Tajnosť

"Gigantella" - nenáročné jahody s veľkými bobuľami


Jahody (Fragaria moschata alebo Fragaria elatior) - bobule, ktoré milujú takmer všetci. K dnešnému dňu sa vyvinulo mnoho úplne odlišných odrôd jahôd, ktoré sa líšia veľkosťou kríkov, chutnosťou ovocia a inými vlastnosťami. Výber najlepšej odrody nie je jednoduchý, ak je to vôbec možné. Medzi lídrami v chove jahôd "Gigantella" (Fragaria ananassa Gigantella).

Všeobecný opis odrody

Holandskí chovatelia chovali jahody tejto odrody. Hlavnou črtou rastliny je vysoký výnos a veľmi veľké plody. Na získanie plodov o rozmeroch deklarovaných chovateľmi je však potrebné rastliny starostlivo ošetriť.

Puzdro Gigantella je veľmi silné, vysoké až pol metra, s priemerom do 0,6 m. Listy sú zelené, veľké, ovocie s veľkými semenami, veľmi veľké, s hmotnosťou do 100 g. Bobule sú veľmi chutné a samotná rastlina je vysoko mrazuvzdorná. V našej krajine je táto odroda rozšírená. Je nenáročný a podľa pravidiel poľnohospodárskej techniky môžete z kríkov získať až 3 kg bobúľ - tento úplatkárov. Gigantella sa pestuje veľmi rýchlo, hlavne s fúzy, ale často sa pestuje aj zo semien.

Funkcie pestovania jahôd zo semien "Gigantella" sa často množia semenami, pretože odroda sa považuje za elitu. Klíčenie sa uskutočňuje vo februári až marci. Pôda pre semená by mala byť pripravená nasledovne: odoberie sa 5 dielov humusu a 3 diely piesku. Zahrievajú sa v peci pri teplote 100 stupňov a potom sa zasadia do zeme. Vykonajte ľahké zalievanie a kompaktné. Semená posypeme malou vrstvou snehu a potom položte na chladné miesto. Ďalej sa plodiny presunú na teplé miesto (+22 stupňov). Po vytvorení pár skutočných listov sa sadenice potápajú, zatiaľ čo teplota okolia by mala dosiahnuť +15 stupňov.

Na otvorenom priestranstve sa sadenice vysádzajú začiatkom mája a umiestňujú sa 4 kríky na meter štvorcový. V prvom roku po výsadbe sa hnojivá neaplikujú na zem, ale zavlažovanie sa vykonáva pravidelne.

Ak chce záhradník získať prvú plodinu v prvom roku, mali by ste na rozmnožovanie použiť prvé dve rozety fúzy Gigantella. Zásuvky budúcej objednávky prinášajú ovocie až po roku spolu so zvyškom. Jahodové kríky musia byť vybavené dostatočným priestorom, čo znamená, že musia byť vysadené vo vzdialenosti asi 40 cm.

Aké druhy jahôd nikdy nezlyhajú

Dátumy a schéma výsadby sadeníc

Výsadba sadeníc jahôd by sa mala vykonávať na správnom mieste. Najlepším riešením je otvorené osvetlené miesto s odpočinkovou úrodnou pôdou. Najlepšie je pestovať sadenice jahôd na jar alebo v auguste, v starostlivo pripravenej, vlhkej, hnojenej pôde. Na obohatenie pôdy sú vhodné humus, rašelina, kompost, popol a hnojivá zakúpené v špecializovaných predajniach.

Sadenice sa najlepšie osádzajú v zemi pri večernej výsadbe. Slnko môže ľahko spáliť ešte slabé rastliny. Bush zanechá korene rýchlejšie a ľahšie, ak na ňom necháte viac ako tri listy a stlačíte najdlhší koreň.

Pestovanie Gigantella má ešte jednu nuanciu: mal by sa vylúčiť kontakt čerstvo vysadených jahôd s fúzy inej odrody. Na dosiahnutie čo najlepšieho zosilnenia puzdier musia byť prvé stopky odstránené.

Ako sa starať o pristátie

Včasné a dostatočné zavlažovanie je jedným z hlavných faktorov dobrej produktivity plodín bobúľ. Rastlina nemusí byť nadmerne zaplavená. Bobule v tomto prípade nebudú sladké, ale vodnaté. Starostlivosť o lesné jahody spočíva v tom, že pôda by sa mala pravidelne buriť, mulčovať a uvoľňovať. Zožltnuté alebo sušené listy sa musia odtrhnúť. Všetky tieto manipulácie sa musia vykonávať po plodení, čím sa pripravia jahody na zimu.

Jednoduché tipy na ochranu jahod

Marigolds môžu byť zasadené do postele s "Gigantella" (Tagetes) a nechtíka lekárskej (Calendula officinalis). Tieto rastliny dobre chránia jahody pred háďatkami a múčnatkou. Calendula zachráni pred vývojom plesňových chorôb (a nechtíka lekárske nie sú nechtíka? Alebo je to nechtíka iného druhu? Na jeseň sú ochranné rastliny jednoducho odrezané a zanechávajú korene. Ďalším užitočným susedom pre jahody je petržlen (Petroselinum). Kultúra vysadená medzi riadkami vystraší slimáky.

Nezabudnite, že jahody sa musia presádzať každé 4 až 5 rokov. Potom je pôda značne vyčerpaná. Mrkva (Daucus), fazuľa (Phaséolus), tekvica (Cucurbita) a nočná šnúra obnovujú úrodnosť pôdy.

Názor záhradníkov

Recenzie záhradníci o "Gigantella" pozitívne. Jedinečnú chuť a veľkú veľkosť tejto jahody nemožno oceniť. Šťavnaté červené bobule nenechávajú nikoho ľahostajným. Niet divu, pretože dozreté ovocie má veľkosť dlane! Jedinou mínus jahody je alergia na to.

Jahodová „Gigantella“ je užitočná pre dospelých aj deti, a ak sa pestuje podľa poľnohospodárskych požiadaviek, vyvíja sa dobre. Zdravie a produktivita rastlín závisí predovšetkým od kvality sadivového materiálu. spravidla odroda je dobre zavedená na záhradných pozemkoch stredného Ruska a jej plody dokonale tolerujú prepravu.

Ako pestovať jahody

Ak vykonávate všetky potrebné poľnohospodárske postupy, pestovanie „Gigantella“ sa ukáže nielen od skúseného záhradníka, ale aj od začiatočníka. Správna starostlivosť o plodiny bobúľ poskytne celej rodine bohatú plodinu jahôd.