Tipy

Pestovanie zvyškových jahôd kultivarov "Garland"

Pestovanie zvyškových jahôd kultivarov "Garland"


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Zostávajúca jahoda "Garland" je jednou z najlepších v tejto kategórii a má vysokú chutnosť. Opis odrody zahŕňa nielen vysokú produktivitu, ale aj vynikajúcu chuť.

Odrôdové charakteristiky

Kríky majú guľový tvar, s priemerným listom. Listy sú modrasto-zelenej farby, hladké, so stredným rebrovaním a pomerne silnou dospievaním. Fúzy sú ružovkasto-zelené. Kvetenstvo sú umiestnené na rovnakej úrovni s listami, pomerne rozľahlý, viac kvitnúce. Jahodové kríky sú nízke, ale s veľkým počtom stopiek. Charakteristickou črtou je vytvorenie dostatočného počtu fúzy, čo umožňuje rastline vytvárať kvety na nových odbytkoch.

V počiatočnej fáze vegetačného obdobia sú bobule čo najväčšie a oválne, následne sa predlžujú a získavajú podlhovastý tvar. Priemerná hmotnosť obchodovateľných bobúľ je 28 - 30 g. Povrch je červený, lesklý. Krk chýba. Zrelé mäso je jemné a šťavnaté, svetlo červenej farby. Bobule majú hustú textúru a príjemnú jahodovú príchuť.

Ukazovatele priemernej produktivity môžu dosiahnuť 1-1,2 kg z každého jahodového kríka. Geneticky má rastlina schopnosť nepretržite prinášať ovocie bez ohľadu na dĺžku denného svetla a poveternostné podmienky. Odroda sa vyznačuje dekoratívnosťou, preto ju záhradníci často pestujú ako vertikálnu kultúru.

Zvyšné jahody: výber odrôd

Odporúčania k pristátiu

Pri pestovaní zvyškových záhradných jahôd kultivaru Garland je potrebné alokovať najrovnomernejšie alebo niektoré vyvýšené pozemky bez stagnácie vlhkosti a tieňovania. Pristátia by mali byť počas celého dňa dobre osvetlené a ohrievané slnkom. Najlepšie je pestovať jahody nazývané „veniec“ na ľahkých a stredných pôdach z hľadiska mechanického zloženia s kyslosťou pôdy na úrovni 5,0 - 6,5 pH.

Práca na príprave pôdy na výsadbu jahôd spočíva v hlbokom výkope a výrobe asi 5 kg organických látok a 40 g minerálnych hnojív na každý štvorcový meter vysadenej plochy. Výsadba by sa mala vykonávať po dostatočnom usadení pôdy. Technológia výsadby záhradných jahôd na vyvýšeninách otvoreného terénu v podmienkach záhradkárstva je takáto:

 • výsadba opravnej odrody sa môže vykonávať na jar aj na jeseň;
 • odporúča sa uprednostniť metódu hniezdenia vykládky;
 • pár týždňov pred výsadbou, ak je to potrebné, by sa malo vykonať vápnenie pôdy, a ak je na mieste ťažká pôda, pridajte piesok;

 • na sadenie sadeníc záhradných jahôd v strednom pruhu našej krajiny sa odporúča uprednostniť jarné obdobie;
 • jahodové kríky netolerujú zahustenú výsadbu, vzdialenosť medzi výsadbovými otvormi je 70 cm;
 • v každom pristávacom otvore je potrebné vytvoriť hlinenú pahorku, na ktorej sa nachádza a šíri koreňový systém jahodovej kríky;
 • po zasypaní koreňov rastliny úrodnou pôdou je potrebné pôdu mierne zhutniť a vykonať zalievanie;
 • v prvom týždni po výsadbe sa vykonáva denné a hojné zalievanie, ak je to potrebné, zatienenie plantáže bobúľ.

Pri výsadbe na jeseň by ste si mali zvoliť ten správny čas, aby mali rastliny kvalitný čas na zakorenenie pred začiatkom silného mrazu. Mulčovanie s organickou hmotou, vrátane nasekanej slamy, sena alebo pilín, umožňuje zachovať optimálne ukazovatele pôdnej vlhkosti pri výsadbe bobúľ.

Funkcie starostlivosti a zberu

Akákoľvek rozmanitosť zvyšných jahôd si vyžaduje starostlivejšiu starostlivosť ako klasické odrody tejto plodiny. Ak chcete získať stabilný a vysoký výnos jahôd „veniec“, Vyžadujú sa tieto agrotechnické odporúčania:

 • Odporúča sa kombinovať pravidelné a hojné zavlažovacie opatrenia s vrchným obväzom bobuľových kríkov s bylinnými infúziami, ktoré obsahujú značné množstvo stopových prvkov potrebných na rast a vývoj rastlín;
 • po daždi alebo zalievaní sa nevyhnutne vykonáva plytké uvoľnenie pôdy, čo umožňuje zlepšiť prístup kyslíka do koreňového systému bobuľovej kultúry;
 • odporúča sa doplniť systematické odstraňovanie buriny porastom extra fúzy, čo znižuje kvalitu a množstvo plodiny;

 • v štádiu hromadného dozrievania bobúľ sú záhradné jahody obzvlášť naliehavé potrebovať na zálievku a zálievku, ktorá sa odporúča používať dusíkaté hnojivá, ako aj infúzie kuracieho hnoja alebo mulleínu zriedené vodou v pomere 1: 12 a 1: 10;
 • Povinné sú preventívne ošetrenie kríkov bobúľ zamerané na zníženie rizika poškodenia záhradných jahôd najnebezpečnejšími škodcami a chorobami.

Oprava odrôd záhradných jahôd vegetuje takmer pred začiatkom mrazu a bohaté plodenie počas tohto obdobia zahŕňa včasnú zber. Bobule by sa mali zbierať bez čakania na dozretie.

Záhradníci recenzie a tipy

Vyberateľná jahoda "Garland" získala vysoké známky a pozitívne recenzie od záhradníkov a spotrebiteľov. Medzi výhody odrody sa nazýva plodenie počas letného obdobia.

Ako pestovať jahody

V podmienkach dôkladnej starostlivosti a priaznivých pôdnych a klimatických podmienkach sa plodina vytvára až do mrazov. Jahody odrody Garland navyše vykazujú pomerne vysoké ukazovatele prenosnosti. Podľa záhradkárov medzi výhody odrody patrí aj možnosť pestovania ako vertikálna plodina bobúľ. Odroda poskytuje vynikajúce výsledky pri pestovaní na mrežiach, balkónoch, v nádobách alebo závesných kvetináčoch. Úroda sa vytvára až do prvej dekády októbra. Je potrebné poznamenať, že pri pestovaní tejto jahody zo semenného materiálu si značná časť kríkov neudrží odrodové charakteristiky, preto sa na rozmnožovanie odporúča používať vegetatívny spôsob.