Inštrukcia

Funkcie pestovania malín obohatené


Malina Krepysh patrí k odrodám štandardného typu, ktoré sa kvôli charakteristickému vzhľadu rastlín často nazývajú malinami. Pestovanie štandardných malín je jednou z najnovších a najsľubnejších oblastí v oblasti selekcie plodín bobúľ, ktorá sa u nás stala známou pred viac ako dvadsiatimi rokmi.

Prvé štandardné rastliny boli chované domácimi chovateľmi záhradníckeho ústavu WSTISP. Odroda Krepysh bola získaná odborníkmi VSTISP na konci 90. rokov, ale jej opis a vlastnosti sú známe veľmi obmedzenému okruhu záhradníkov.

Opis stupňa

Rôzne stredné dozrievanie. Pri vysokej poľnohospodárskej technológii a priaznivej klíme vytvára každý produktívny krík 3,5 kg plodov alebo viac a dozreté maliny sa nerozpadnú. Na minuloročných výhonkoch sa pozoruje plodenie. Odroda nevyžaduje použitie podpery. Priemerná výška rastliny je 1,5 - 1,7 m.

Bobule sú veľké, vážia 6 - 8 g, vo forme zrezaného kužeľa, maliny, veľmi príjemnej sladkej a kyslej chuti. Používajú sa tak čerstvé, ako aj na prípravu džemov, pastiliek, konzerv, ovocných a bobuľových kompotov. Zrelé bobule sa dajú ľahko oddeliť od nádoby. Úroda dobre znáša prepravu na veľké vzdialenosti.

Raspberry Krepysh je vysoko odolný proti všetkým škodcom a chorobám, najmä proti hubovým infekciám. Dostatočná mrazuvzdornosť a dobrá zimná odolnosť umožňujú úspešné pestovanie odrody vo väčšine regiónov Ruska.

Raspberry Krepysh: pestovanie a starostlivosť

Pristátie

Pod malinovými stromami sa odporúča rozdeliť rovné plochy dobre osvetlené slnkom a chránené pred negatívnymi vplyvmi nárazového severného vetra. Je vhodné pestovať kmeňové maliny od polovice septembra do poslednej dekády jesene, ako aj od prvej dekády marca do konca apríla.

Pristátie by sa malo vykonávať v súlade so zavedenou technológiou:

 • príprava miesta, ktoré sa vykonáva najmenej mesiac pred výsadbou, zahŕňa hĺbkové vykopávanie pôdy alebo uvoľnenie pôdy motorovým kultivátorom do hĺbky 20 cm;
 • pristávacie jamy sú široké najmenej 0,6 m, čo je dôsledkom charakteristík koreňového systému malín;
 • do každej pristávacej jamy sa pridá vedro kvalitného humusu s pridaním 150 g nitroamofosu a pohárom popola;
 • sadenice malín sú usporiadané jednoradovo, takže vzdialenosť medzi rastlinami je od 0,5 m;
 • koreňový systém je veľmi opatrne zakrytý pôdou: koreňový krk by mal byť zahrabaný nie viac ako 2-3 centimetre;
 • po výsadbe sa výhonky musia orezať na výšku 25 - 30 cm;
 • pôda okolo kríkov je zmiešaná s organickou hmotou (rašelina alebo humus);
 • na konci výsadby zavlažujte rastliny rýchlosťou 5 až 6 litrov vody na krík.

Tipy na starostlivosť

Starostlivosť o maliny, bez ohľadu na typ a rozmanitosť, je zvyčajne štandardná. Raspberry Krepysh je schopný vytvárať vysoké výnosy iba v poľnohospodárstve:

 • Známkové maliny sú náročné na zavlažovanie, najmä v štádiu plodenia, takže sa polievanie vykonáva počas celého vegetačného obdobia, v týždenných intervaloch, v množstve 5 litrov vody na každý produktívny krík.
 • Na získanie vysoko kvalitnej plodiny sa počas celého vegetačného obdobia starostlivo odstráni rast koreňov a buriny v uličkách.
 • Na jar sa na ochranu proti hubovým a bakteriálnym infekciám ošetria 1 až 3% roztokom Bordeauxovej tekutiny alebo Topazu zriedeného vodou v pomere 1: 1.
 • Na začiatku jari sa výsadby kŕmia roztokom močoviny alebo infúziou vtáčích trusov / mulleínu s prídavkom malého množstva drevného popola.
 • Po vylisovaní koreňov sa nevyhnutne uskutoční hojné zavlažovanie, ako aj plytké uvoľnenie a mulčovanie pôdy.
 • Na konci žatvy sa vypustia vypustené, slabé a zlomené výhonky, pričom zostane päť alebo šesť najsilnejších a najrozvinutejších. Na zimu sú maliny chránené iba v oblastiach s veľmi silnými mrazivými zimami.

Navrhujeme tiež, aby ste sa oboznámili s popisom malín Orange Miracle.

Recenzie záhradníkov

Pečiatka malín Krepysh, rovnako ako bežné odrody, miluje dobre osvetlené oblasti s úrodnou a dobre odvodnenou pôdou. Preto skúsení záhradníci odporúčajú umiestniť rastliny z juhu na sever. Podľa recenzií odroda Krepysh poskytuje vysoké výnosy veľkých plodov. Stonky rastlín sú veľmi silné, bez tŕnia.

Podmienky pre úspešnú kultiváciu malín Krepysh sú rovnaké ako pre všetky štandardné maliny: aplikovanie dostatočného množstva hnojiva, včasné zalievanie, pravidelné odstraňovanie nadbytočných výhonkov a kompetentná ochrana výsadby pred škodcami a chorobami.

Tajomstvá pestovania malín