Rastliny

Lukačovské uhorky: tajomstvo popularity


Lukačovské uhorky sú známe po celom Rusku. V roku 1930 sa objavil rybolov uhoriek v Lukhovitsy, ktorý sa nachádza v záplavovej oblasti rieky Oka a vyznačuje sa jedinečnými mikroklimatickými podmienkami. Zelentsy, ktoré sa tu pestujú, sú vždy veľmi ťažké, s charakteristickými pupienkami, pri stlačení chrumkavé a ich dĺžka je viac ako 6 - 7 cm.

História lukhovitských uhoriek

Samozrejme, že v polovici minulého storočia sa uhorky nazývali Lukhovitskij iba kvôli názvu pestovateľskej oblasti. Najbežnejšie používané odrody, ako napr "The Murom" a "Vyaznikovsky", V roku 1970 boli tieto odrody doplnené o odrody "Pôvabná", "Libella" a "Mirinda".

Potom dva parthenokarpické holandské hybridy s menami "Adam" a "Solinas" ktoré boli veľmi úspešne pestované v Lukhovitsy dosť dlho.

Názov triedyrastlinaZelentsyproduktivitarysy
"The Murom"Stredné pletenie do výšky 160 cm10-14 cm dlhá, jemne hľuza, pretiahnutá, vejčitá, chrumkavá, bez horkosti,

s hmotnosťou do 100 - 140 g

2-3,1 kg / m2. mNie je ovplyvnená múčnatkou a bakteriózou
"Vyaznikovsky"Krátke vlasy, so zväzkami9–11 cm dlhá, jemne hľúzovitá, podlhovasto vejčatá, bez horkosti,

s hmotnosťou do 130 g

2,6-3,5 kg / m2. mOdolné voči zmenám chorôb a teploty
"Elegantný"Srednepletisty, s 5-6 postrannými výhonkami10–13 cm dlhá, jemne hľúzovitá, elipsoidná, bez horkosti,

s hmotnosťou do 140 g

5-7 kg / m2. mNeovplyvnené špinením olív
"Libelle"Stredný vrkoč s množstvom vaječníkovAž 12 cm dlhá, jemne hľúzovitá, valcovitá, bez horkosti,

s hmotnosťou 87 až 104 g

do 80 t / haNie sú ovplyvnené mozaikami a múčnatkou
"Mirinda"Stredne pletené, s aktívnym rastom laterálnych výhonkov11 - 12 cm dlhé, hľúzovité, valcovité, bez horkosti, s hmotnosťou 100 - 110 g6,3 kg / m2. mNie je ovplyvnená kadosporiózou
"Adam"Silný, s ženským typom kvitnutia11–13 cm dlhá, jemne hľúzovitá, s jemne bielou dospievaním, valcová, šťavnatá, chrumkavá, s hmotnosťou 90–95 g8,2 - 10,2 kg / m2. mNie je ovplyvnená kadosporiózou, vírusom mozaiky uhoriek a múčnatkou
"Solinas"Silný, so zväzkami6–9 cm dlhý, biely, špicatý, jemne hľúzovitý, valcový, bez horkosti, s hmotnosťou 90–100 g90 - 100 t / haNie je ovplyvnený vírusom tabakovej mozaiky a múčnatkou

Opis a charakteristika

V súčasnosti sa široko pestuje celý rad uhoriek, ako napríklad „Lukašovský f1“. Popis odrody je uvedený pôvodcom Gavrish. Kríky stredne tkaných, tvoria 2-4 vaječníky. Táto odroda vstupuje do plodov jeden a pol až dva mesiace po výsadbe a patrí do kategórie predčasných, univerzálnych cieľov. Listy sú stredne veľké. Prevláda ženský typ kvitnutia.

Zelentsy sú krátke, oválneho tvaru, tmavozelenej farby, s charakteristickou rozmazanou, svetlé pruhy strednej dĺžky charakteristické pre odrodu. Povrch Zelentsy je mierne hľúzovitý alebo stredne hľúzovitý, s pubertou. Priemerná hmotnosť obchodovateľných zeleniny sa môže meniť od 95 do 110 g.

Lukhovitsky uhorky: rastie

Výhody a nevýhody

Uhorka "Lukhovitsky-f1" je určená na pestovanie na chránenom území a na hrebeňoch otvoreného terénu s využitím dočasných krytov filmu. Cort má pomerne veľké množstvo výhod a je prakticky bez nedostatkov, ktoré ho robia populárnym medzi mnohými záhradkármi:

  • hybridný parenokarpický typ opelenia;
  • skorá tvorba plodín;
  • šťavnatá a chutná dužina s charakteristickou chrumkou;
  • neprítomnosť dutín vo vnútri zelene;
  • bez horkosti na genetickej úrovni;
  • vysoká obchodná kvalita;
  • možnosť univerzálneho využitia a prepravy plodiny;
  • vhodné na dlhodobé skladovanie.

Hybridná forma je veľmi odolná voči väčšine chorôb a vytvára vysoký výnos, ktorý pri poľnohospodárskej technológii dosahuje 9,7 až 10,5 kg / m2. m alebo asi 6,5 - 8,5 kg z každého puzdra.

Pestovateľská technológia

Uhorky odrody Lukhovitsky-f1 je možné pestovať veľmi úspešne na otvorenom priestranstve s krátkodobým filmovým krytím aj v chránenom prostredí. Veľmi dobrý výsledok sa dosiahne pri sejbe osiva koncom apríla, aby sa pestovali sadenice a získala sa skoršia plodina.

Presadené a tvrdené sadenice uhoriek na trvalé miesto v zemi by mali byť vo fáze 3 - 4 listov. V strednom Rusku sa sadenice vysádzajú od druhej dekády mája alebo začiatkom júna so zavedením optimálneho teplotného režimu vzduchu a pôdy. Semená sa vysievajú na hrebeňoch otvoreného terénu v poslednej dekáde mája. Pri výsadbe by ste mali dodržiavať dištančnú schému medzi rastlinami 50x50 cm.

Hrebene by mali byť umiestnené v chránenom prostredí pred vetrom a vyhrievaným povrchom. Pôda na výsadbu uhoriek by mala mať drobivosť a dobrú vlhkosť. Organické látky a humus sa odporúčajú aplikovať priamo na výsadbové otvory.

Hlavné zavlažovanie sa vykonáva v štádiu aktívnej vegetácie uhoriek a tvorby ovocia. Na zavlažovanie sa používa teplá voda. Aby sa zachovali optimálne ukazovatele vlhkosti, odporúča sa mulčovať hrebene a na mulleínový roztok sa používa vrchný dresing. Uhorky tejto odrody sa vyznačujú veľmi skorým a priateľským formovaním plodín, ktoré si vyžaduje pravidelné zhromažďovanie zelene.

Recenzie záhradníkov

Odroda "Lukhovitsky-f1" je dokonale prispôsobená na pestovanie v osobných pomocných pozemkoch a vyžaduje použitie filmových prístreškov. Tieto recenzie charakterizujú uhorky Lukhovitsky-f1 ako veľmi odolné proti porážke kladuchou v hmote a múčnatke a tolerantné voči plesni alebo peronosporóze.

V lukhovitskej oblasti Moskovskej oblasti dozrievajú prvé uhorky v máji. Zber je dobre skladovaný a môže sa prepravovať na veľké vzdialenosti. Zelentsy si pri konzervovaní zachovávajú vysokú chuť a chutia vynikajúco, ak sa používajú v šalátoch.

Ako pestovať uhorky

Skúsení poľnohospodári a chovatelia v okrese Lukhovitsky sú už pripravení vyvinúť niekoľko nových odrôd uhoriek, ktoré sa budú nazývať „Lukhovitsky uhorka“.