Tipy

Marhule „Melitopol skoro“ a „Melitopol neskoro“


Marhule Melitopol skoro a Melitopol neskoro sú pomerne populárne a žiadané v amatérskom záhradníctve a preukázali sa, keď sa pestujú v oblastiach s miernymi klimatickými podmienkami.

Odrôd odrody marhúľ "skorý Melitopol"

Táto odroda vytvára nízke stromy s dobrou sebestačnosťou. Crohnovy rastliny sú inverzne pyramidálne. Tovariálne ovocie s priemernou hmotnosťou 43 - 46 g, priemerná hmotnosť marhúľ dosahuje 55 až 65 g v podmienkach prídania stromov plodinami. Ovocný tvar je oválny, po stranách mierne stlačený. Šťavnaté mäso oranžové farby sa vyznačuje dobrou hustotou pokrytou tenkou a jemnou žltooranžovou pokožkou. Na povrchu je malé červenkasto-karmínovo hnedé opálenie a zamatovo mierne dospievanie.

Chuť marhuľového ovocia „Early Melitopol“ je sladkastá s charakteristickou a dobre definovanou vôňou marhúľ. Opis odrody deklaruje neprítomnosť tvrdých vlákien v zrelej buničine. Kameň nie je príliš veľký, je mierne oddelený od zrelej drene. V južných oblastiach dochádza k úplnému dozrievaniu plodiny v druhej polovici leta. Ovocie sa odporúča používať v čerstvom stave, ako aj pri príprave dezertov. Odroda sa vyznačuje vstupom do plodu v piatom roku po očkovaní.

Marhuľa "Early Melitopol": zber

Odrody odrody marhúľ „Neskoro Melitopol“

Neskoro vyzreté marhule Melitopolsky Neskoro bolo u nás dosť populárne v dôsledku kríženia odrody Krasnoshcheky s menej známou odrodou Khurmai. Rastlina patrí do kategórie rýchlo rastúcich rastlín, má širokú a husto listovú korunu. Odroda ovocná sa začína štvrtým alebo piatym rokom po výsadbe na stálom mieste.

Plody sú o niečo väčšie ako plody skorej odrody s rovnakým názvom. Priemerná hmotnosť marhúľ je asi 45 - 65 g. Plody sú oválneho tvaru, po stranách mierne stlačené, na vrchu sú malé ostré zobáky. Zrelá oranžová dužina s dostatočnými indikátormi hustoty je pokrytá pomerne hustou a hustou pokožkou jasne oranžovej farby s nenápadným červenaním. Chuť je sladká, mierne kyslá. Kameň je pomerne veľký a je dobre oddelený od buničiny. Plody majú výraznú a veľmi príjemnú vôňu marhúľ. Marhule tejto neskorej odrody sú vhodné na konzervovanie a sušenie.

Výhody a nevýhody

Marhule „Melitopol skoro“ a „Melitopol neskoro“ majú značné množstvo výhod, medzi hlavné patria:

  • vysoké výnosy a kvalitné ovocie;
  • pomerne rýchle dozrievanie marhúľ;
  • dobrá odolnosť proti náhlym zmenám teploty;
  • odolnosť proti mrazu a dobrá zimná odolnosť;
  • vysoká odolnosť proti poškodeniu mnohými chorobami;
  • dostatočná prepraviteľnosť zozbieranej plodiny.

S výhradou agrotechniky a štandardizácie vaječníkmi je možné získať vysokú úrodu kvalitných, prenosných plodov s vynikajúcimi indexmi chuti.

Dátumy a pravidlá vykládky

Marhule sa môžu vysádzať aj na jeseň, ale je najlepšie túto udalosť usporiadať na jar, ešte pred začiatkom toku miazgy v rastline. Pri výsadbe marhuľových sadeníc sa odporúča zachovať vzdialenosť medzi radmi 4 až 5 metrov a medzi riadkami s výsadbou ovocia 3 m. Najlepšie je zasadiť rastliny do šachovnicového vzoru.

Na jeseň by sa mali pripraviť jámové jamy. Štandardná veľkosť jamy je 70 x 70 cm Dno by malo byť vybavené drenážnou vrstvou s hrúbkou najmenej 15 - 20 cm, ktorá umožňuje odstránenie prebytočnej vlhkosti z koreňového systému rastliny. Ako drenáž sa používa drvený kameň, štrk alebo tehla.

Okrem drenáže je potrebné vyplniť vrstvu živinovej pôdy zo záhradnej pôdy prídavkom humusu a hnojív vo forme superfosfátu, drevného popola, vápna a dusičnanu amónneho. Koreňový systém rastliny by mal byť zakrytý výživnou zmesou zemín a potom je potrebné pripevniť sadenice k kolíku, aby sa zaistil vo zvislej polohe. Po výsadbe by ste mali zalévať stromy a za každú minúť pár vedier vody.

Ako zasadiť marhuľu

Pestovanie marhuľových stromov zahŕňa včasné vytvorenie koruny rastliny, ako aj sanitárne a proti starnutiu prerezávanie. Okrem týchto každoročných a veľmi dôležitých udalostí je potrebné pravidelne zavlažovať a hnojiť ovocné plantáže a vykonávať preventívne postrekovanie rastlín technikou pestovania marhúľ.