Rastliny

Juniper "Old Gold": odporúčania pre pestovanie a použitie v dekorácii osobnej záhrady

Juniper "Old Gold": odporúčania pre pestovanie a použitie v dekorácii osobnej záhrady


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Juniperus "Old Gold" alebo Juniperus chinensis Old Gold si zaslúži jednu z najlepších odrôd so zlatými listami. Odroda bola získaná slávnym holandským chovateľom Grothendorstom v polovici minulého storočia. Jasné zafarbenie listov a hustá plochá koruna umožňujú rastline zostať vysoko dekoratívne po celý rok. Odroda je obľúbená spolu s borievkovým stredným médiom „Pfitzeriana Glauca“ („Pfitzeriana Glauka“).

Charakteristika a popis

Botanický opis borievky „Old Gold“ deklaruje vysokú príťažlivosť rastliny a prísľub jej použitia v krajinnom dizajne. Kompaktný, pomaly rastúci krík desať rokov po výsadbe nepresahuje výšku 50 - 60 cm so širokým priemerom, správny tvar koruny na meter. Ihly sú veľmi ozdobné, v lete zlatožlté a v zime hnedastožlté.

Vďaka svojej malej veľkosti je rastlina ideálna na pestovanie ako plodina na prepravu kontajnerov. Priemer koruny dospelého borievky je 3 m vo výške 1,5 m. Krík sa vyznačuje horizontálnym usporiadaním výhonkov. Ročná miera rastu rastliny nepresahuje 5,5 - 7,5 cm. Šupinatá a ihlovozelená až žltozelená farba koruny vyzerá veľmi pôsobivo a dobrá odolnosť proti mrazu umožňuje výsadbu a pestovanie jalovca starého zlata vo väčšine regiónov našej krajiny.

Juniper Old Gold: charakteristika odrody

Pravidlá vykládky

Sadenice borievky sa musia vysádzať na dobre osvetlených miestach a zohrievaných slnečným žiarením. Je povolené používať pristávacie miesta s miernym tieňovaním. Štandardná vzdialenosť medzi vysadenými rastlinami by mala byť asi 1-1,5 m. Správne pripravená pristávacia jama pre sadenice by mala mať priemer, ktorý je dvakrát väčší ako zemská kóma vysadenej rastliny, a hĺbku najmenej 70 - 80 cm. Na dno pristávacej jímky sa musí naliať vrstva vysokokvalitnej drenáže z piesku alebo tehly. Hrúbka drenážnej vrstvy sa môže meniť od 15 do 20 - 25 cm. Pri ponorení koreňového systému rastliny do výsadbovej jamy je dôležité monitorovať umiestnenie koreňového krku, ktorý by nemal byť zakopaný do pôdy.

Pre borievku je výhodné použiť oblasti predstavované pôdami s mierne kyslou alebo neutrálnou reakciou. Na drenážnu vrstvu by sa mala naliať živná pôdna zmes pripravená z dvoch častí rašeliny, jednej časti preosiateho piesku a jednej časti sodnej pôdy. Dobrým výsledkom je pridanie špeciálnych komplexných hnojív do pôdnej zmesi. Ihneď po výsadbe je potrebné zalievať. a ak je to potrebné, zatienenie výsadby až do úplného aklimatizácie plodiny.

Funkcie starostlivosti

Prísne dodržiavanie rastúcich technológií a správna starostlivosť vám umožňujú získať zdravú, odolnú a krásnu rastlinu. Starostlivosť o závod nie je náročná a vyžaduje si súlad s nasledujúcimi odporúčaniami:

 • je potrebné pamätať na to, že borievky netolerujú nadmernú vlhkosť a príliš veľa a časté zalievanie môže spôsobiť choroby a úpadky koreňového systému;
 • zalievanie by sa malo vykonávať v období sucha, ale nie viac ako dvakrát alebo trikrát počas celého vegetačného obdobia;
 • Kríky borievky by sa mali orezávať veľmi opatrne kvôli pomalému rastu a dlhému zotaveniu rastlín;
 • všetky suché vetvy podliehajú povinnému odstráneniu, ako aj vetvám, ktoré narúšajú úplný rast kríkov;
 • pri vytváraní živého plota je potrebné opatrne, ale starostlivo odstrániť všetky vyčnievajúce výhonky.

Napriek tomu, že tento populárny zástupca z rodiny Cypress má pomerne vysoké ukazovatele odolnosti proti mrazu, semenáčiky v prvom roku výsadby musia byť chránené na zimné obdobie.

Krajinný dizajn

Juniperovo médium je hybridná forma získaná krížením Cossacka a čínskeho borievky. Tento druh je jedným z nenáročných a najspoľahlivejších na pestovanie v pôdnych a klimatických podmienkach strednej zóny našej krajiny. Jalovice sú odolné a za priaznivých podmienok môžu rásť niekoľko sto rokov.

Druhy a odrody borievok

Všetky ihličnany používané v modernom dizajne krajiny sa vyznačujú takým dôležitým znakom, ako je pomalý rast. Juniperus chinensis Old Gold s veľmi veľkolepými zlatými ihlami je výrazným kontrastom so smaragdovou zeleňou mnohých okrasných rastlín. Tieto kríky sú veľmi obľúbené pri dekorácii krajiny. Tento typ borievky sa používa nielen v kompozíciách, ale aj ako pásomnice, rastliny vyzerajú skvele na pozadí trávnikov alebo správne navrhnutého vysokohorského kopca. Prostredie Juniper je ideálne na vytváranie živých plotov. Správna starostlivosť o rastliny zaistí životnosť živých dekoratívnych kompozícií.Komentáre:

 1. Roweson

  In my opinion, he is wrong. Som si istý. I am able to prove it. Write to me in PM, discuss it.

 2. Akinodal

  already there, ATP

 3. Gara

  Ako je to zvedavé.. :)Napíšte správu