Dom a záhrada

Funkcie transplantácie broskýň a nektárinky


Broskyne a nektárinky sú južné rastliny, ktoré sú dosť náročné a citlivé na väčšinu faktorov, a preto by sa výsadba a presádzanie týchto rastlín mali vykonávať v súlade s osobitosťami poľnohospodárskej technológie.

Pestovanie sadeníc doma

Málo amatérskych záhradkárov sa rozhodne pestovať sadenice broskýň alebo nektáriniek doma. Tieto teplé a svetlo milujúce plodiny sú veľmi rozmarné a tradične sa pestujú v teplých oblastiach. Avšak s výhradou technológie výsadby a presádzania sadeníc ovocia, ako aj starostlivosti o rastlinu, môžete získať dobrú úrodu ovocia v mnohých regiónoch našej krajiny.

Sadenice broskýň a nektárinky z kameňa je možné pestovať doma, na parapete. Odporúča sa dodržiavať nasledujúcu technológiu procesu:

 • plody určené na sadenie musia byť šťavnaté, zrelé a úplne zdravé, bez známok kazenia a hniloby;
 • extrahovaná kosť by sa mala dôkladne umyť tečúcou vodou a vyšetriť na poškodenie rastlinnými parazitmi;
 • čistá kosť by sa mala namočiť jeden týždeň do vody pri izbovej teplote, pričom by sa voda mala vymieňať každý deň;
 • pred výsadbou výsadbového materiálu do zeme by ste mali v akomkoľvek stimulátore rastu držať kosť niekoľko hodín;
 • pôdna zmes na výsadbu by mala byť neustále vlhká, preto sa odporúča zakryť nádoby na pestovanie filmom alebo sklom.

Malo by sa pamätať na to, že broskyňa a nektárinka sa z kosti vynárajú dosť ťažké a riziko úplnej neprítomnosti výhonkov zostáva.

Broskyňa a nektárinka: vlastnosti pestovania

Sadenice termofilných záhradných rastlín sú veľmi náročné na starostlivosť. Rastliny by sa mali denne a hojne zalievať pri izbovej teplote. Ako hnojivá sa odporúčajú organické hnojivá. Je tiež veľmi dôležité ošetrovať sadenice špeciálnymi ochrannými prípravkami, napríklad Ridomil alebo Tiovit. Pri včasnom výsadbe v jesennom období môže byť výška sadenice 50 - 70 cm, v tomto štádiu je potrebné vykonať prvú tvorbu koruny, odstránenie chorých, zdeformovaných alebo slabých nadzemných častí.

Príprava a výber sedadla

Je veľmi dôležité vybrať a zariadiť miesto na pestovanie broskýň a nektáriniek:

 • ovocné sadenice, ktoré milujú teplo, nemôžu byť vysadené v oblastiach predstavovaných piesočnatými ľahkými pôdami s blízkym výskytom podzemných vôd a podmáčaných ťažkých hlinitých pôd;
 • pristávacia plocha by sa nemala nachádzať v nížinách alebo bažinatých oblastiach so stagnáciou masy studeného vzduchu;
 • dobrý výsledok sa pozoruje pri výsadbe dobre odvodnených a úrodných pôd, ktoré nie sú náchylné na stagnáciu vlhkosti;

 • ideálnym miestom na pestovanie je pôda s hodnotami pH 6,5;
 • pôda bohatá na vlhkosť, dobre priepustná a dobre prevzdušnená sú vhodné na pestovanie broskýň alebo nektáriniek;
 • v jesennom období by sa z tohto miesta mala odstrániť všetka vegetácia burín a pri hĺbkovom vykopávaní pôdy by sa mali pridávať organické alebo minerálne hnojivá;
 • na dne dobre pripravenej pristávacej jamy by sa mala naliať drenážna vrstva vo forme kamene, štrku alebo tehly;
 • koreňový systém sadenice ovocia by sa mal umiestniť do vrstvy úrodnej, výživnej pôdy, ktorá sa naleje cez drenáž;
 • Štandardná pristávacia jama pre broskyňu alebo nektárinku by mala mať hĺbku 50 - 60 cm a priemer najmenej 40 - 50 cm.

Po výsadbe by sa mali rastliny hojne zalievať usadenou vodou, pričom každý mladý strom by mal minúť asi dve až tri vedrá. Použitie organického mulča znižuje počet zavlažovacích aktivít a vytvára najpriaznivejšie podmienky pre koreňový systém ovocnej kultúry.

Ako a kedy transplantovať na jar

V strednom Rusku sa výsadba a opätovná výsadba rastlín odporúča na jar. V oblastiach s miernym podnebím a málo mrazivými zimami je vhodné zasadiť mladé stromy na jeseň, asi mesiac pred začiatkom výrazného ochladzovania. Maximálnu mieru prežívania uvádzajú sadenice ovocia, ktorých vek nepresahuje 1 - 2 roky. V prípade starších rastlín sú transplantácie často fatálne.

Jarná výsadba ovocnej rastliny by sa mala vykonávať veľmi starostlivo a starostlivo. Nesprávna transplantácia môže byť sprevádzaná mnohými zlomenými koreňmi, ktoré následne negatívne ovplyvňujú rast, vývoj a produktivitu stromu. Pri príprave sadenice na výsadbu je potrebné starostlivo zastrihnúť všetky suché časti koreňov. Pozitívny účinok sa dosiahne namáčaním koreňového systému vysadenej rastliny vo vode počas dňa. Do vody môžete pridať rastový stimulátor, aby ste nasiakli. Pri ponorení sadenice do výsadbovej jamy je potrebné umiestniť miesto očkovania asi 4 až 5 cm nad zemou. Je tiež vhodné opraviť vzdušné časti ovocnej dreviny a ponechať iba tri alebo štyri najsilnejšie vetvy. Pre správny smer rastu sa odporúča pripevniť kmeň stromku k nosníku.

Pri výsadbe a opätovnej výsadbe na jeseň by sa malo pamätať na to, že práca by sa mala vykonávať najmenej mesiac alebo jeden a pol pred začiatkom prudkého ochladenia. V opačnom prípade rastlina nemá čas rásť a zakoreniť na novom mieste, v dôsledku čoho hrozí v zimnom období ovocná plodina zamrznutiu. Na zníženie rizika zamrznutia rastlín, ktoré milujú teplo v zime, môžete použiť prístrešky a kruhy mulčových kmeňov s organickou hmotou.

Transplantačná starostlivosť

Správna starostlivosť o záhradnú kultúru na mieste zahŕňa množstvo aktivít, ktoré sú dôležité pre správny rast a vývoj broskýň a nektáriniek:

 • Dôležitou súčasťou starostlivosti je správne prerezávanie, takže v prvých troch rokoch je potrebné správne a včasne formovať korunu rastliny;
 • v prvom roku pestovania broskýň a nektáriniek sa vyžaduje vytvorenie korunovej základne 3-4 kostrových vetiev umiestnených v rovnakej vzdialenosti od seba;

 • v budúcnosti je cieľom prerezávania kostrových vetiev tvorba výhonkov prvého a druhého poriadku, ako aj odstránenie zbytočného rastu výhonkov;
 • Každý rok by sa do kmeňov ovocných stromov mali zavádzať vysokokvalitné hnojivá, ktorých zloženie sa líši v závislosti od veku rastliny a vegetačného obdobia;
 • na jar by sa mali používať dusíkaté hnojivá vo forme dusičnanu amónneho alebo močoviny a na jeseň je obzvlášť dôležité používať hnojivá na báze fosforu a draslíka;
 • Na ochranu záhradných rastlín pred hubovými chorobami sa odporúča striekať stromy zmesou Bordeaux alebo roztokom založeným na preparáte Chorus.

Ako pestovať nektárinku doma

Je tiež veľmi dôležité vykonávať systematické odstraňovanie buriny, ktoré je žiaduce doplniť zalievaním a uvoľňovaním pôdy v blízkosti stoniek. Aby sa znížil počet burín a zalievanie počas aktívnej vegetačnej fázy, odporúča sa mulčovať pôdu okolo stromov rašelinou alebo inými organickými látkami.