Rastliny

Oprava maliny "Atlant"

Oprava maliny "Atlant"


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Odnímateľné maliny "Atlant" sú ideálne pre pestovanie v miernom podnebí. Táto odroda si zaslúžene patrí medzi záhradkárov a požaduje sa v záhradníctve v strednej zóne našej krajiny. Opis odrody deklaruje vysoké ukazovatele produktivity, ako aj výraznú veľkoplodú bobuľovú kultúru.

Odrôdová charakteristika

Odnímateľné maliny z kultivaru Atlant tvoria stredne vysoké kríky, ktorých výška nepresahuje 1,4 - 1,6 m. Rastlina je charakterizovaná ako mierne sa šíriaca, s dobrou schopnosťou tvoriť výhonky a tvoriť približne šesť až sedem priamych výhonkov. Úrodná zóna zaberá viac ako 50% dĺžky výhonku.

Ročné výhonky sú dosť silné, zelené sfarbenie s výrazným antokyanínovým odtieňom a voskovým povlakom. Je tu viditeľný hrot. Whyps sú relatívne zriedkavé, sústredené na spodnú časť výhonkov. Listy veľkých veľkostí, s výrazným pokrčením, tmavozelené. Zrenie bobule nastáva v druhej dekáde augusta.

Bobule sú veľké, s priemernou hmotnosťou najmenej 5-5,5 g. Konzistencia buničiny je hustá, čo umožňuje prepravu zozbieranej plodiny na veľké vzdialenosti. Bobule majú veľmi atraktívny podlhovasto-kužeľovitý tvar, rovnomerné a nie príliš veľké kôstky. Chuť malín je veľmi dobrá. Buničina má sladkú a kyslú chuť, veľmi jemnú a šťavnatú. Zrelé bobule nie sú vhodné iba na spotrebu v čerstvom stave, ale sú vynikajúce aj na spracovanie vrátane zimného mrazenia.

Opravy malín: pestovanie a starostlivosť

Výhody a nevýhody odrody

Oprava malín s názvom „Atlant“ má množstvo výhod, ktoré určujú popularitu odrody v našej krajine:

 • odolnosť proti závažným chorobám a najbežnejším škodcom;
 • bobuľové plantáže pomerne ľahko tolerujú suché letá;
 • mierna schopnosť rastliny vytvárať nadmerný rast znižuje potrebu opatrení na jej odstránenie;
 • vysoké výnosy, dosahujúce 15-17 t / ha alebo asi 2-2,5 kg z každého produktívneho kríka;
 • vynikajúca zimná odolnosť;
 • pred začiatkom stabilných mrazov sa jej podarí úplne dozrieť až 90% plodiny;
 • zrelé bobule sú veľmi ľahko oddeliteľné od nádoby;
 • obchodný vzhľad bobule;

 • vynikajúca chuť;
 • schopnosť prepravovať zrelé plodiny;
 • úplne dozreté bobule sú schopné zostať dlho na kríkoch bez poškodenia hnilobou a odlupovaním;
 • možnosť univerzálneho použitia a zmrazenia plodiny.

Odroda sa dá bezpečne pripísať kategórii trhu a je obľúbená medzi spotrebiteľmi. Bobule sú veľké, veľmi nasýtené šarlátovej farby, s vynikajúcou šťavnatosťou. Atlant je poloprofesionálny ročník, ktoré je vďaka svojim vysokým ukazovateľom produktivity a vynikajúcim kvalitatívnym vlastnostiam bobúľ tiež žiadané v priemyselnom záhradníctve. Medzi mínusy odrody možno nazvať potrebu kríkov na podpery, aby sa zabránilo ukladaniu rastlín.

Prevencia chorôb

Charakteristickým rysom prestavby malín Atlant je ich pomerne vysoká odolnosť voči chorobám a parazitom. Bobuľová kultúra nie je prakticky ovplyvňovaná hlavnými škodcami v podmienkach domácej záhradkárstva a vyznačuje sa nízkym výskytom. napriek tomu, je potrebné vykonať niekoľko preventívnych opatrení zameraných na minimalizáciu rizika poškodenia porastov bobúľ týmito faktormi:

 • na ochranu pred kmeňovými muškami sa roztok prípravku Actellik rozprašuje v množstve 15 ml produktu na 10 litrov vody;
 • aby sa predišlo fialovým škvrnám, je potrebné na jar nastriekať roztok prípravkom „Rubigan“ v množstve 4 ml na 10 l vody;
 • proti infekciám hubovej povahy môžete použiť roztok síranu amónneho v množstve 4 g látky na 1 liter vody.

Podľa skúsených záhradkárov je použitie známej tekutiny Bordeaux na profylaktické účely veľmi účinné. Na začiatku jari, ešte pred štádiom pučania, sa odporúča použiť 3% roztok liečiva. Vo fáze aktívneho pučania sa uskutoční druhé spracovanie bobuľovej kultúry s 1% roztokom Bordeauxovej kvapaliny. Tretie ošetrenie týmto liekom sa uskutočňuje po konečnom zbere.

Je nemožné zabrániť porážke rastlín s malinovou žlčou pomocou chemických prípravkov, preto je potrebné odstrániť poškodené výhonky a spáliť ich. Okrem toho je potrebné zbierať a ničiť sušené listy, ako aj prísne dodržiavať poľnohospodársku technológiu pestovania bobuľovej kultúry vrátane výsadby v najvhodnejších oblastiach, kompetentného obväzu a zalievania, ktoré zvyšujú imunitu malín.

Recenzie letných obyvateľov

Malinová odroda pod zvučným menom "Atlant" dostáva od letných obyvateľov veľmi dobré recenzie a spotrebitelia ju vysoko oceňujú. vďaka vynikajúcej chuti a veľmi atraktívnemu vzhľadu bobúľ. Zrelé maliny Atlant sú ideálne pre takmer všetky domáce výrobky, ako aj na výrobu zákuskov a čerstvej konzumácie.

Malo by sa pamätať na to, že ročné výhonky malín Atlantického oceánu, ktoré boli rozmrazené, sa musia rezať ihneď po zbere. Je vhodné tieto výhonky spáliť, čo umožňuje ničiť zimujúcich škodcov a patogény a tiež umožňuje zimovať bobuľové plantáže bez prístrešia.

Ktorú malinovú odrodu si vybrať

V daždivom alebo naopak príliš suchom lete bobule nestrácajú svoju chuť a vzhľad. Je možné dosiahnuť najvyššiu kvalitu a najvyšší výnos pri vykonávaní takých poľnohospodárskych postupov, ako je správne sadenie, striedanie, ale včasné zalievanie, kvalitné mulčovanie plantáží bobúľ, ako aj pravidelné burenie a pestovanie.


Pozrite si video: Servis a opravy nákladních aut Malina Vrše - dlouhá verze (December 2022).