Rastliny

Ako sa marhuľa opeľuje: vlastnosti, metódy, samooplodné odrody

Ako sa marhuľa opeľuje: vlastnosti, metódy, samooplodné odrodyWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Znečistenie rastlín je štádium rozmnožovania, ktoré spočíva v prenose peľu z prašníka do stigmy tĺčika alebo vajíčka. V tomto prípade tyčinky pôsobia ako mužské orgány a ženské orgány sú zastúpené vaječníkom tĺčika.

Pravidlá a funkcie opeľovania

Existujú dva hlavné typy opelenia, ktoré zahŕňajú samoopelenie alebo vzájomné opelenie. Proces krížového opelenia znamená prítomnosť faktora v závislosti od typu, od ktorého sa odlišuje niekoľko druhov opeľovania. V modernom praktickom záhradníctve sa rozlišujú samonosné a neplodné odrody. V prvom prípade sa vaječníky vytvárajú opelením vlastným peľom. Realizácia druhej možnosti spočíva v opelení peľom z rastliny inej odrody.

Značný počet odrôd ovocných rastlín možno zaradiť do kategórie samonosných plodín a je ľahké pochopiť, či je potrebné opeľovač. Takéto záhradné výsadby nemusia prinášať ovocie vôbec alebo dosahovať minimálny výnos. Odrody marhúľ sú väčšinou klasifikované ako samooplodné rastliny, ktoré sa nezávisle opeľujú. Existujú však aj samonosné hybridné formy a odrody.

Prirodzené a umelé opelenie

Najbežnejšie prirodzené opeľovanie prostredníctvom opeľovačov hmyzu a ďalšie prírodné faktory. Umelé opelenie spočíva v prenose peľu z prašníkov jednej rastliny na stigmu pestíku iných kvetov, aby sa zvýšili ukazovatele úrody alebo, ak je to potrebné, vyvinuli nové, najsľubnejšie odrody.

Marhule vo väčšine prípadov patria k samoopelivým ovocným rastlinám. Príliš skoré obdobie kvitnutia však znamená absenciu opeľujúceho hmyzu, preto sa na dosiahnutie vysokého výťažku používa manuálne opelenie. Najvyššie percento odrôd vlastnej marhule sa nachádza v kategórii európskych skupín. Je obvyklé klasifikovať odrody z kategórie stredoázijských a východoázijských skupín marhúľ ako samo neplodné odrody, ktoré sa majú opeľovať.

Na maximalizáciu úspešného opelenia vo fáze aktívneho kvitnutia je nevyhnutná prítomnosť včiel. Napriek tomu sú marhule dobrými rastlinami medu a tvoria významné množstvo včelieho chleba, vďaka ktorému sú ovocné porasty veľmi atraktívne pre opeľovanie hmyzu aj za oblačného počasia. Dobrý výsledok sa dosiahne umiestnením asi piatich až šiestich včelstiev na hektár marhúľových výsadieb.

Marhule v strednom Rusku

Manuálne opelenie

Ručné alebo „mechanické opelenie“ je špeciálna technika používaná v prípadoch, keď prirodzené alebo otvorené opelenie nie je dostatočné alebo je z nejakého dôvodu nežiaduce. Marhuľové a broskyňové stromy, ako aj nektárinky musia používať postupy manuálneho opeľovania.

Potreba manuálneho opelenia marhúľ môže byť spôsobená nepriaznivými poveternostnými podmienkami počas obdobia kvitnutia ovocnej plodiny, nedostatočnou alebo úplnou absenciou opeľujúceho hmyzu. Kvôli maximálnej účinnosti sa ručné opelenie vykonáva na začiatku a v strede kvitnutia, ako aj takmer na konci tohto prirodzeného procesu. Opelenie sa vykonáva kefkou alebo zubnou kefkou s mäkkými štetinami, pomocou ktorej sa peľ prenáša z kvetu na kvet.

Najlepšie vlastné odrody

Autonómia marhúľ je veľmi užitočnou vlastnosťou ovocných plodín a môže znížiť náklady na pracovnú silu pri pestovaní. V súčasnosti domáci a zahraniční chovatelia chovali značný počet samonosných sľubných odrôd, ktoré kombinujú vysoký výnos, vynikajúcu chuť a predajnosť, ako aj nenáročnosť.

Názov triedyBotanický opisCharakterizácia ovociaOdrôdové odrody
"Dezert"Stromy dorastajú do piatich metrov a majú vysokú zimnú odolnosť.Veľká veľkosť, s hmotnosťou do 55–65 g, s tenkou žltou pokožkou a jemnou kyslou sladkou dužinouPriemerná doba zrenia
"Úspech"Stredná výška, s dosť silnou korunouZaoblený, stredne veľký, s hmotnosťou do 23 - 25 g, béžovo-oranžovou farbou, so sladkou, veľmi chutnou dužinou.Má vynikajúcu zimnú odolnosť.
"Spoľahlivé"S pomerne zriedkavou korunou, zimou odolnou rastlinou, s kvetinovými púčikmi odolnými voči mrazuVeľký, s hmotnosťou do 45 - 55 g, predĺžený, oválny, tmavočervenej farby, so sladkou dužinouObdobie dozrievania v polovici skorého obdobia

"Darček"Stredne veľká rastlina s vysokou zimnou odolnosťouMalá veľkosť, hmotnosť do 18 - 20 g, žltá, s chutnou dužinou a voľnou kosťouVysoká odolnosť kvetových pukov proti mrazu

"Joy"Obmedzená rastová sila stromu a korunyVeľké, s hmotnosťou do 40 - 42 g, okrúhle, oranžové so začervenaním, so šťavnatou dužinouSľubná a skorá rozmanitosť
"Rattle"Stredne veľká rastlina s dostatočnou zimnou odolnosťouVeľmi veľká, s hmotnosťou do 60 - 62 g, okrúhleho tvaru, zelenkavo-žltej farby bez červenania, s dospievaním a chutnou dužinouNajlepšia odroda pre sušené ovocie
"Stepnyak"Vysoký a veľmi silný závod so silnou korunouNadpriemerná veľkosť, hmotnosť viac ako 30 - 35 g, okrúhly, oranžovo-žltý, s červenkalou a veľmi chuťouVysoký výnos a slušná zimná odolnosť

Opeľovanie stromov

Aby sa maximalizovali ukazovatele produktivity, pri pestovaní samooplodných odrôd sa na mieste vysadzujú opeľovacie odrody. Zistilo sa, že samonosné odrody sú schopné ukázať najlepšie výsledky v dôsledku opelenia peľom z rastlín iných odrôd. Aby ste správne vybrali druh opeľovača, mali by ste dodržiavať nasledujúce odporúčania:

  • pestované opeľovače musia nevyhnutne korešpondovať s kultivovanými odrodami, pokiaľ ide o kvitnutie a rodenie;
  • opeľovacie odrody by sa mali klasifikovať ako štandardné a sľubné odrody vhodné na pestovanie v špecifických pôdnych a klimatických podmienkach;
  • Odrody marhuľového opeľovača by mali mať dobrú mieru opeľovania pomocou hlavných odrôd;
  • v podmienkach domácej záhrady sa odporúča zohľadniť ukazovatele chuti a obchodnú kvalitu ovocia z odrôd používaných na spoločnú výsadbu.

Znečistenie: ako priťahovať včely

Pri výbere je najlepšie použiť špeciálne zoznamy vypracované výskumným ústavom so zoznamom najlepších a prijateľných druhov opeľovačov. Pri amatérskom záhradníctve sa odporúča používať odrody, ktoré sa vyznačujú vysokou produktivitou, zlepšenými obchodovateľnými vlastnosťami výrobkov a precocity. Je dôležité vziať do úvahy odolnosť proti mrazu a riziko poškodenia najbežnejších chorôb alebo rastlinných parazitov.