Inštrukcia

Hruška "Chizhovskaya": opis odrody, výsadba a pravidlá starostlivosti


Hruška „Chizhovskaya“ je jednou z najbežnejších a najpopulárnejších odrôd ovocných stromov v stredných a severozápadných oblastiach, ako aj v regióne stredného Volhy. Táto odroda je univerzálna, dobre prežíva a vyznačuje sa zvýšenou plodnosťou. Plody rastlín sa konzumujú čerstvé, z ktorých sa vyrábajú rôzne konzervované potraviny: džem, kompot, džem, želé.

Opis a vlastnosti odrody

V roku 1993 bola táto odroda oficiálne zapísaná do štátneho registra a od tej doby sa vyskytuje v regiónoch Moskvy, Samary a Vladimíra. Odroda sa vyznačuje vysokou produktivitou a jej plody dozrievajú koncom leta.

Rastlina je nenáročná, dobre znáša chlad, nevyžaduje osobitnú starostlivosť. Za túto odrodu vďačí chovateľ Chizhov Sergej Tikhonovič, ktorý ju choval od ostatných dvoch. Zakladateľmi hrušky "Chizhovskaya" sú:

 • Belgická odroda, pestovaná mnoho rokov, „Lesná krása“ - od nej získala nová odroda nenáročnosť na pestovateľské podmienky a príjemnú chuť;
 • "Olga" - obohatená hruška "Chizhovskaya" schopnosťou odolať chrastavitosti, zimnej vytrvalosti a produktivite.

Táto rastlina je stredne veľká: jej maximálna výška je obmedzená na 2,5 metra. U mladých stromov má koruna úzky tvar a v čase, keď sa plodina objaví, sa s náležitou starostlivosťou stáva kónickou alebo pyramidálnou. Na konáre je veľa listov, kmeň rastliny má sivú farbu tmavej tóny a konáre sú svetlejšie. Ovocie sa tvorí na rukavici.

Koža výhonkov je hnedočervená, šošovka je na nich náhodne umiestnená a mierne vyčnieva nad povrch. Výstrely majú priemernú dĺžku a hrúbku a mierne zakrivený tvar.

Listy rastliny sú nasýtené zelené, oválne, pretiahnuté, bez chlpov. Majú priemernú hrúbku, zreteľne sa ohýbajú pozdĺž línie žily a prechádzajú stredom.

Kvety rastliny sa zbierajú do kvetov, medzi ktoré patrí 5-7 snehovobielych kvetov v tvare pohára.

Plody odrody hrušky "Chizhovsky":

 • vážiť v priemere približne 130 g, nelíši sa vo veľkých rozmeroch;
 • môže mať tvar v tvare hrušky alebo štandardu;
 • povrch hrušiek je matný, hladký, hladký;
 • dužina má farbu blízku svetložltej farbe, má topiacu sa polo-mastnú štruktúru a stredne šťavnatú;
 • ovocie chutí pekne a sviežo.

Fotogaléria

Hruška "Chizhovskaya": vlastnosti odrody

Vlastnosti, výhody a nevýhody

Táto odroda rastlín začína rodiť ovocie 3 alebo 4 roky po výsadbe v zemi. Každý rok, koncom leta, prináša ovocie. Vyznačuje sa zvýšenou produktivitou - z dospelého stromu je možné získať až 55 - 60 kg hrušiek. Osobitný rozdiel odrody spočíva v tom, že hrušky sa prakticky nerozpadnú, a ak padnú, môžu ležať v tráve po dlhú dobu bez straty prezentácie a chuti.

Odroda sa často pestuje na predaj - plody majú atraktívny vzhľad, tolerujú prepravu a skladovanie a spotrebitelia majú radi túto hrušku. Najlepšia teplota na skladovanie zrelého ovocia je +1 a +2 ° C, pri tejto teplote sa nezhoršuje skôr ako 4 mesiace.

Hruška "Chizhovskaya" sa líši zvýšenou odolnosťou proti mrazu, pri pestovaní rastlín v strednom pruhu neboli žiadne prípady zamrznutia. Odroda je pozoruhodne prispôsobená iným nepriaznivým poveternostným podmienkam - nebojí sa letného horúčavy, dobre sa darí bez vlhkosti a všeobecne je nenáročná.

Medzi nevýhody tejto rastliny patrí mletie ovocia v závislosti od veku rastlín. Aby sa predišlo týmto problémom, je potrebné pravidelne a včas - na začiatku jari - prerezávať vetvy. Tento postup by sa mal vykonávať pred začiatkom toku miazgy, najčastejšie sa vykonáva v marci.

Opeľovače

Aby rastliny dobre prinášali ovocie, potrebujú opeľovače - ďalšie odrody hrušiek nachádzajúcich sa v okolí. Najlepšie opeľovače pre príslušnú odrodu sú:

 • "Severyanka";
 • "Rogneda";
 • "Lada".

Pravidlá a podmienky vykládky

Niekoľko mesiacov pred výsadbou sadeníc je potrebné pripraviť pôdu, ak má vysokú kyslosť, vápno na tento účel. Superfosfát a draselná soľ sa pridávajú do pôdy s vysokou zásaditou reakciou, ktorá mierne okyslí zeminu a nasýti ju minerálnymi prvkami.

Výsadba sa vykonáva v apríli alebo v októbri. Podľa skúsených záhradníkov exempláre vysadené na jeseň dokážu lepšie prežiť a tolerovať mrazivé zimy.

 1. Vykladacia jama je pripravená v predstihu, najneskôr mesiac pred výsadbou hrušiek, je vykopaná do hĺbky pol metra a priemeru metra.
 2. Pred výsadbou sa do jamy, do ktorej bude strom následne pripevnený, vtiahne dostatočne silný a silný kolík. Je vhodné umiestniť kolík na južnú stranu kmeňa rastliny, pretože to poskytne stromu dodatočnú ochranu pred horiacimi lúčmi slnka. Riadenie kolíka po umiestnení rastliny do otvoru je nesprávne - to môže poškodiť koreňový systém a zničiť ovocný strom.
 3. Hruška je umiestnená vertikálne v diere, jej korene by mali byť voľné a rovné.
 4. Po inštalácii sadenice sa zemina okolo nej zhutní a vykoná sa zalievanie - pre každú rastlinu stačí 1,5 vedra vody.

Tipy na starostlivosť

Je dôležité pravidelne pestovať konáre rastlín, pretože ich nadmerné množstvo bude mať negatívny vplyv na kvalitu a veľkosť plodiny. K primárnemu vytvoreniu koruny dochádza odstránením takmer všetkých vetiev - 3-4 vetvy by mali zostať na trupe, umiestnené v rovnakej vzdialenosti od seba a rovnomerne pozdĺž kmeňa. Ďalšie prerezávanie spočíva v odstránení starých a vysušených konárov. Manipulácie sa vykonávajú na jar, v marci.

Kmeň kmeňa by sa mal pravidelne buriť, aby rastlina neobsahovala rôzne látky a kyslík. V suchom počasí je potrebné zalievať rastlinu, pretože pôda zaschne.

Mladé stromy sú často napadnuté voškami a mravcami, preto by sa s nimi malo zaobchádzať pomocou špeciálnych repelentov proti hmyzu. Odroda je odolná voči hubovým a bakteriálnym chorobám, takže sa nemusí ošetrovať pesticídmi.

Hruška Chizhovskaja sa dnes pestuje na Ukrajine, v strednom pruhu a južných oblastiach Ruska a Bieloruska. Vďaka charakteristickej vlastnosti - dobrá tolerancia chladného počasia - sa táto odroda stáva obľúbenou medzi záhradníkmi žijúcimi v severných oblastiach.

Hruška: výber odrôd

Recenzie záhradníkov

Alexander: „Hrušky začali prinášať ovocie už 3 roky a potešili moju rodinu každým rokom úrodou. Stromy trpia mrazy, studeným vetrom, spáleným slnkom a suchom bez viditeľných následkov - počet ovocia a ich chuť nie sú ovplyvnené počasím.“

Vitaliy: „Sadenice boli vysadené pred 5 rokmi a minulý rok (konečne!) Dostali úrodu! Ovocie sa ukázali byť mäkké a šťavnaté, voňavé a mierne sladké. 35 stupňov. Ale nič - rastliny nezamrzli a navyše - začali dobre prinášať ovocie. ““