Rastliny

Biely ríbezle Versailles

Biely ríbezle Versailles


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Starobylý biely ríbezle Versailles biela je stále veľmi populárnou odrodou. Nie je to divné, pretože má vysoký výnos, skôr veľké bobule a navyše je veľmi chutné. Krajina, v ktorej bola táto odroda chovaná, je Francúzsko.

Vlastnosti triedy

Versailles biela patrí k odrodám skorého dozrievania. Z jedného kríka môžete zhromaždiť asi 4 kg plodov. Bobule sú dosť veľké, okrúhleho tvaru, svetlo žltej farby, priehľadné. Buničina je sladká a kyslá. Kríky rastú stredne vysoko a šíria sa. Listy takéhoto ríbezle sú veľké. Výhonky rastliny nie sú príliš silné - to je hlavná nevýhoda.

Biely ríbezle má dobrý koreňový systém. Umiestnenie vodorovných koreňov je celkom úspešné - v pôdnej vrstve asi 40 cm, rozmiestnené po korunovom priemete. Vertikálne môžu dosiahnuť hĺbku viac ako 1 m, ale zároveň ich veľká časť rastie v malej hĺbke.

Biely ríbezle si vyžaduje dobrú, nie príliš kyslú pôdu. Rastie prednostne v ílovitých a ílových pôdach, ale ak sa do ľahších pôd pridáva humus, zakorenia sa aj na ľahších pôdach.

Táto odroda je dosť fotofilná. Červený ríbezle sú na svetlo oveľa menej náročné ako biele ríbezle. Vzhľadom na to, že koreňový systém je dosť silný, je táto rastlina odolná voči suchu, ale ak je lokalita suchá, nemali by ste pestovať kríky na vysokých miestach, z tohto dôvodu môže rast oslabiť, plodnosť a mrazuvzdornosť sa zníži. Biely ríbezle nezakorenujú vlhkú pôdu.

Zloženie tejto odrody zahrnuje bielkoviny, uhľohydráty, tuky, mono- a disacharidy, pektín, organické kyseliny, užitočné makronutrienty a vitamíny.

Podľa množstva vitamínu C nie je príliš horšie ako čierne ríbezle. P-aktívne látky sú prítomné v bielych bobuliach. Vitamíny C a P-aktívne látky pri interakcii zvyšujú imunitu.

Lekári odporúčajú používať biely ríbezle pre ľudí, ktorí sú alergickí na farebné bobule a ovocie. V prítomnosti všetkých užitočných vlastností existujú choroby, pri ktorých je kontraindikovaná. Konzumácia bielych bobúľ Versailles sa neodporúča pre gastritídu s vysokou kyslosťou a peptickým vredom žalúdka a dvanástnika. Pri týchto chorobách je lepšie vylúčiť tieto bobule z potravy, pretože sú kyslé a môžu vyvolať zhoršenie chorôb.

Biely ríbezľa: prvky starostlivosti

Funkcie vykládky

Aby sa sadenice zakorenili pred zimným časom, je potrebné ich vysadiť začiatkom jesene. Neodporúča sa odkladať pristávací čas, začať s nástupom v septembri.

Je možné ju vysadiť po zime pred rozkvetom púčikov. Existuje však riziko, že púčiky sa na jar prebudia skôr, ako bude mať pôda čas dozrieť.

Musíte zasadiť na slnečnom mieste, ktoré je chránené pred vetrom. Podzemná voda by mala byť umiestnená v hĺbke najmenej 1,5 m, aby sa predišlo nadmernej vlhkosti a lišajníkom.

Pred výsadbou musíte zo sadeníc odstrániť poškodené korene. Odporúča sa rezať výhonky tak, aby zostalo asi 5 pukov. Pri výsadbe musíte narovnať korene a sadenicu umiestniť trochu hlbšie, ako rástla na starom mieste.

Správna starostlivosť

Táto odroda vyžaduje časté hnojenie. Je vhodné to robiť každý deň. Pre dobrý výnos je potrebné vždy pridávať živiny. Staršie kríky vyžadujú častejšie hnojivo. Na začiatku jari sa zavádza dusičnan amónny, superfosfát a síran draselný. Každé 3 roky musíte hnojiť organickými látkami. Jeden krík vyžaduje približne vedro hnoja. Môžete oplodniť podľa inej schémy:

  • začiatkom jari používajte iba dusíkaté hnojivá;
  • zvyšok - po objavení sa ovocia.

Ak sa použije popol, zlepší sa chutnosť bobúľ a škodcovia budú menej narušení.

Použitie chlórových hnojív sa neodporúča. Aplikujú sa iba v zime.

Ak sú kríky zle vyvinuté, musíte ich kŕmiť tekutými hnojivami. Prvýkrát sa tento postup vykonáva počas obdobia kvitnutia, druhý - po zbere. To je veľmi dôležité pre tieto rastliny, pretože pri nedostatočnej výžive je výnos výrazne znížený.

Pôda na mieste musí byť uvoľnená a burina. Koniec koncov, táto odroda je veľmi citlivá na burinu. Úroda Versailles biela sa objaví 3 roky po výsadbe. Normálne plodenie sa začína v 6. roku.

Prerezávanie a zber

Pre stabilné rodenie kríkov by sa mali prerezávať pravidelne na dlhú dobu. Orezávanie sa odporúča začať 5 rokov po výsadbe, pretože v prvých rokoch dochádza k nárastu zelenej hmoty.

Biely ríbezľ má najproduktívnejšie vetvy vo veku 3 až 5 rokov. Staré konáre dávajú málo ovocia, preto je potrebné ich rezať. Vonkajšími znakmi takýchto vetiev je, že kôra je už sčernená, často sa v nej nachádzajú lišajníky, ale je lepšie túto fázu starnutia nedovoliť. Bočné výhonky sú zvyčajne rezané, pretože sú najmenej produktívne, nezdravé a tie, ktoré spôsobujú, že kríky sú príliš silné.

Mladé výhonky musia opustiť iba niekoľko najsilnejších a ostatné odrezať. Vetvy musia byť odrezané k podkladu, konope by nemalo zostať. Výsledkom bude vytvorenie kríka s vetvami rôzneho veku.

Ideálny čas na prerezávanie je jeseň alebo jar. Tento postup sa môže vykonať po zbere úrody. Vetvy, ktoré boli zasiahnuté skriňou na ríbezle, by sa mali odstrániť okamžite po tom, čo sa objavili.

Pri pestovaní je potrebné zaoberať sa rôznymi škodcami. Najčastejšie je Versailles biela ovplyvnená rybízovým sklom a voškami žltej.

Táto odroda sa pestuje hlavne lignifikovanými odrezkami.

Po dozretí bobule zostávajú na kríkoch po dlhú dobu, a to aj potom, čo listy padli a objavili sa malé mrazy, stále sa im však darí zachovať vynikajúcu chuť.

Zber je možný naraz. Musíte počkať, kým dozrie všetky bobule. Možno to zistiť nasledujúcimi znakmi:

  • pozdĺžne žily sú viditeľné na priehľadnom povrchu;
  • viditeľné semená;
  • jemná sladkokyslá chuť dužiny.

Ako pestovať ríbezle

Z bieleho ríbezle môžete pripraviť víno, želé alebo želé, ale najlepšie je použiť ho ako surové.