Dom a záhrada

Marhuľový čierny princ - obľúbená hybridná forma

Marhuľový čierny princ - obľúbená hybridná forma


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Marhuľa "Čierny princ" je úžasná hybridná forma získaná krížením záhradnej marhule a čerešňovej slivky. V súčasnosti sa chová niekoľko čiernoplodých odrôd, ale iba uvedená odroda je dobre prispôsobená pre chladné zimy a dozrieva čo najskôr.

Odrôdová charakteristika a opis

Opis tejto odrody arónie predpokladá dobrú odolnosť proti poškodeniu mnohými chorobami, ktoré sú najčastejšie charakteristické pre populárne kamenné ovocie. Marhuľový strom hybridnej formy "Black Prince" - stredná rastová sila. Má pomerne malú a mierne zhrubnutú korunu, na ktorej konáre možno pozorovať jednotlivé tŕne.

Listy sú pomerne malé, oválne alebo oválne, s okrajmi jemne zúbkované. Sú umiestnené na krátkych a tenkých stopkách. Kvitnúce, svetloružové alebo biele kvety.

Plody strednej veľkosti. V štádiu úplného dozrievania priemerná hmotnosť komerčného ovocia nepresahuje 55 - 65 g. Povrch zrelého ovocia je gaštanový. Zrelé mäso má pomerne bohatú svetlú vínovú farbu s jemným oranžovým odtieňom. Ovocie obsahuje semená menšej veľkosti, ľahko oddeliteľné od zrelej dužiny.

Ukazovatele výnosov v súlade s poľnohospodárskou technológiou sú nadpriemerné. Zber je charakterizovaný ako málo prenosný. Hybridná ovocná kultúra patrí do kategórie samonosných plodín a na opeľovanie potrebuje pestovanie opeľujúcich odrôd, ktoré majú podobné obdobia kvitnutia a plodu. Tmavoplodné marhule sú celkom dobre opeľované nielen inými odrodami tejto kultúry kôstkového ovocia, ale tiež čerešňovou slivkou, ruskými alebo čínskymi slivkami.

Marhuľový "čierny princ": vlastnosti odrody

Dátumy a vlastnosti vykládky

Marhuľa pod názvom "Čierny princ" sa vzťahuje na teplé a svetlo milujúce záhradné plodiny a pre úplný vývoj a hojnosť plodov je potrebné pestovať rastlinu nielen v oblastiach dobre osvetlených a ohriatych slnkom, ale tiež v súlade s technológiou výsadby kôstkového ovocia:

 • neodporúča sa pestovať marhuľové sadenice na ťažkej mechanickej kompozícii a ílovitých pôdach;
 • pristávacie jamy na pristátie by sa mali pripraviť vopred, najmenej dva mesiace pred výsadbou;
 • dno jamy musí byť vybavené vysoko kvalitnou drenážnou vrstvou z kameňa, štrku alebo tehly;
 • Výsadba sa vykonáva v úrodnej pôdnej vrstve s pridaním hlavnej, najdôležitejšej pre prežitie mladých rastlín, hnojív.

Po výsadbe je potrebné produkovať hojné zalievanie a mulčovať pôdu v blízkosti stoniek s organickými látkami. Je vhodné zviazať kmeň rastliny na podporný kolík, ktorý umožní priamy rast marhuľového sadenice striktne vertikálne.

Pravidlá starostlivosti

Podľa poľnohospodárskych postupov nemá hybridná forma marhúľ čierneho princa prakticky žiadne rozdiely od štandardných odrôd tohto kôstkového ovocia. Pestovateľská technológia zahŕňa tieto činnosti:

 • zavlažovanie sa vykonáva najmä v suchom a horúcom období, čo je obzvlášť dôležité v štádiu tvorby vaječníkov;
 • pre orovnávače by sa mali používať organické a minerálne hnojivá, ktorých zloženie a množstvo sa líši v závislosti od veku a štádia vegetácie rastlín;
 • trikrát počas vegetačného obdobia je potrebné vykonať preventívne postrek insektofungicídmi.

Hybridná forma je zaujímavá pre záhradníkov so schopnosťou odolať jarným mrazom a prítomnosti dostatočnej odolnosti proti poškodeniu bakteriálnymi infekciami. Práve tieto funkcie vám umožňujú získať pravidelné a vysoké výnosy s minimálnym časom a úsilím na starostlivosť.

Recenzie záhradníkov

Z Artemovska bola chovaná hybridná forma princa "Black Prince". Podľa recenzií skúsených záhradkárov má táto odroda určitú podobnosť nielen s marhuľou, ale aj so záhradnou čerešňovou slivkou, čo sa odráža v technológii pestovania a starostlivosti o rastliny.

Plody tmavej farby majú vonkajšiu príťažlivosť, ale nedostatočne vysoká úroveň prenosnosti neumožňuje pestovať túto hybridnú kultúru za účelom ďalšieho uplatňovania na trhu. Chuť ovocia je bližšie k čerešňovej slivke, ale s výraznou marhuľovou arómou.

Marhuľa: výsadba a starostlivosť

Zber plodín marhúľ čierneho princa sa odporúča vykonať o niečo skôr, ako je čas ich úplného dozrievania, pretože plody sa môžu rýchlo prejedať a často sa rozpadajú. Vďaka špeciálnemu exotickému vzhľadu a nenáročnosti sa medzi amatérskymi záhradníkmi v našej krajine stala veľmi populárna hybridná forma arónie marhúľ.Komentáre:

 1. Galkis

  tak filozoficky...

 2. Tasi

  Súhlasím s vami, ďakujem za pomoc v tejto veci. Ako vždy, všetko úžasné.

 3. Mushakar

  Momentálne sa nemôžem zúčastniť diskusie - som veľmi zaneprázdnený. Vrátim sa - určite vyjadrím svoj názor.

 4. Hart

  What necessary words ... Great, a great idea

 5. Abjaja

  Great article! Can I post it on my blog?

 6. Dugald

  Mýliš sa. Som si istý. Dokážem to dokázať. Napíš mi v PM.Napíšte správu