Inštrukcia

Horský popol "Granátové jablko": vlastnosti, užitočné vlastnosti a odporúčania pre pestovanie


Horské popol "Granátové jablko" bol vyšľachtený I. V. Michurinom v dôsledku práce na krížení horského popola odrody Nevezhinskaja s hlohom. A ak domáci záhradníci poznajú túto rastlinu ako „granátové jablko Michurinsky“, potom je názov „Ivans belle“ v zahraničí známejší.

Opis a odrodové charakteristiky

Opis horského popola „Granátové jablko“ zahŕňa vytvorenie stromu s výškou do 3 až 4 m, ktorý má určitú podobnosť s horským popolom. Priemerná doba produktívnej kultivácie nie je dlhšia ako dvadsať rokov. Rastlina sa vyznačuje odolnosťou proti mrazu a dokonale sa prispôsobuje väčšine regiónov našej krajiny.

Výhonky sa vyznačujú dobrým dozrievaním a prakticky nie sú citlivé na negatívne účinky vo forme spálenia od slnka a mrazu. Napriek vysokej fotofílii, rastlina nesie ovocie dostatočne dobre v podmienkach určitého tieňa.

Listy sú nasledujúce, nepárové, skladajúce sa z niekoľkých listov podlhovastého eliptického tvaru. Vzhľad koruny je celkom dekoratívny. Koreňový systém dospelých rastlín je dobre vyvinutý, vláknitý. Ovocné palice zmiešaného typu. Kvitne v malej bielej farbe, ktorá sa zhromažďuje vo veľkých kvetinách corymbose, kvety. Neskorý čas kvitnutia umožňuje zabrániť poškodeniu spôsobeným jarnými mrazmi.

Plody sú atraktívne, vínové s odtieňom granátového jablka, guľovité s fazetami tvaru, priemerná hmotnosť nie viac ako 1 - 1,6 g Chuť dobre. Chuť je sladká a kyslá, s miernou, ale príjemnou adstringenciou. Zrelé žlté mäso, celkom šťavnaté.

Popol "Granátové jablko": opis stupňa

Užitočné vlastnosti

Rowan zvaný „Granátové jablko“ je multivitamínová hybridná rastlina. Zrelé ovocie obsahuje asi 29 - 30 mg /% vitamínu C a najmenej 10 - 12 mg /% karoténu. Buničina je bohatá na vitamíny B2, B9, K, P a E. Aj v ovocí je dostatočné množstvo pektínov, makro- a mikroelementov.

Bobule tejto odrody sa spravidla nepoužívajú čerstvé, ale osvedčili sa ako suroviny na prípravu konzerv, ovocných a bobuľových želé, marmelád, domáceho vína, kompotov, vitamínových sirupov a štiav. Odroda sa vyznačuje vysokou produktivitou. Podľa jednoduchej poľnohospodárskej technológie je výťažok jedného dospelého stromu asi 18 - 20 kg.

Napriek vysokej miere samo-plodnosti sa na zvýšenie výnosov odporúča používať metódu krížového opelenia, ktorá spočíva v výsadbe Rowanovej odrody. Dezert, Bethel a "Sorbinka".

Pravidlá vykládky

Kultivácia odrôd horského popola "Granátové jablko" v podmienkach záhradkárstva je pomerne jednoduchá. Stačí vziať do úvahy niektoré vlastnosti rastliny a dodržať požiadavky na starostlivosť o plodiny bobúľ:

  • pozemky pridelené na pestovanie tejto záhradnej plodiny by mali predstavovať slabo podzolové hliny a obohatené o organickú hmotu;
  • na lokalite by nemala dochádzať k stagnácii vlhkosti a optimálne hodnoty výskytu podzemnej vody sú 1,5 - 2 m od povrchu;
  • Odporúča sa pestovať sadenice sadenice na jeseň alebo veľmi skoro na jar, ešte pred otvorením púčikov na rastline;
  • pri vykopávaní výsadbových jám by ste sa mali zamerať na veľkosť koreňového systému sadenice, ako aj na hĺbku koreňového krku asi o 4 až 5 cm;
  • vzdialenosť medzi sadenicami nesmie byť menšia ako dva metre a najlepšou možnosťou je vysádzať rastliny pozdĺž živého plotu alebo steny budovy.

Vysadené rastliny by sa mali hojne zalievať a kmeň kmeňa by sa mal posypať pilinami alebo rašelinou.

Starostlivosť o rastliny

Pôda na mieste by mala byť vždy taká voľná a bez burín. Ak je pôda počas výsadby pomerne úrodná a obohatená o organickú hmotu, potom sa v prvých dvoch rokoch odporúča kŕmiť rastliny na jar iba hnojivami s obsahom dusíka vo forme dusičnanov alebo močoviny. V štádiu plodenia sú dospelé rastliny doplnené vrchným obväzom pridaním superfosfátu a draselnej soli na jeseň. Mladé výsadby aj dospelé rastliny potrebujú systematické zavlažovanie (tri vedrá vody na meter štvorcový výsadby).

Najúspešnejšia je tvorba huňatej alebo riedkej koruny, ktorá umožňuje zlepšiť osvetlenie a zvýšiť kompaktnosť výsadby. Produkčné rastliny potrebujú pravidelné zníženie výšky koruny.

Horský popol odrody granátového jablka má dostatočnú stabilitu, je však možné pozorovať poškodenie vošiek, kliešťov, stráží, lariev motýľov alebo motýľov. Choroby nie sú príliš časté a môžu byť zastúpené hrdzou a hnilobou ovocia alebo moniliózou.

Ako pestovať horský popol

Okrem toho sa odporúča, aby sa prijali preventívne opatrenia na ochranu stromov pred múčnatkou, hnedou škvrnou, bakteriálnymi popáleninami a niektorými vírusovými chorobami.