Tajnosť

Juniper "Blue Alps": charakteristika odrody a prípady použitia v krajinnom dizajne


Rodiskom Juniper Blue Alps alebo Juniperus chinensis „Blue Alps“ je územie severovýchodnej Číny, Manchúrie, Japonska a Severnej Kórey. Rastlina sa široko používa na zdobenie živých plotov v osamelých alebo skupinových výsadbách.

Opis stupňa

„Modré Alpy“ sa vzťahuje na kategóriu pomerne veľkých rastlín, ktoré v dospelosti môžu dosiahnuť výšku 4 až 4,5 m alebo viac. Charakteristickým rysom je prítomnosť veľmi silných kostrových vetiev a kompaktnej, atraktívnej koruny. Výstrely trochu visia. Ihly tvrdého typu, s tŕňmi, dlhé až centimeter. Hlavná farba ihiel je strieborno-modrastá.

Juniper "Blue Alps" je veľmi fotofilný a mrazuvzdorný ihličnan a bol vždy ocenený nielen profesionálnymi záhradnými architektmi, ale aj domácimi záhradníkmi.

V popise zariadenia sa uvádza potreba jednoduchej starostlivosti o výsadbu. Malo by sa však pamätať na to, že pestovanie v slnečných a teplých oblastiach je optimálne. Juniper preferuje kamenisté a piesčité pôdy a dobre rastie aj na pomerne úrodných a odvodnených pôdach.

Pristátie a starostlivosť

Juniper "Blue Alps" by mal byť vysadený v oblastiach dobre osvetlených a zahrievaných slnkom. Osobitná pozornosť by sa mala venovať ukazovateľom a kvalitatívnemu zloženiu pôdy. Na pestovanie sa odporúča používať hlinité alebo piesčité hlinité pôdy s dostatočnou výživou a dobrou vlhkosťou.

Ak sa na mieste nachádzajú hliny a ťažké pôdy, do vopred pripravených vykladacích jam by sa mala pridať živinová zmes predstavovaná záhradnou pôdou, rašelinou, pieskom a sypkou zeminou so smrekovými ihlami. Vopred uložená drenážna vrstva z rozbitej tehly. Veľmi dobré výsledky sa pozorujú pri pestovaní sadeníc borievky v živnej zmesi na základe dvoch častí trávnatej pôdy, dvoch častí humusu, dvoch častí rašeliny a časti stavebného piesku s prídavkom 0,15 g hnojiva Kemira a 0,30 g nitrofosky.

Veľkosť výsadbových jám priamo závisí od objemu koreňového systému vysadeného borievky. spravidla priemerná veľkosť jamy pre pristátie je najmenej 0,6 × 0,8 m. Ihneď po výsadbe na stálom mieste na otvorenom priestranstve by sa mali rastliny hojne zalievať a chrániť pred negatívnymi účinkami priameho slnečného žiarenia až do úplného prežitia. Ďalšia starostlivosť o odrodu Blue Alps spočíva v pozorovaní jednoduchých opatrení, ktoré sú veľmi dôležité pre rast a vývoj ihličnanov: zalievanie, odstraňovanie buriny, plytké uvoľňovanie a systematické kŕmenie.

Juniper "Blue Alps": vlastnosti odrody

Kombinácia s inými rastlinami

"Modré Alpy" dokonale pôsobí ako vysoko dekoratívny záhradný bonsai. Čínski borievky sa tiež veľmi dobre hodia na vytváranie živých plotov. Na trávnikoch sa tento zástupca ihličnanov veľmi často používa ako hlavný dôraz na zloženie okrasných rastlín a kameňa. Vynikajúcim riešením je vytvoriť jednu kompozíciu z rôznych ihličnanov. Takéto dekoratívne výsadby vyzerajú skvele na záhradných pozemkoch a na osobných pozemkoch, v oblastiach lesoparku, ako aj v rekreačných oblastiach.

Vysoká dekoratívnosť čínskeho borievky je dobrou voľbou pre dizajn mladých záhrad a nových území. Skupinové pestovanie niekoľkých ihličnanov umožňuje čo najrýchlejšie vyplniť medzery v krajine a vytvára kompozíciu vyznačujúcu sa vysokou dekoratívnosťou.

Hlavné choroby a ich liečba

Juniper "Blue Alps" je nenáročný závod, ktorý sa nebojí otvorených plôch a studeného vetra. Takéto rastliny sa vyznačujú nízkym zložením pôdy, ale potrebujú dobré osvetlenie. Akákoľvek porucha alebo porušenie pravidiel výsadby znižuje imunitu rastliny a často spôsobuje choroby borievky.

Názov choroby alebo škodcubudičZnámky porážkyLiečebné metódy
Tracheomycotic wilt or fusariumFusarium oxysporum a Fusarium sambucinumRozpad koreňového systému, žltnutie a začervenanie ihličiek, smrť rastlinyLeptanie sadeníc Bactofit, Vitaros alebo Maxim. Preventívne ošetrenie pomocou 0,2% roztoku Fundazole
hrdzaGymnosporangium confusum, G. juniperinum, G. sabinaeVzhľad zahusťovania v tvare vretena, smrť kostrových konárov, vŕtanie a uvoľňovanie ihielNeexistuje žiadna liečba, preto je vhodné zničiť choré alebo choré rastliny
Sušenie vetievCytospora pini, Diplodia juniperi, Hendersonia notha, Phoma juniperi, Phomopsis juniperovora, Rhabdospora sabinaeSušenie vzdušných častí rastliny, postupná smrť ihličnatých stromovPreventívne ošetrenie pomocou 1% Bordeauxovej tekutiny, Abiga-Peak alebo HOM
AlternariaAlternaria tenuisVzhľad čiernej zamatovej plakety na konáre a ihlyPreventívne ošetrenie pomocou 1% Bordeauxovej tekutiny, Abiga-Peak alebo HOM
Hnedý shuteHerpotrichia juniperi I.N. nigraIhly sú hnedé a suché a tenké konáre odumierajúPreventívne ošetrenie pomocou 1% Bordeauxovej tekutiny, Abiga-Peak alebo HOM

Mladé alebo oslabené borievky sú spravidla postihnuté chorobami a škodcami.

Nemenej problémy sú rastlinné parazity. Medzi kategórie najnebezpečnejších škodcov borievky patria roztoče, porážka, ktorá hrozí rastline s úplnou stratou dekoratívnosti. Ako profylaktické a terapeutické činidlo sa používa prípravok „Karate“ chovaný v množstve 25 g na 5 litrov vody. Porážka sa často pozoruje aj pri banskej mole, voške a mierke, proti ktorej by sa mali používať Decis, Fitoverm a Karbofos.

Juniper: výsadba a starostlivosť

Je dôležité nezanedbávať ročné prerezávanie borievky, ako aj prísne dodržiavať poľnohospodársku technológiu pestovania ihličnatých ozdôb. V tomto prípade bude rastlina potešiť atraktívnym vzhľadom a dlhovekosťou.