Tipy

Čučoriedka „Duke“: opis odrody a odporúčania pre pestovanie

Čučoriedka „Duke“: opis odrody a odporúčania pre pestovanie


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Čučoriedka „Duke“ alebo Duke patrí do kategórie najviac mrazuvzdorných odrôd. Získal sa ako výsledok prác na krížení odrôd (Ivanhoe x Earlyblue) x 192−8 (E - 30xE - 11). "Duke" dozrie skoro. Autormi odrody sú americkí chovatelia - odborníci Draper, Galletta, Jelenkovic a Vorsa.

Odroda Popis a charakteristika

Kríky sú charakterizované ako energické a vztýčené. Opis odrôd naznačuje, že výška dospelej rastliny nie je väčšia ako 1,5 - 1,8 m, významný počet výhonkov a malý počet bočných vetiev. Záhradné čučoriedky „Duke“ obsahujú drevo a puky odolné voči mrazu, ktorý chráni rastlinu pred mrazom v zime. Odroda sa vyznačuje vysokou produktivitou a ovocnou stabilitou.

Plne dozreté bobule strednej alebo veľkej veľkosti, bez sklonu, sa zhromažďujú v otvorených zhlukoch, čo prispieva k ľahšiemu ručnému zberu. Bobule "Duke" dozrievajú pomerne priateľsky a ich zber sa uskutočňuje v dvoch alebo troch etapách. Povrch bobule je svetlo modrý, s malým okrajom. Chuť dobre. Buničina z bobúľ je príjemná, kyslá, s malou svíravosťou, ktorú je možné počas skladovania plodiny vylepšiť. Buničina je pokrytá silnou a elastickou pokožkou. Bobule so suchým okrajom, čo umožňuje mechanizovaný zber.

Zberané plodiny sa môžu skladovať a prepravovať. Odroda "vojvoda" patrí do kategórie skorého zrenia, ale priaznivo sa porovnáva s pomerne oneskoreným obdobím kvitnutia, čo minimalizuje riziko poškodenia v dôsledku jarných spätných mrazov. Vysoká miera plodnosti prispieva k stabilným a bohatým výnosom bez výsadby opeľujúcich rastlín. Výťažnosť jedného kríka bobúľ dosahuje 4 až 6 kg zrelých bobúľ, ale s dobrou starostlivosťou a dodržiavaním poľnohospodárskej technológie môže dosiahnuť 7-8 kg.

Pri pestovaní treba brať do úvahy skutočnosť, že na získanie vysoko kvalitnej plodiny by sa kríky bobúľ mali silne orezať. Odrody odrody neumožňujú kultiváciu "vojvoda" v oblastiach predstavovaných nadmerne vlhkými a studenými pôdami, Priemerná mrazuvzdornosť tejto odrody dosahuje -33 ... −34 ° C, čo je dosť pre pestovanie bobuľovej kultúry v pôde a klimatických podmienkach väčšiny regiónov našej krajiny.

Čučoriedka „vojvoda“: výsadba a starostlivosť

Pravidlá vykládky

Na pestovanie čučoriedok sa vyžaduje miesto s dobrým osvetlením. Výsadba rastliny v určitom odtieni spôsobuje zníženie obsahu cukru v zrelých bobúľach a môže spôsobiť zníženie celkového výnosu. Okrem toho takéto výsadbové a pestovateľské charakteristiky často spôsobujú čiastočné zníženie zimnej tvrdosti bobúľ bobúľ. Je potrebné si uvedomiť, že čučoriedky kategoricky netolerujú stagnáciu vlhkosti v pôde, na pôde s vysokou vlhkosťou je preto potrebné vybaviť kvalitný odtok.

Pre správny rast a úplný vývoj potrebujú záhradné kríky čučoriedky Duke svetlú a kyslú pôdu s hodnotami pH 3,5–5. Na zlepšenie kyslosti sa používa rašelina alebo sa pôda zavlažuje roztokom kyseliny octovej v množstve 100 g kyseliny na vedro vody.

Zavádzanie zmesi na báze dusíka a pilín ihličnatých druhov, ako aj používanie ihličiak ihličnanov, má okysľujúci účinok. Pri pristávaní by sa mali dodržiavať tieto odporúčania:

 • Sadenice Duke čučoriedok by sa nemali pochovať viac ako 6 až 8 cm do pôdy;
 • bobuľová kultúra nepotrebuje nadmerné opelenie, ale v záujme zlepšenia úrody a kvality ovocia je vhodné pestovať niekoľko odrôd na jednom mieste;
 • Priemerná výživná plocha potrebná na plný rast, vývoj a plodenie jedného kríka čučoriedok by mala byť 1,2 - 1,8 m2. ma vzdialenosť medzi susednými rastlinami nesmie byť menšia ako 1 - 1,5 m.

Ihneď po výsadbe sa rastliny zavlažujú a ak je to potrebné, mulčujú sa pomocou organických materiálov, čo znižuje odparovanie vlhkosti a zlepšuje pôdnu účinnosť v oblasti bobúľ.

Tipy na starostlivosť

Záhradné čučoriedky patria do kategórie pomerne nenáročných bobúľ a vykonávanie náležitej starostlivosti je k dispozícii aj začínajúcim amatérskym záhradníkom:

 • na kŕmenie kríkov čučoriedok na začiatku jarného obdobia by sa malo ako hnojivo použiť približne 45 g práškovej síry alebo 80 g síranu amónneho, 35 - 40 g síranu draselného a približne 100 - 110 g superfosfátu na každú dospelú rastlinu;
 • dobrý výkon predstavuje zavedenie dvojročnej rastliny 1 polievková lyžica. l. plné minerálne hnojivo a na trojročnej rastline to trvá asi 2 lyžice. l. taká kompozícia;
 • zavlažovacie opatrenia sú veľmi dôležité na získanie vysokokvalitnej plodiny a zahŕňajú zavlažovanie dvakrát za desať dní prietokom 10 - 12 litrov vody na dospelú krovinu bobúľ;
 • zalievanie sa musí vykonávať teplou vodou ráno alebo večer;

 • zálievka je obzvlášť dôležitá v štádiu aktívneho plodenia a pri kladení kvetných pukov budúcej plodiny na jeseň;
 • napriek vysokej úrovni odolnosti proti mrazu tejto odrody je možné pozorovať zamrznutie mladých výhonkov v oblastiach so silnými a zasneženými zimami, ale rastlina sa dokáže rýchlo zotaviť, takže nie je potrebné používať príliš veľa tepla;
 • prerezávanie kríkov bobúľ sa vykonáva skoro na jar, ešte pred fázou hromadného kvitnutia púčikov na rastline;
 • najstaršie, zdeformované, slabé alebo choré výhonky rastlín podliehajú povinnému odstráneniu;
 • Je veľmi dôležité pravidelne riediť kríky, čo prispieva k zvýšeniu celkového výnosu a zabraňuje škodám spôsobeným chorobami alebo škodcami.

V závislosti od poľnohospodárskej technológie a zavedenia správnej technológie výsadby sú kríky bobule vojvoda schopné plodiť už niekoľko desaťročí.

Recenzie záhradníkov

Pozitívne recenzie a vysoké ocenenie odrody Duke zahraničnými aj domácimi amatérskymi záhradníkmi sú kvôli veľkému počtu výhod tejto záhradnej čučoriedky. V strednom Rusku dochádza k dozrievaniu bobúľ v poslednej dekáde júla. Zrelé bobule majú veľmi atraktívny okrúhly tvar a pomerne veľké veľkosti.

S výhradou poľnohospodárskej technológie má komoditný plod priemer 1,7 - 1,9 cm. Plne dozreté bobule sú veľmi šťavnaté a svojím vzhľadom vyzerajú trochu ako čučoriedky. Záhradníci zaznamenávajú veľmi jemnú a príjemnú chuť s malou svíravosťou. Plody "vojvodu" sa dajú veľmi ľahko zbierať, pri preprave na veľké vzdialenosti alebo pri skladovaní nestratia svoju prezentáciu.

Čučoriedky: skoré odrody

Táto odroda sa osvedčila nielen v čerstvej, ale aj v mrazenej forme. Najčastejšou chybou začínajúcich záhradníkov pri pestovaní záhradných čučoriedok je výsadba sadeníc bobúľ v mokradiach alebo v nížinách. Nadmerná vlhkosť je najčastejšou príčinou úmrtia bobuľovej kultúry v záhradníctve našej krajiny.