Tipy

Blueberry Nelson: opis a recenzia odrody


Čučoriedky "Nelson" - pomerne bežná odroda bobúľ, ktorá sa vyznačuje vysokou chuťou. Letní obyvatelia ho často pestujú na kultiváciu. Táto odroda čučoriedok nemá vysoké požiadavky na starostlivosť, má dobrú a chutnú plodinu.

Všeobecné informácie o platovej triede

Odroda čučoriedok Nelson bola vyvinutá už v roku 1988. Od tej doby sa začal aktívne pestovať v mnohých krajinách, kde sú vhodné klimatické podmienky. Táto kultúra je schopná vytvárať pomerne kompaktné objemové kríky. Miesto rastliny je mierne vyvýšené. Kríky dosahujú v priemere 1,6 m, niekedy sú možnosti do 2 m.

Opis odrody Nelson naznačuje prítomnosť svetlo modrých bobúľ s miernym odtieňom palety popola. Ovocie samotné je dosť veľké. Ich priemer dosahuje priemerne 20 mm, ale nachádzajú sa aj väčšie verzie. Bobule sú v hustých zhlukoch, vďaka čomu sa ukázali byť široké a dosť masívne.

Tento druh čučoriedok je dekoratívny, ale bobule odrody sú chutné, o čom svedčia aj recenzie mnohých spotrebiteľov. Buničina má vysokú hustotu, čo je na chuti veľmi nápadné, pretože pri žuvaní má príjemnú notu. Na pružnej koži bobule je malá jazva.

Úroda je veľmi príjemná, pretože zoskupenia sa môžu celkom voľne odtrhnúť od výhonku, zatiaľ čo sa nerozpadnú. Na kríkoch je zvyčajne veľa kefiek. Z jedného kríka záhradníci dokážu získať asi 9 kg plodov, ale mala by sa zabezpečiť primeraná starostlivosť o rastlinu.

Čučoriedka: výber odrôd

Dodatočné informácie o platovej triede

Zhluky sú svojím tvarom veľmi podobné odrode Spartan, takže neskúsení záhradníci môžu miešať bobule. Plody tohto čučoriedky zostávajú dlho na kríkoch a nerozpadajú sa, aj keď už sú zrelé.

Zvyčajne sa zbierajú ručne. Je teda možné zachovať integritu bobúľ. Odroda čučoriedok Nelson sa vyznačuje vysokou úrovňou prepravy, preto sa v regiónoch s vhodnou klímou pestuje na predaj.

Zber sa zvyčajne začína v polovici augusta a v niektorých oblastiach 20. dňa určeného mesiaca. Ovocie na kríkoch je možné vidieť do 2 až 3 týždňov. Zrelé bobule majú najväčšiu hodnotu v čerstvej forme. To je najlepší spôsob, ako vyhodnotiť vysoké chuťové vlastnosti príslušných čučoriedok. Bobule sú však často zmrazené, sú prijateľné aj iné možnosti, ako je konzervácia.

Opis odrody odhaľuje tajomstvo čučoriedok: nebojí sa mrazu a chladu, je odolný voči mnohým druhom chorôb. O väčšinu škodcov sa nebojí.

Kríky môžu rásť v jednej verzii. Je to samoopelivo. Vzhľadom k tomu, Bush je dekoratívny, v lete obyvatelia zasadiť to v záhrade jednotlivo ako ozdoba, a nie kvôli úrody.

Skúsení záhradníci zasadia na svoje miesto veľké množstvo kríkov rastlín v 1 rade. Tento postup sa používa na vytvorenie zabezpečenia. Toto je veľmi praktická možnosť, ktorá tiež vyzerá nádherne. A obyvateľom leta sa podarí získať veľmi veľkú úrodu za sezónu.

Bobule tejto odrody nie sú malé. Môžu byť buď veľké alebo veľmi veľké. Ich tvar je tiež dosť neobvyklý: lopta, ktorá sa zdá byť trochu sploštená. Kultúra pravidelne prináša vynikajúcu úrodu. Nie je čas, keď je na kríkoch čučoriedok málo plodov. Mnoho obyvateľov leta pestuje čučoriedky na predaj. Jedná sa o veľmi výnosné povolanie, pretože jeho náklady sú dosť vysoké, čo zaručuje vysokú úroveň zisku.

Výber a príprava pôdy

Ak chcete dosiahnuť vynikajúcu úrodu a maximálny pôžitok z plodov tejto odrody, mali by ste sa postarať o priaznivé podmienky pre pestovanie. Výsadbová oblasť by mala byť charakterizovaná neprítomnosťou stagnácie vody na povrchu a mala by byť odvedená. Druhy najvhodnejšej pôdy: rašelina a piesok.

Rašelinová pôda obsahuje pomerne veľké množstvo dusíka. Z tohto dôvodu existuje možnosť zamrznutia čučoriedok v zimných mesiacoch, keď teplota výrazne klesne. Dusík tiež spôsobuje dlhé rozmrazovanie skoro na jar.

Pred pristátím musíte dať prednosť miestu, ktoré bude minimálne vystavené negatívnym vplyvom studeného a silného vetra. Malo by byť teplé, dobre osvetlené slnkom. Najlepšie je, aby v blízkosti neboli žiadne kríky a mohutné stromy, ktoré by vytvorili tieň.

Ak pôda nie je veľmi dobrá, nie je potrebné ju rozrušiť. V súčasnosti sa jeho zloženie ľahko zlepšuje, je dôležité iba správne vykonávať všetky manipulácie pomocou vhodných prostriedkov. Ak je hlinka pripravená na výsadbu, pripravte zmes z konského rašeliny a piesku. Požadovaný pomer je 3: 1.

Ak je potrebné optimalizovať pôdu pomocou kyslej rašeliny, pridá sa k nej obyčajný piesok. Na každý štvorcový meter bude potrebných približne 2,5 vedra (objem 10 litrov).

Pôda niekedy prakticky neobsahuje hnojivá organického pôvodu. V tomto prípade alebo ak nie je dostatočné množstvo, pridá sa špeciálna zmes. Zahŕňa:

  • dusíkaté hnojivo;
  • fosforu;
  • potaš.

Zmes sa vytvorí zo zložiek v rovnakom množstve. Pri dostatočnom nasýtení pôdy humusom by sa malo zaviesť podobné zloženie, je však potrebné zmeniť pomer: 3 diely draslíka, 2 - fosfor a dusík - 1 diel. Pri aplikácii hnojív je pôda hlboko vykopaná.

Pri výsadbe čučoriedok nie je dovolené nechať vyschnúť. Pri výsadbe sa orezávajú najslabšie vetvy. Pristátie sa môže uskutočniť na jar (pred opuchom obličiek). Na jeseň je dovolené pristáť.

Odporúčania k pristátiu

Odroda čučoriedok Nelson produkuje dobrú úrodu iba vtedy, ak záhradníci pri jej pestovaní dodržiavajú určité pravidlá. Rastlina sa pestuje, keď sa sadenice vyvíjajú na úroveň malého kríka. Najlepšie je, ak má dva roky. Ročné sadenice nie sú dobre prijímané, hoci s náležitou starostlivosťou je to možné.

Najčastejšie sa táto plodina pestuje na jeseň, Tento čas je považovaný za najúspešnejší, takže rastlina je dobre prijatá a v budúcnosti rýchlo rastie. Ak sa na pristátie vyberie jesenné obdobie, je to možné od konca augusta do konca septembra. Je však lepšie zvoliť teplé počasie.

Presné dátumy sú určené klimatickými vlastnosťami regiónu. Je dovolené pestovať sadenice skoro na jar, takže rastlina má možnosť vziať si ju ešte pred začiatkom veľmi horúcich poveternostných podmienok. Dôležitá vlastnosť odrody: kríky určené na výsadbu by nemali byť menšie ako 50 cm. Nižšie ukazovatele naznačujú, že kultúra ešte nie je pripravená na transplantáciu, pretože nemá dostatočnú silu na rast a aklimatizáciu.

Dvojročnú rastlinu je možné presádzať kedykoľvek v sezóne. Sadenice tohto veku majú pomerne silný koreňový systém. Poskytuje rýchle a úspešné prežitie na novom mieste. Dobre vyvinuté korene sa môžu vyrovnať s malými poškodeniami, ktoré sa zvyčajne vyskytujú počas transplantácie.

Výsadbová technika

Záhradníci najčastejšie pestujú čučoriedky v záhrade. Osobitná pozornosť sa venuje výberu sadeníc. Nemali by byť infikovaní žiadnymi chorobami a parazitmi, pretože ich rast nebude úspešný. Ak plánujete kúpiť sadbu, musíte zabezpečiť, aby čas medzi jej nákupom a výsadbou bol minimálny. Ak je počasie vonku horúce, krík môže byť uložený v chladnej miestnosti až do výsadby. Rastlina teda nezmizne.

Koreňový systém posypte pieskom alebo pôdou a pri izbovej teplote nalejte malé množstvo vody. Táto udalosť umožní koreňom, aby sa nepreudili a zostali čerstvé. Optimálna hĺbka výsadby sadeníc čučoriedok je 25 cm, túto hodnotu je potrebné zmerať z povrchu pôdy. Koreňový systém kultúry je dosť rozvetvený, a preto si po vytvorení otvoru v požadovanej hĺbke musíte šíriť korene na povrchu. Súčasne sa proces uskutočňuje veľmi opatrne, aby nedošlo k poškodeniu koreňového systému, pretože od toho závisí úspech prežitia rastlín.

Keď je diera zakrytá zemou, musíte zobrať trochu pôdy a hojne ju zaliať. Transplantovať sa môžu iba rastliny, ktoré dosiahli 50 cm. Táto výška však nemusí stačiť, takže sa stále musíte zamerať na vzhľad sadenice. Mal by vyzerať dostatočne silný, inak to nebude fungovať. Pred vykopaním kultúry musíte odstrániť mladé výhonky, vybrať púčiky, pripravené na rozkvet.

Čučoriedky: výsadba a starostlivosť

Vzdialenosť medzi puzdrami by mala byť najmenej 1 ma je lepšie dodržať interval 1,5 m. Je vhodné umiestniť púzdra do jedného radu. Je to nielen praktické, ale prospešné aj z estetického hľadiska.

„Nelson“ je obdivovaný čučoriedkami. Táto odroda je vhodná na konzumáciu a bobule zostávajú chutné čerstvé i varené.

Pozrite si video: Irrigating Blueberries with Nelson Irrigation's line of Rotator Sprinklers (Marec 2020).