Dom a záhrada

Divoké ríbezle: výber odrôd a pestovanie


Divoký ríbezle, alebo sčítanie ľudu, je pomerne nenáročný okrasný ker s chutnými šťavnatými plodmi. Táto rastlina je rozšírená v rôznych krajinách.

Opis zariadenia

Divoký ríbezle sú pomerne silné vysoké kríky s výškou asi 1 až 3 m, vyznačujúce sa odolnosťou proti teplu, mrazu a najmenšou citlivosťou na rôzne choroby a nebezpečnými škodcami. V mrazivých zime môže tento ker mierne zamrznúť, ale ľahko sa obnovuje.

Listy ríbezlí sú podobné angreštám a bobule sú husté a krížia sa medzi ríbezliami a nezrelé egreše., V jesennej sezóne sa listy zelených listov osvetlia, pretože sa javia červenkasté a žltkasté odtiene.

Veľké a žiarivé kvetenstvo ríbezlí má zvláštny zápach, vďaka ktorému sú včely silno priťahované. Kvitne hlavne koncom jari. Bobule majú:

  • malá veľkosť;
  • pretiahnutý sušený pohár;
  • žltkastá alebo čierna farba.

Šupka je pomerne silná, bobule majú kyslú chuť. Obsah ovocia je dosť neobvyklý, pripomína zmes niekoľkých odrôd ríbezlí a má charakteristickú nasladlú chuť egrešov.

Bobule sú veľmi chutné, varia sa z nich vynikajúce džemy a konzumujú sa aj čerstvé. Hrubé ríbezle sú bohaté na rôzne vitamíny a sú oveľa užitočnejšie ako citrusové plody.

Ako pestovať ríbezle

Pestovanie

Hrubý ríbezľ rastie na rôznych pôdach. Kľúč k úspešnej kultivácii kríkov divokých ríbezlí je určený kompetentným výberom miesta pre výsadbu a kvalitným materiálom.

Je veľmi dôležité zvoliť správne sadenice.Vyberáme si proces divého ríbezle bez charakteristických znakov sušenia as veľmi dobrým koreňovým systémom. Vzdušná časť rastliny sa skladá z niekoľkých drevín s dĺžkou 10 cm alebo viac, pričom každá jednotlivá vetva by mala mať najmenej 3 zelené živé púčiky.

Divoké ríbezle sa vysádzajú na jeseň alebo veľmi skoro na jar, preto sa vyberajú najjasnejšie slnečné miesta bez prievanu a nadmernej vlhkosti.

Pôda na pestovanie ríbezlí sa môže líšiť. Hlavnou vecou je včasné pridanie ďalších organických hnojív.

Rybíz rozmnožovaný výlučne odrezkami, ktoré je potrebné pripraviť vopred. Rezne by mali byť dlhé 30 cm. Výsadba odrezkov sa vykonáva koncom augusta alebo začiatkom septembra. Na tento účel sa plánuje tohtoročný rast, odstránia sa nezrelé vrcholy. Pred výsadbou sa segmenty kríky opatrne namočia do vody asi 3 dni a potom sa zasadia do otvoru dostatočnej hĺbky, aby nedošlo k zamrznutiu koreňov. Pred začiatkom prvého chladného počasia sa rezne zalievajú.

Ak chcete začať rodiť ovocie, musíte zasadiť 2 kríky súčasne, aby včely mohli šíriť peľ s kvetmi semien do inej rastliny, pretože iba v tomto prípade bude vaječník plný.

Druhy rastlín

Divoké ríbezle sú veľmi zaujímavé bobule, ktorých opis naznačuje, že je chutný, zdravý a veľmi obľúbený. Spolu s vynikajúcou chuťou má pre telo veľmi veľký prínos. Toto bobule je skutočným skladom vitamínov a živín.

Veľmi populárny je ríbezle odrody Krasa Ľvov, vyznačuje sa krásnymi chutnými tmavými plodmi. Táto odroda dozrieva dosť neskoro, vyznačuje sa však stabilitou, vynikajúcou produktivitou, prítomnosťou veľkého chutného ovocia a odolnosťou voči rôznym chorobám a nebezpečným škodcom. Krása Ľvova má silné a priame výhonky, ktoré rastú husto.

Bobule ríbezle odrody Krasa Ľvov sú dosť veľké, okrúhleho tvaru, tmavej farby, lesklé. Šupka je nízka hustota, elastická so suchou separáciou. Buničina je pomerne hustá, viskózna, nahnedlá, sladká a kyslá dochuť. Takmer všetky plody na kríku dozrievajú súčasne, používa sa hlavne na čerstvé potraviny, na mrazenie a rôzne druhy spracovania.

Zaujímavé sú uralské odrody ríbezlí, ktoré sa vyznačujú veľkou vytrvalosťou, odolnosťou voči nepriaznivým poveternostným podmienkam, chorobami a rôznymi škodcami. Rybársky kráľ Ural je veľmi zaujímavý pre milovníkov chutného jedla. charakterizovaná priemernou výškou puzdier. Rastúce výhonky sú silné, trochu zakrivené. Listy na rastline sú veľké, lesklé, pokrčené. Bobule sú veľké, červenkasté, s malým množstvom semien. Spotrebitelia už dlho mali čas oceniť vynikajúcu dezertnú chuť bobúľ.

Lesné ríbezle, fotografie ktorých nájdete v záhradníckych katalógoch, majú vynikajúcu chuť a vysoký výnos.

Rybíz je zdrojom vitamínov, a preto sa v medicíne často používa na liečbu prechladnutia. Môže sa dokonca použiť ako preventívne opatrenie proti rakovine.

Ako prerezávať ríbezle

Lesné ríbezle sa používajú na rôzne účely, vďaka čomu sú medzi spotrebiteľmi veľmi populárne.