Dom a záhrada

Vlastnosti plodných odrôd čučoriedok

Vlastnosti plodných odrôd čučoriedok


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Vlastnosti čučoriedkových odrôd sú potrebné, aby si každý záhradník, ktorý chce na mieste pestovať túto bobuľu, mohol zvoliť odrodu, ktorá mu vyhovuje. Dnes sa americké čučoriedky považujú za klasické. Môže sa pestovať na pozemkoch. Ale v lesoch rastie výlučne lesné čučoriedky.

Všetky odrody čučoriedok sa bežne delia na vysoké, stredné a zakrpatené. Každá z týchto skupín, ktorá obsahuje veľa poddruhov, má svoje vlastné charakteristiky a vyžaduje si určitú starostlivosť.

Odrody vysokej čučoriedky

Odrody vysokej čučoriedky sú už dlho známe svojou veľkou úrodou. Spravidla môžete zbierať asi 10 kg bobúľ z jedného dospelého kríka za sezónu! Plody sú mimoriadne šťavnaté a veľké. A vysoké čučoriedky sú veľmi sladké, čo umožňuje aktívne využitie bobúľ pri varení.

Vysoké čučoriedkové kríky môžu so správnou starostlivosťou dosiahnuť pôsobivú veľkosť. Bohužiaľ, sú úplne nevhodné na pestovanie v oblastiach, kde sú zimy mrazivé a ťažké, a letá sú veľmi daždivé a nie príliš teplé.

Čučoriedky: pestovanie a starostlivosť

Odrody Elliot a Bluecrop

Elliot sa považuje za populárny., Kríky tohto druhu sú veľmi vysoké. Za priaznivých podmienok môžu dosiahnuť 2 metre. Pobočky tejto odrody sú vzpriamené, takže nemusíte tráviť veľa času vytváraním kruhových podpery okolo rastliny.

Odroda Eliota sa vyznačuje svetlomodrými plodmi strednej veľkosti. Majú malý obvod. Plody tejto odrody síce nie sú príliš veľké, ale sú veľmi šťavnaté. Dôležitou podmienkou na získanie dobrej plodiny je mierna pôdna vlhkosť. Neodporúča sa zalievať takéto čučoriedky príliš často. Zber v septembri a októbri. Zo všetkých vysokých odrôd čučoriedok je tento druh najviac odolný voči mrazu.

Väčšina agronómov považuje Blucrop za jednu z najlepších odrôd vysokých čučoriedok. Ovocie chutia trochu koláča, ale zároveň celkom sladké. Mnoho gurmánov ich vysoko oceňuje a používa ich na varenie všetkých druhov exotických pokrmov. Odroda sa vyznačuje vysokou produktivitou: dokonca aj z jedného malého kríka za sezónu je celkom realistické zbierať asi 9 kg veľkých alebo stredne hustých bobúľ.

Ale najviac zo všetkého je tento druh čučoriedok najcennejší, pretože kríky odolávajú mrazu, teplu, zamokreniu a dokonca suchu z pôdy! Často sa pestujú v oblastiach, kde sú letá suché a horúce, nelíši sa častými dažďami a pretrvávajú problémy s vodou, čo znemožňuje správne zalievanie záhradných plodín. Jedinou vecou, ​​ktorú táto odroda čučoriedok netoleruje, je silné prehnanie pôdy. Preto je lepšie kropiť kríky ako ich preplniť. Potom sa minimalizuje pravdepodobnosť plesňových ochorení.

Variety Spartan

Odroda Spartan sa chovala umelo na dlhú dobu - v roku 1977. Krík na výšku môže dosiahnuť 2 metre alebo viac. Bobule rastú veľké, čo je tak populárne u mnohých záhradníkov. Úroda sa môže začať zbierať relatívne začiatkom júla.

Jednou z hlavných výhod tejto odrody čučoriedok je odolnosť voči mnohým chorobám. Obzvlášť nebezpečné sú mumifikácia bobúľ a smrť vetiev. Ale to nie je vôbec strašidelné pre rozmanitosť Spartanu. Kríky sú odolné aj proti iným chorobám a škodcom, aj keď existujú prípady, keď čučoriedky začnú s nesprávnou starostlivosťou bolieť.

Pokiaľ ide o chuťové vlastnosti odrody, chuť bobúľ je kyslá. Nie každému sa to páči, ale práve tieto plody dokonale uhasia smäd. Sú považované za veľmi užitočné v medicíne, takže väčšina odborníkov na výživu a iných lekárov odporúča jesť čerstvé plody Spartanu tejto odrody. Okrem toho, plody sa vyznačujú nezvyčajne jemnou vôňou, ktorá nie je charakteristická pre každú odrodu.

Druhy čučoriedok nedosahujúce požadovanú veľkosť

Nízko rastúce odrody čučoriedok sa medzi letnými obyvateľmi považujú za najobľúbenejšie a vhodné na pestovanie v neustále sa meniacich klimatických podmienkach. Kríky normálne tolerujú aj mrazivé zimy a iba niektoré druhy musia byť na zimu pokryté vetvičkami alebo špeciálnym záhradným materiálom. Zvážte najobľúbenejšie odrody poddimenzovaných čučoriedok.

Veľký výber je Notrland. Táto čučoriedka sa od ostatných líši tým, že prináša plody už v polovici júla, ak sa o ker riadne stará. Na výšku môže puzdro dosiahnuť 1 meter. Rastie však pomerne rozľahlo, má obrovské množstvo pobočiek. Preto je potrebné vopred zabezpečiť, aby sa mu následne organizovala kruhová podpora.

Úroda z Northlandu sa dá získať veľmi dobre - asi 8 kg plodov v jednej sezóne. Zároveň majú bobule dlhú trvanlivosť, majú jemnú sladkú chuť. Vďaka tomu sú plody vhodné na prípravu džemov a zaváranín.

Goldtraube a Bluegold sa tiež považujú za veľmi obľúbené podrozmerné odrody záhradných čučoriedok. Je to odroda kríkov odolná voči mrazu. Takéto čučoriedky sa často pestujú aj v severných oblastiach, pretože rastliny ľahko odolávajú mrazu 35 ° C.

Čučoriedkové plody týchto odrôd majú sladkú a kyslú príjemnú chuť a pri správnom skladovaní môžu zostať čerstvé po dlhú dobu. Je však potrebné zbierať bobule iba správne. Berúc do úvahy skutočnosť, že keď plody dozrievajú, začnú sa rýchlo rozpadať na zem, je potrebné plodiny zberať včas.

Bobule dozrievajú takmer súčasne. Odporúča sa zbierať ich z kríkov iba ručne, ale v žiadnom prípade mechanizovanou metódou. Poľnohospodárski odborníci radia čo najrýchlejšie rezanie stenčených kríkov a prerezávanie rozľahlých vetiev aby nedošlo k preťaženiu ovocia. Koniec koncov, bobule rastú veľmi hojne na konáre.

Stredne veľké odrody

Stredne veľké odrody čučoriedok sa výhodnejšie pestujú v severných oblastiach krajiny. Faktom je, že tieto kríky sú špeciálne chované pre drsné klimatické podmienky. Ale v teplejších oblastiach také čučoriedky tiež dobre rastú a poskytujú dobrú úrodu.

Odrody Chandler a Darrow sa považujú za populárne. Bobule v týchto odrodách čučoriedok sú dosť veľké alebo stredné (veľa tu už závisí od podmienok pestovania). Kríky na výšku môžu dosiahnuť 1,5 metra. Úroda sa môže zbierať od augusta do októbra.

Plody Chandler a Darrow sú vysoko oceňované pre svoju hustú štruktúru. To vám umožní zbierať bobule a nebojí sa toho, že sú rozdrvené alebo pokrčené. Zber v procese zberu môžete okamžite bezpečne zložiť nie do vedra alebo koša, ale do tašky alebo vrecka. Aj v takýchto podmienkach sa plody skladujú celé a čerstvé dostatočne dlho.

Darrow je vhodný pre takmer všetky klimatické zóny v krajine. Táto odroda je celkom odolná nielen voči mrazu, ale aj proti silnému zamokreniu pôdy. Darrow sa vyznačuje veľkými a veľmi hustými bobuľami, na ktorých je zvyčajne viditeľná vrstva ovocného vosku. Úroda Darrow sa môže bezpečne začať zberať už v druhej polovici augusta. Práve v tomto čase bobule úplne dozrievajú a nemajú čas dozrieť.

Je potrebné poznamenať, že v odrode Darrow (odroda Blue Bird má rovnaký znak) sú vetvy veľmi husté. A ak sa nezriedi včas pred začatím kvitnutia, na vetvách sa bude rodiť malé ovocie. Je však lepšie zbierať o niečo menej bobúľ, ale veľkých alebo aspoň stredných plodov. Potom ich možno skladovať dlhšie a ich chuť bude oveľa príjemnejšia.

Patriot je jednou z dobre známych odrôd strednej veľkosti. Kríky nerastú príliš vysoko. Charakteristickým znakom je, že konáre sú mierne vyvýšené. Bobule sú plochého tvaru a majú bohatý modrý odtieň, ktorý niekedy vďaka slabému povlaku ovocného vosku mierne slabne.

Táto rastlina si cení aj vysoká odolnosť proti mnohým nebezpečným chorobám, najmä plesňovým. Odroda tiež toleruje chlad a sucho, čo nedovolí venovať veľkú pozornosť starostlivosti o takéto čučoriedky. Patriot v mnohých regiónoch je považovaný za jednu z najpopulárnejších a najbežnejších odrôd.

Čučoriedka: výber odrôd

Samozrejme je možné vziať do úvahy aj opis mnohých odrôd čučoriedok. V skutočnosti v poslednej dobe získavajú na popularite aj také druhy, ako je Králičie oko, Ružová limonáda (ružová čučoriedka). Mali by ste vedieť, že ružové čučoriedky, ružová limonáda a králičie oko sú cenené pre svoju jemnú, nie príliš sladkú chuť, ktorá sa medzi lesnými lesnými plodmi veľmi zriedka vyskytuje.

Bez ohľadu na to, ktorá odroda sa vyberie na pestovanie v záhrade, hlavnou vecou je poskytnúť potrebné podmienky na vývoj kríkov a z času na čas vykonať preventívne prerezávanie a úpravu topánok. Potom čučoriedky určite poďakujú za vynikajúcu a bohatú úrodu bobúľ.