Tipy

Populárne odrody aktinídií

Populárne odrody aktinídií


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Actinidia „Hermafroditic“, „Gourmand“, „September“, „Lahôdky“ a „Klara Zetkin“ patria medzi najobľúbenejšie a najpopulárnejšie odrody, ktoré sa úspešne pestujú v pôdnych a klimatických podmienkach našej krajiny.

Ak sa chcete správne rozhodnúť pre výsadbový materiál, mali by ste sa oboznámiť nielen s opisom odrôd, ale tiež získať spoľahlivé informácie o výsadbe a starostlivosti o rastliny. Rovnako dôležité sú recenzie skúsenejších amatérskych záhradkárov.

Actinidia "Hermafroditic"

Priemerná výška rastliny dosahuje tri až štyri metre, s ročným rastom jeden a pol metra. Rastlina sa vyznačuje ozdobne maľovanými listami, ktoré majú veľmi originálnu farbu. Začiatkom jari je farba lístia bielo-zelená. V lete sa jeho farba zmení na výraznú svetloružovú farbu.

Malo by sa pamätať na to, že dekoratívnosť sa prejavuje iba u dospelých rastlín pestovaných v dostatočných svetelných podmienkach. Plody majú oválny tvar a zelenkavo-žltý povrch so značne jasným červenaním z najviac osvetlenej strany. Plody sú malej veľkosti, s priemernou hmotnosťou nepresahujúcou 2,5–3 g. Zrenie nastáva v auguste. Rastlina vstupuje do fázy aktívneho plodenia štyri roky po vysadení sadeníc na trvalé miesto.

Actinidia "Gourmet"

Actinidia kolomikt Lakomka je stredne veľké viničom vysoké maximálne sedem metrov. Zvláštnosťou tohto ovocno-dekoratívneho liana podobného kríkov je reprezentácia prepletenia podpery proti smeru hodinových ručičiek, ako aj prítomnosť tenkých a hladkých konárov s veľkými a reliéfnymi listami. Kvety sú biele, podobné kvetom konvalinky. Majú pomerne silnú chuť. Kvitnutie je pozorované v máji a trvá o niečo menej ako mesiac.

Plody sú valcovité, priečne lisované, s hmotnosťou nie väčšou ako 5,1 - 5,3 g. Povrch zrelého ovocia má olivovozelenú farbu so svetlými pozdĺžne usporiadanými pruhmi. Pokožka je pomerne tenká, zakrýva sladkú a kyslú aróma ananásovej buničiny. Zber sa uskutočňuje v polovici posledného letného mesiaca. Odroda je porovnateľná s odolnosťou voči nízkym teplotám a zvýšeným obsahom kyseliny askorbovej. Odroda je charakterizovaná ako produktívna a veľkoplodá.

Actinidia: výsadba a starostlivosť

Actinidia "september"

Vyznačuje sa ovocím s priemernou hmotnosťou do 16,5 - 18,5 g, zelená farba s vynikajúcou chuťou a jemnou, jemnou vôňou. Plody dozrievajú v poslednej dekáde septembra. Rastlina začína niesť dva alebo tri roky po výsadbe sadeníc ovocia na stále miesto. Priemerný výnos dospelej výrobnej rastliny, ktorá je predmetom technológie pestovania, môže byť najmenej 10 - 12 kg zrelých bobúľ.

Dospelá liana podobná rastlina dosahuje výšku 18 - 20 ma patrí do kategórie mrazuvzdornej a dvojdomej zimy. Charakteristickou črtou tejto odrody bobúľ a okrasných kultúr je vysoký a stabilný výnos, ktorý sa úspešne dopĺňa dobrými ukazovateľmi nenáročnosti na rastové podmienky, odolnosťou voči škodám spôsobenými najbežnejšími chorobami a škodcami v našej krajine. V strednom Rusku sa odporúča, aby sa mladé rastliny ohýbali k zemi a izolovali rašelinou, suchými listami alebo smrekovými konármi. V južných oblastiach sú rastliny schopné zimy bez použitia prístrešia.

Actinidia "Delicious"

Delicious actinidia alebo Actinídia deliciósa je výsledkom prác na prekračovaní čínskych aktinidií. Novozélandskí chovatelia dokázali výrazne zväčšiť veľkosť ovocia a vylepšiť svoju chuť. Výška popínavej rastliny môže dosiahnuť osem alebo viac metrov. Rastlina má silné stonky a dlhé stopky, na ktorých sú tmavozelené oválne zaoblené listy so srdcovou základňou. Povrch listov je hladký a lesklý. Chrbát má pomerne výraznú bielu pubertu.

Kvety sú biele, časom žltnú. Rastliny mnohých odrôd tejto odrody nie sú samo-plodné, a preto na dosiahnutie plodu je potrebné zasadiť kríky samčieho kvetu. Medzi najobľúbenejšie odrody tohto druhu patrí bisexuálna samoopelená odroda „Jenny“, ako aj veľmi voňavá, jemná a sladkoplodá odroda Actinidia deliciosa Boskoop.

Priemerná dĺžka ovocia nepresahuje 6,3 - 6,5 cm. Sú pokryté kožou tvrdými a krátkymi vlasmi nahnedlej farby. Ovocie sú spotrebiteľom známe pod názvom „kiwi“ a vo veľkej miere sa používajú nielen v zahraničí, ale aj v Rusku vďaka svojej vynikajúcej chuti a výživovej hodnote.

Actinidia "Clara Zetkin"

Odroda Actinidia s veľkým ovocím „Klara Zetkin“, ktorá bola veľmi obľúbená a požadovaná amatérskymi záhradníkmi z našej krajiny, bola vyvinutá ako výsledok nepretržitého výberu zameraného na zvyšovanie veľkoplodého ovocia. Štvrtá generácia aktinidiového kolomitu viedla k produkcii odrody, ktorá má vynikajúcu chutnosť a nízke percento odlupovania úplne dozretého ovocia.

Vytrvalá stromová liana dorastá do výšky 6 metrov a vytvára zelené plody, ktorých dĺžka nepresahuje 2,5 - 3,5 cm. V pôdnych a klimatických podmienkach odroda dozrieva v poslednej dekáde augusta. Zrelá dužina sa vyznačuje jemnou a veľmi aromatickou sladkou chuťou. Priemerný výnos dospelej úžitkovej rastliny tejto odrody je asi 6,5 - 8,5 kg. Odroda patrí do kategórie dvojdomých plodín a vyžaduje si výsadbu samčích druhov kvetov.

Actinidia: vlastnosti kultivácie

Rastlina sa vyznačuje vysokou dekoratívnosťou a tvorí kvety belavej ružovej farby. Je to najplodnejšia a najodolnejšia odroda plesňovými infekciami, ktorá sa osvedčila v podmienkach domáceho záhradníctva v našej krajine.