Návrh

Hruška „Klappa's Favorite“ - obľúbená odroda letného dozrievania


Hruška „Clapp's Favorite“ alebo „Clapp's Favorite“ označuje odrody získané americkým šľachtiteľom T. Clapp ako výsledok hybridizácie odrody Williams. Opis predpokladá letné dozrievacie obdobie. Mnoho domácich záhradníkov pozná odrodu pod názvami „Obľúbené“ a „Obľúbené Klappa“.

Opis a vlastnosti odrody

Stromy v dospelosti sú stredne veľké alebo silné, vyznačujúce sa pomerne rýchlym tempom rastu a rozvoja. Koruna je riedka, ihlanovitého tvaru, postupne sa mení na širokú. K vrcholnému kvitnutiu dochádza v strednodobom horizonte. Kvety sú pomerne veľké, s malým froté, biele, zhromaždené v kvetenstvo.

Plody sú dostatočne veľké a vážia do 225 - 235 goválne, predĺžené alebo hruškovité, rozšírené na vrchole, pokryté jemnou, hladkou a mierne hľúzovou kožou. Povrch je žltkasto-zelený, vo fáze úplného dozrievania sa farba mení na žltú s jasným karmínovým červenaním. Pod kožou sa nachádza množstvo malých, jemných miest. Stopky sú stredne mierne zakrivené.

Dužina je snehobielej farby s dobrými indikátormi šťavnatosti, jemnosti a topenia sa. Má jemnú arómu a veľmi príjemnú, kyslú chuť. Chemické zloženie je takéto:

 • o niečo menej ako 14% tuhých látok;
 • o niečo viac ako 8% celkového obsahu cukru;
 • 0,4% titrovateľných kyselín.

Obsah kyseliny askorbovej je niečo vyše 6 mg na 100 g. Chuť podľa výsledkov degustácie sa odhaduje na 4,8 bodu. Plody sú univerzálne a dobre sa hodia na spotrebu v čerstvom stave, na konzerváciu a získanie sušeného ovocia. Plod sa rodí 7. - 8. rok po výsadbe na stálom mieste.

Ako zvoliť správnu odrodu hrušiek

Funkcie vykládky

Výsadba hrušky na jar by sa mala začať koncom apríla a koncom prvej dekády mája. Hruška je rastlina milujúca teplo, takže pristávacia plocha by mala byť osvetlená, rovná a suchá. Ovocné sadenice nemôžete pestovať v tieni alebo v nížinách s tieňovaním. Kvalitatívne a výživové ukazovatele pôdy sú tiež veľmi dôležité pre pestovanie hrušiek. Pôda v lokalite by mala byť priepustná pre vzduch a vodu, uvoľnená, bohatá na živiny a schopná udržať vlhkosť potrebnú pre rast a rozvoj rastlín. Otázka pristátia by sa mala riešiť veľmi opatrne, napríklad hruška sa dá veľmi ťažko transplantovať a v dôsledku takýchto udalostí často zomiera.

Kvalitné sadenice hrušiek vhodné na pestovanie vysoko produktívnych rastlín by mali byť čo najsilnejšie a absolútne zdravé. Najlepšia miera prežitia sa pozoruje pri výsadbe sadeníc hrušiek, ktorých vek nepresahuje jeden alebo dva roky. Časť stonky a vetvy sadenice musia mať dostatočnú elasticitu. Koreňový systém by mal byť dlhý a vetvený, bez prítomnosti viditeľného poškodenia. Mŕtve oblasti koreňov by sa mali starostlivo orezať na miesto bydliska. Namáčanie koreňového systému sadenice hrušiek po dobu jedného dňa vo vode s prídavkom heteroauxínu dáva veľmi dobrý výsledok.

Štandardná technológia pre sadenie hrušiek je nasledovná:

 • na výsadbu na jar by mala byť pristávacia jama pripravená pred prvými mrazmi, okolo októbra alebo novembra;
 • priemerné rozmery výsadbovej jamy by mali byť približne 60–80 cm, hĺbka na ťažkých pôdach nie je väčšia ako 1–1,2 ma na pľúcach postačuje hĺbka 70–80 cm;
 • cez drenážnu vrstvu by sa mala plniť pôdna zmes na báze záhradnej pôdy, dve vedrá humusu, rovnaké množstvo hrubého piesku, s pridaním pohára superfosfátu a 1/3 pohára síranu draselného;
 • pred výsadbou sadeníc vo vzdialenosti 25 - 30 cm od strednej časti jamy na južnej strane je potrebné nainštalovať drevený oporný kolík;
 • osobitná pozornosť si vyžaduje umiestnenie koreňového hrdla rastliny, ktoré by malo byť približne 5 až 7 cm nad úrovňou pôdy.

Na zavlažovanie sa odporúča robiť v diere kruhu špeciálne otvory s priemerom najviac 20 - 25 cm. Poslednou fázou výsadby je hojné zalievanie sadenice s prietokom 20 - 30 l vody. Aby sa zachovali stabilné ukazovatele pôdnej vlhkosti, odporúča sa mulčovať pomocou rašeliny alebo humusu.

Tipy na starostlivosť

Opatrenia na starostlivosť o hruškové plantáže zahŕňajú celý rad nevyhnutných procesov, ktoré umožňujú rastlinám poskytovať najpriaznivejšie podmienky pre rast, vývoj a plodenie:

 • v štádiu opuchu obličiek na hruškách sa pridávajú hnojivé kompozície s vysokým obsahom látok obsahujúcich dusík;
 • v štádiu hromadného kvitnutia je vhodné kŕmiť hrušku dusičnanom v dávke 25 - 30 g alebo močovinou v množstve asi 70 - 80 g na každý meter štvorcový kmeňa kmeňa;
 • v polovici leta je veľmi užitočné kŕmiť hrušku fosforečnými alebo potašovými hnojivami alebo naniesť vrchné listy na listy;
 • predpokladom pre správne kŕmenie ovocných porastov je pridanie hnojiva bohatým zalievaním;
 • napriek tomu, že dospelé hrušky veľmi dobre tolerujú sucho v pôde, sú zavlažovacie opatrenia veľmi dôležité v štádiu aktívnej vegetácie;
 • kmene stromov by sa mali systematicky čistiť od burín a po zavlažovaní alebo daždi sa musí vykonať plytké uvoľnenie pôdy.

Osobitná pozornosť sa vyžaduje pri tvarovaní a orezávaní koruny. Formovacie prerezávanie by sa malo využívať v prvých rokoch po výsadbe, čo vytvorí základ koruny a stimuluje rast rastlín. Okrem formovania potrebujú stromy orezávanie podporné a proti starnutiu. Malo by sa však pamätať na to, že silné prerezávanie vetiev vyvoláva ich aktívny rast alebo, ako tvrdia skúsení záhradníci, spôsobuje rast na úkor správneho formovania koruny.

Zber a skladovanie

Záhradníci sa spravidla zberajú v štádiu neúplnej zrelosti ovocia na maximálne skladovanie. Zber sa výhodne uskutočňuje ráno. Stopka by mala zostať neporušená, pevne spojená s ovocím, čo prispieva k dlhodobej konzervácii. Plody, ktoré sú poškodené alebo postihnuté chorobou, by sa nemali skladovať. Ovocie by sa malo skladovať vo vetranej čistej nádobe nainštalovanej v chladnej miestnosti.

Recenzie záhradníkov

Medzi výhody odrody patrí dobrá zimná mrazuvzdornosť, nenáročné rastliny na pôdne podmienky, ako aj pravidelné a pomerne bohaté rodenie. Recenzie ovocia sú pozitívne vďaka vynikajúcej chuti, vonkajšej príťažlivosti a možnosti univerzálneho využívania úrody. Pri pestovaní treba pamätať na to, že odroda patrí do kategórie samooplodných plodín a ako najlepšie opeľovače sa odporúča pestovať známe odrody ako Bere Giffard, Williams, Forest Beauty a Olivier de Serre.

Ako zasadiť hrušku

Je dôležité vedieť, že napriek nenáročnému zloženiu pôdy sa rodenie vyskytuje na ľahkých pôdach skôr a na ťažkých a ílových pôdach sa môže začiatok produktívneho obdobia oneskoriť. Podľa pozorovaní záhradníkov odroda rastie veľmi zle a vyvíja sa v oblastiach predstavovaných príliš vlhkými pôdami, so zlou drenážou, slanou vodou alebo s vysokým výskytom podzemnej vody. V podmienkach domáceho záhradníctva v suchom období sú plody náchylné na sekanie a vážne poškodenie hučaním v ušiach, čo by sa malo zohľadniť pri vývoji režimu zavlažovania a preventívnych opatrení.