Rastliny

Malinová "Polka": znaky reprodukcie a prerezávania


Malinová "Polka" alebo Rubus idaeus "Polka", chovaná v Inštitúte záhradníctva a kvetinárstva. Odroda bola získaná poľskými chovateľmi v dôsledku kríženia línie R-89141 a OTM-Bliss, ktorá je pre záhradníkov dobre známa. Odroda Polka je už viac ako dvadsať rokov populárna a žiadaná nielen u nás, ale aj v zahraničí.

Hlavné vlastnosti odrody

Zvyčajná malina „Polka“, ktorej opis je známy skúseným aj začínajúcim chovateľom, tvorí stredne veľké rastliny. Silné a silné výhonky dosahujú výšku 1,5 - 1,7 m. Hroty na výhonkoch sú slabo vyjadrené, čo veľmi uľahčuje starostlivosť o rastliny a zber. Malinové kríky tejto odrody nevyžadujú použitie dodatočnej podpory vo forme nosných stĺpov alebo štruktúr mreží.

Bobule malinových odrôd "Polka" sú veľmi veľké. Pri náležitej starostlivosti je dĺžka bobúľ vyššia ako 2-2,5 cm. Priemerná hmotnosť obchodovateľných bobúľ za priaznivých pôdnych a klimatických podmienok v pestovateľskej oblasti dosahuje 10 - 12 g. Bobule majú mierne predĺžený tvar, dostatočnú hustotu. Povrch je lesklý, takmer bez puberty. Zrelé bobule majú nasýtenú, takmer fialovú farbu. Dezertná dužina s výraznou odrodovou arómou. Chuť s veľmi vyváženým obsahom cukru a kyselín.

Ukazovatele celkovej produktivity počas pestovania odrôd na záhrade alebo na záhrade sú takmer úplne závislé od poľnohospodárskej technológie a poveternostných podmienok. spravidla z každého kríka je možné zozbierať najmenej 2-4,5 kg vysokokvalitných bobúľ za sezónu. Odroda sa vyznačuje nedostatočnou citlivosťou na poškodenie šedou hnilobou a prakticky sa nepoškodí roztočom. Relatívne neskoré obdobie plodenia umožňuje rastlinám vyhnúť sa poškodeniu najbežnejších chorôb.

Malinová "Polka": opis odrody

Funkcie výsadby a rozmnožovania

Malinová "Polka" by mala byť vysadená v oblastiach s ľahkou a úrodnou pôdou bez stagnácie vlhkosti. Optimálna šírka medzi radmi je približne 1,5 m, a vzdialenosť medzi sadenicami v jednom rade by nemala byť väčšia ako 0,5 - 1 m. Výsadba v dvoch radoch so vzdialenosťou nie väčšou ako 50 - 60 cm poskytuje dobrý výsledok. Odroda "Polka" je milujúca svetlo a vlhkosť. Pri kladení malín sú rady na výsadbu najlepšie umiestnené zo severu na juh.

Maliny sa množia vegetatívne pomocou výhonkov. Väčšina záhradníkov rozmnožuje maliny tejto odrody s potomkami zelených koreňov alebo zelenými odrezkami, ktoré je potrebné zozbierať koncom jari z horných jednoročných výhonkov. Malinová "Polka" každoročne vytvára dostatočný počet náhradných výhonkov, takže v prípade potreby sa môžu rastliny veľmi ľahko rozmnožovať nezávisle.

Pravidlá starostlivosti o rastliny

Malinová "Polka" vyžaduje pomerne prísne dodržiavanie poľnohospodárskej technológie a vyžaduje si dobrú výživu. V prvom roku po výsadbe sa sadenice nemusia zviazať a bočné vetvy (bočné vetvy) sa vyznačujú vynikajúcim rastom bez zvierania. Optimálny počet výhonkov na krík by nemal byť vyšší ako 7 - 9 ks., v závislosti od veku a stupňa vývoja rastliny. Táto odroda je veľmi náchylná na hojné zavlažovanie a vrchný dresing a tiež netoleruje nedostatok dusíka, draslíka a organických látok.

Malinové výhonky "Polka" pre zimné obdobie musia byť rezané na minimálnu výšku. Táto technika umožňuje rastlinám ľahko vydržať zimné mrazy a dostať sa mimo zimu s úplnou absenciou strát. Okrem toho vám silné prerezávanie umožňuje efektívne zaobchádzať s takým nebezpečným rastlinným parazitom ako je malinový chrobák a znižuje náklady na získanie moderných insekticídnych látok, čím sa plodina stáva ekologickejšou.

Preskúmania a odporúčania

Malinová "Polka" má pomerne dlhé ovocie. Hromadný zber sa začína v prvých desiatich dňoch augusta a nezastaví sa až do prvých silných mrazov. Početné pozitívne recenzie záhradníkov a letných obyvateľov naznačujú popularitu a relevantnosť tejto európskej odrody takmer všade. "Polka" sa preslávila nielen rekordnou produktivitou, ale aj vynikajúcou kvalitou bobúľ.

Najlepšie zo všetkého je, že táto malinová odroda sa osvedčila, keď sa pestuje v pôde a klimatických podmienkach stredného Ruska. Podľa záhradkárov v južných oblastiach Polka nie vždy toleruje vysokoteplotné podmienky a môže znížiť výnos. Cesta von je vytvorenie skalného plotu vo forme výsadby kukurice alebo stanových malín.

Ako pestovať maliny

Okrem toho sa zistilo, že odroda je citlivá na choroby koreňového systému vrátane rakoviny koreňov a hniloby. „Polka“ je však veľmi obľúbená nielen v záhradníctve, ale používa sa aj na komerčné pestovanie. Zrelé bobule sú vhodné na spotrebu v čerstvom stave, ako aj na zmrazenie a spracovanie, majú dobrú prenosnosť a zákazníci ich požadujú.