Dom a záhrada

Všetko o jahody sadenice (frigo)


Frigo (frigo) je sadivový materiál z jahôd, ktorý sa pestuje v osobitných oblastiach škôliek a vykopáva sa koncom jesene. V dôsledku čistenia, vhodného orezávania a spracovania pomocou špeciálnych riešení na efektívne skladovanie sa sadenice jahôd v takmer hermetickom obale umiestňujú do chladiacich komôr na uskladnenie.

Výhody a nevýhody

Výhodynedostatky
pri použití odrôd vysadených v rôznych časoch môžete získať plantáž s nepretržitým plodiacim cyklomvysoké náklady na sadenice
živiny nahromadené rastlinou sa plne podieľajú na tvorbe plodínpotreba nákupu vysoko kvalitných chladiacich zariadení, ktoré dokážu dlhodobo udržiavať úzky teplotný rozsah 0 ... - 2 ° C
Kompaktný sadenice uľahčujú skladovanie a prepravu na veľké vzdialenostipotreba udržiavať vlhkosť vzduchu na 90% počas obdobia skladovania
výkonný a dobre rozvinutý koreňový systém bez vzdušnej časti umožňuje rýchle prispôsobenie jahôd po výsadbe a urýchľuje nástup aktívnej fázy vegetácieobtiažnosť získania vysokokvalitných sadeníc v klimatických podmienkach stredného Ruska v dôsledku relatívne krátkeho teplého vegetačného obdobia a nepriaznivých poveternostných podmienok, ktoré sa často vyskytujú počas zberu sadeníc;
vysoká odolnosť sadeníc voči suchu a teplu

Výber kvalitných sadeníc

Sadenice by sa mali kupovať v osobitných škôlkach. Podľa európskych noriem sa semená sadenice frigo delia na niekoľko tried.

triedaŠtandardný priemer skráteného výhonkurysy
"A"1-1,5 cmPri menšom priemere výhonku sa vytvára nedostatočný počet stopiek
„A +“Od 1,5 cmVysoká produktivita vďaka tvorbe 3 alebo viacerých stopiek
"Extra"Od 2 cmSadenice sa získavajú pestovaním. Má bočné rohy a tvorí až 5 stopiek s veľkým počtom kvetov

Technológia načasovania a pristátia

V regiónoch s teplou a miernou klímou Optimálne pôdne podmienky a dlhá vegetačná sezóna sa dajú použiť na pestovanie rastlín maternice v druhej polovici februára a prvej dekáde marca.

Jahody Frigo rastú veľmi dobre a vyvíjajú sa na plochách a povrchoch s miernym sklonom smerom na juhozápad. Pestovanie jahôd na strmých svahoch, ako aj v nížinách s akumuláciou studeného vzduchu, je nežiaduce, pretože nielen zvyšuje riziko choroby, ale tiež výrazne oneskoruje plodenie.

Na pristátie musia byť splnené tieto podmienky:

  • dostatočná vlhkosť a svetlo počas celého dňa;
  • úrodná, obohatená, neutrálna, priedušná a ľahká pôda;
  • pestovanie jahôd v jednej oblasti najviac štyri roky, aby sa zabránilo hromadeniu infekcií a plesňových infekcií v pôde, ako je vädnutie, sivá a biela hniloba.
  • vyhrabávanie sadeníc pripravených na zachovanie, za optimálnych pôdnych a klimatických podmienok, najskôr v novembri až decembri.

Ako zasadiť jahody Frigo

Recenzie záhradníkov

Mnoho ruských záhradníkov úspešne používa technológiu frigo a vždy na ňu kladne reagujú. Hlavnou podmienkou je prítomnosť silných, dobre vyvinutých rastlín, ktoré sa vykopali v jesennom období a potom sa počas zimy ochladili a umiestnili do skladu pri nízkych teplotách. Po výsadbe na otvorenom teréne z sadeníc frigo sa získajú vysoko produktívne jahodové plantáže.

Pozrite si video: Ivan Hričovský: Ako presadit maliny? (Marec 2020).