rastlín na jar

Pri prerezávaní rastlín dospelej alebo starej záhrady sa musia dodržiavať určité pravidlá:

 • orezávanie proti starnutiu sa vykonáva v dvoch etapách s prestávkou tri alebo štyri roky;
 • hlavné opatrenia sú zamerané na zníženie výšky koruny stromu, jej riedenie, ako aj starostlivosť o výsadbu po prerezávaní;
 • redukcia spočíva v orezaní vrchnej časti koruny vo výške 2-2,5 m od dolného uzla, ako aj odstránení vrchnej časti horných uzlov prepnutím na vetvy druhého poriadku;
 • na riedenie sa odstránia všetky zahusťujúce staré a oslabené vetvy, ktoré neumožnia dosiahnuť optimálnu produktivitu rastlín.

Bez ohľadu na typ orezávania proti starnutiu je veľmi dôležité hnojiť rastlinu aplikáciou základného hnojiva na kmene.

Plodín topy

Vrch je časť rastliny, ktorá rastie z vetiev prvého poriadku vo zvislom smere nahor. Ak je to potrebné, aby sa znížil početný výskyt vrcholov, kardinálne prerezávanie ovocných porastov sa vykonáva postupne, približne za dva alebo tri roky.

Na mladých a zelených výhonkoch sa vrcholy odstránia zlomením. Spinningové vrcholy od dvoch do troch rokov majú veľmi dobrú ťažnosť, preto ich stačí ohnúť s následnou fixáciou. Pomerne často sa v podmienkach domáceho záhradníctva používajú vrcholy ako zásoby a naštepujú sa na ne nové a sľubné odrody.

Ako prerezávať jabloň