Tajnosť

Ako sa zbaviť sklenenej skrinky na ríbezliu: rady skúsených záhradníkov

Ako sa zbaviť sklenenej skrinky na ríbezliu: rady skúsených záhradníkov


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Záhradníci sú si dobre vedomí toho, že sklenený obal na ríbezle môže spôsobiť stratu úrody a v niektorých prípadoch smrť kríka. V prostrednom pruhu trpí škodcom najmenej 10% rastlín. Boj proti nemu je veľmi náročný, pretože larva vyliahnutá z vajca okamžite zahryzne dieru v jemnej vetvičke a preniká dovnútra. Vzhľadom na to, že sú chránené zo všetkých strán, sú metódy chemickej expozície neúčinné. Zostáva iba orezať oblasť nastrelenú infikovanými larvami.

Ako rozpoznať škodcu

Vzorom sklenenej skrinky pre dospelých je malý motýľ so žltými priečnymi pruhmi na čiernom bruchu a priehľadnými sklenenými krídlami. Živí sa peľom, ale vajíčka kladú na konáre ríbezlí a egrešov, bez ohľadu na ich rozmanitosť a rozmanitosť. Housenky z vajíčok sa objavia 10 až 12 dní po rozkvetu ríbezlí. Zostávajú veľmi zraniteľní, kým sa nedostanú dovnútra. Vo väčšine prípadov kladú motýle na poškodené oblasti kôry a veľmi zriedka na zdravé výhonky.

Vetvy kríkov, v ktorých sa larvy usadili, môžu byť identifikované rozdrvenými listami, ktoré sú náchylné k vädnutiu v horúcom počasí a skoro sa rozkladajú. Malé bobule sú s nimi spojené a dokonca aj tie sú zvyčajne malé a kyslé. Úniková smrť nastane v druhom roku po infekcii. Larvy, ktoré v tom čase zimovali a pestovali, premieňajú svoje vnútro na prach, potom sa vetva vyschne a môže sa samovoľne odlomiť.

Ak ste odrezali výhonok postihnutého škodcom, vo vnútri nájdete čiernu dutinu, čiastočne vyplnenú exkrementom, a niekedy medovú húsenicu s hnedou hlavou. Svetlopriepustný priechod, ktorý je úplne upchaný výkalmi a pilinami, však s najväčšou pravdepodobnosťou naznačuje prítomnosť larvy s úzkym telom, nie skleneného puzdra. V oboch prípadoch sa živí jadrom kmeňa a pohybuje sa nadol. teda mladé výhonky by mali byť nakrájané na zdravé miesto, potom ďalšie 3-4 cm a potom okamžite spáliť. Lignifikované konáre sa odrežú na úroveň zeme a pne sa očistia záhradnou var. Zvyčajne žijú dvojročné húsenice, ktoré už zostúpili na základňu a sú pripravené na narodenie.

Sklári na ríbezle: metódy kontroly

Metódy boja

Životný cyklus škodcu trvá 2 roky, ale vo forme motýľa existuje iba asi týždeň. Vkladané vajíčka sa vyvíjajú 10 až 20 dní v závislosti od teploty vzduchu. Pupae sa vyvinie do 3 až 4 týždňov. Po zvyšok dvojročného cyklu existuje skriňa vo forme stále rastúcej húsenice, ktorá z vnútornej strany konzumuje výhonky ríbezlí. Počas svojej existencie vyhladzuje niekoľko vetiev, zimy vnútri jednej z nich a budúci rok pokračuje v kŕmení a raste. Pred narodením urobí húsenica v lese pre budúceho motýľa letnú dieru, pričom nedotkne iba tenkú vrstvu kôry.

Okrídlený hmyz však nelieta z kukly súčasne, takže ich možno pozorovať takmer 2 mesiace. Včasné spracovanie chemikálií na výsadbu vedie k hromadnej smrti motýľov a neumožňuje im ukladať vajcia, Aby bolo možné presne určiť začiatok leta, počas ktorého by sa mal začať boj proti sklenenej skrinke, dali niektorí ľudia vedľa kríka návnadu: nádobu fermentovaného strúhaného čierneho ríbezlí, napoly riedenú vodou.

Postrek egrešov a ríbezlí vyprodukovaných bezprostredne po rozkvetu. Spotreba nariedeného liečiva je 1 až 1,5 litra na krík, v závislosti od jeho veľkosti. Množstvo biologických prípravkov na 10 litrov vody sa odoberá takto: lepidocid 20-30 g, bitoxibacilín 80-100 g, fytoerm - 20 ml. Biologické výrobky však nie sú príliš účinné proti larvám, takže sa proti nim bojuje pomocou chemikálií:

 • 0,1% roztok fufanónu;
 • „Sparks M“ a „Kemifos“;
 • 2,5% roztok Kinmixu.

Keďže motýľ žerie peľ na malinových kvetinách pred rozkvetom ríbezlí, počas skorej jarnej liečby chemikáliami by sme na to nemali zabudnúť.

 1. Na tento účel sa môžu použiť dlhodobo pôsobiace prípravky Agravertin a Fitoverm. Spracovanie sa uskutočňuje niekoľkokrát v intervale 1,5 až 2 týždne.
 2. Veľké množstvo ríbezle sa dvakrát postrieka silnými prípravkami: pred rozkvetom a po zbere. Roztok je pripravený z 10% karbofos (emulzný koncentrát alebo zmáčateľný prášok) alebo 10% trichlórmetafos-3 emulzný koncentrát. Spotreba akéhokoľvek liečiva na 10 litrov vody je 75 g.

Existuje spása zo skla

Ako viete, akákoľvek ochrana proti škodcom začína prevenciou. Musíte si kúpiť iba zdravý výsadbový materiál. Odrezky pred výsadbou do pôdy je vhodné skladovať 2-3 dni pri izbovej teplote v piesku nasiaknutom biologickými prípravkami. "Nemabakt" alebo Anthony F, „Anthem-F“ je tiež vhodný na postrek kríkov v čase, keď púčiky práve kvitnú. Do vody na zavlažovanie pridajte insekticíd "Aktara" (použitie prestane 3 týždne pred zberom plodov). Aby sa vystrašili motýle sklenenej skrinky, sú v blízkosti rybízu vysadené bezinky a nechty vysadené nechtami alebo nechtami. Vôňa paradajkových kríkov, cibule a cesnaku je pre ňu nepríjemná, ale vôňa vtáčích višní je veľmi atraktívna.

Na ochranu ríbezle sa preto vykonávajú nasledujúce činnosti:

 • starostlivý výber sadeníc;
 • úprava odrezkov biologickými produktmi pred výsadbou;
 • postrek dlhodobo pôsobiacimi drogami pred rozkvetom;
 • ošetrenie prípravkami proti motýľom na začiatku leta;
 • včasné prerezávanie mladých výhonkov 3 cm pod postihnutou oblasťou;
 • úplné rezanie chorých a vetiev ležiacich na zemi s ošetrením konope pomocou záhradnej var;
 • uvoľnenie a mulcovanie pôdy pod kríkom s pridaním tabakového prachu.

Chemické prípravky by sa mali používať v prísnom súlade s pokynmi na obale a dodržiavaním potrebných bezpečnostných opatrení.

Prečo ríbezle kríky suché

Kríky, na odstrašenie motýľov v lete sa odporúča postrekovať tinktúry rastlín štipľavým zápachom. Môže to byť cesnak, cibuľová šupka, ihličie, pomarančové kôry, bylinky s pikantnou alebo balzamovou arómou: opálené, palina, nechtík. Niekedy sa do uličiek na rovnaké účely ukladajú plechovky s pieskom, ktorý sa nalieva petrolejom.