Návrh

Jahodová odroda "Zarya": odporúčania pre pestovanie a charakterizáciu


Domáca odroda jahod Zarya je známa väčšine záhradkárov a záhradníkov v našej krajine. Táto záhradná jahoda sa stala populárnou vďaka možnosti skorej úrody. Odroda sa vyznačuje veľmi priateľským dozrievaním bobúľ jednotnej farby.

Chov „Dawn“ chovali chovatelia na experimentálnej stanici pri Leningrade. Opis odrody deklaruje možnosť pestovania tejto jahody v súkromnej domácnosti na území zóny mimo Černozemu av Bielorusku.

Opis a vlastnosti odrody

Jahoda bezosay sa volá „Dawn“ sa vzťahuje na kategóriu zimných mrazených skorých odrôd a vyznačuje sa vysokými výnosmi. Plody sú stredne veľké, vejcovitého tvaru, jasne červenej farby s leskom.

Vyzretá dužina hustej konzistencie a veľmi príjemnej chuti. Priemerná hmotnosť plodov prvej plodiny dosahuje 22 - 24 g. Nasledujúci zber predstavuje menšie bobule s hmotnosťou nie väčšou ako 7-9 g. Zberaná plodina sa používa v čerstvej aj spracovanej forme. Jahodové kríky sú silné, mierne sa rozširujúce, majú krátke stopky. Kvetenstvo sú viacfarebné. Kvitnúce bisexuálne. Odroda nie je odolná voči vädnutiu a múčnatke.

Pôda na mieste vyhradenom na pestovanie záhradných jahôd musí byť dobre hnojená, nesmie sa sušiť, ale nesmie byť príliš vlhká. Ak je pôda silne kyslá, je potrebné asi rok pred výsadbou bobuľovej kultúry vyrovnať jej zloženie vápnom pri pomere jednej pohára látky na každý štvorcový meter pozemku.

Úroda jahôd: odrody, dátumy výsadby

Načasovanie a schéma vykládky

Jahoda na otvorenom priestranstve "Zarya" označuje skoré dozrievanie, veľmi produktívne a listové, odrody dokonale prispôsobené zimám a mrazu. Ak chcete získať najproduktívnejšie bobule, mali by ste správne vybrať lokalitu a dátumy výsadby dodržiavať odporúčanú schému výsadby:

  • ak je pristávacia plocha rovná a vyvýšená, mala by byť jahoda vysadená podľa jedno- alebo dvojriadkového vzoru;
  • jednoradová výsadba rastlín naznačuje vzdialenosť medzi radmi najmenej 70 - 90 cm a vzdialenosť v radoch medzi jahodovými kríkmi - 15 - 20 cm;
  • pri dvojriadkovej výsadbe je potrebné dodržať vzdialenosť medzi radmi v každej páske na úrovni 30 cm a štandardná vzdialenosť medzi pásikmi je 65 - 70 cm, samotné rastliny sa musia vysádzať v intervale 20 - 25 cm;
  • na usporiadanie jahodových kríkov v oblastiach nachádzajúcich sa v nížinách je potrebné len hrebene, ktorých výška a šírka závisí od typu pôdy.

Pri výsadbe na hrebene sa odporúča umiestniť jahodové kríky so vzdialenosťou najmenej 30 - 35 cm. Akékoľvek husto listnaté odrody záhradných jahôd vrátane Festivalnaya, Zenga Zengana a Zarya sa odporúčajú pestovať na vysoko úrodných pôdach.

Prevencia a liečba hniloby

Pestovanie rôznych záhradných jahôd „Zarya“ by ste sa mali postarať o včasné vykonanie preventívnych opatrení zameraných na ochranu výsadby bobúľ pred poškodením hnilobou. Najčastejšie touto chorobou sú zhustené výsadby a jahodové kríky umiestnené v slabo vetraných alebo nízkych oblastiach. Dužina postihnutej jahody zhnedne a hnije a na povrchu bobúľ sa tvoria mikroskopické spóry a konídie, čo prispieva k šíreniu choroby.

Ako preventívne opatrenie proti hnilobe sa odporúčajú tieto opatrenia:

  • dôkladne a včas očistiť hrebene jahôd z úlomkov rastlín a pravidelne odstraňovať suché listy a burinu;
  • vo fáze tvorby bobúľ mulčujte uličky nasekanou slamkou, čerstvou pilinou alebo ihlami;
  • opeľovanie jahodových kríkov po daždi drevným popolom v množstve 1 kg na každých 13 až 15 metrov štvorcových plodín.

Efektívne je systematické vrchné ošetrovanie bobuľovín hnojivami s obsahom mikroživín a komplexov fosforu a draslíka, ktoré zvyšujú odolnosť jahôd proti hnilobe.

Recenzie letných obyvateľov

Jahoda „Dawn“ označuje odrody, ktoré sa bežne používajú. Táto skorá zrelá odroda záhradných jahôd vytvára vysoké kríky s hustým listím a veľmi krásnymi chutnými bobuľami, ktoré dozrievajú v polovici júna. Ich mäso svetlo červenej farby vyzerá skvele v ovocných šalátoch.

Podľa skúsených letných obyvateľov, v podmienkach riadnej starostlivosti, priemerný výnos z každých 10 metrov štvorcových. m je najmenej 18 - 20 kg plodov. Odroda veľmi dobre reaguje na mierne, ale včasné zavlažovacie opatrenia a pozitívne reaguje aj na hnojenie vo forme minerálnych hnojív.

Ako pestovať jahody

Podľa záhradkárov má domáca odroda jahody Zarya vynikajúcu odolnosť voči poškodeniu patogénmi hubového a bakteriálneho pôvodu a priaznivo ju porovnáva s mnohými skorými odrodami s vysokou odolnosťou voči suchu a mrazu.