Dom a záhrada

Malina "Patricia": odporúčania pre pestovanie a opis odrody


Malinová "Patricia" sa vzťahuje na osvedčené odrody, ktoré sú odrodami záhradníkov veľmi osvedčené a vysoko oceňované. Túto skutočne pozoruhodnú odrodu vyvinuli odborníci z Moskovského záhradníckeho inštitútu pred tridsiatimi rokmi s použitím rodičovského páru M-102 a Maroseyka. Autorom odrody je V. V. Kichina. Takmer okamžite sa táto odroda stala obľúbenou medzi amatérskymi záhradníkmi a profesionálmi zapojenými do pestovania plodov, ktoré sa dajú predávať za účelom ďalšieho spracovania alebo predaja.

Opis stupňa

Vysoko výnosná odroda „Patricia“ vytvára rovný a mierne rozľahlý ker. Štandardná výška výhonku nepresahuje 1,8 - 1,9 metra. Výstrely majú béžovo-hnedú farbu. Letáky sú svetlozelenej farby, s miernou dospievaním, mierne zvrásnené, stredne veľké. Po rozkvetu získajú veľmi nezvyčajný červenkastohnedý odtieň. Výhonky neobsahujú tŕne a na každej vetvičke sa vytvorí približne 18 - 20 bobúľ s priemernou hmotnosťou 4 - 14 g. Majú zrezaný a kónický tvar. Povrch je jasne červený, veľmi nasýtený, zamatovo atraktívny.

Bobule majú veľmi dobrú chuť. Buničina je jemná, šťavnatá, stredne aromatická s malým množstvom semien.

Rastliny sú rýchlo rastúce, majú vynikajúcu odolnosť proti mnohým najbežnejším chorobám. Okrem toho opis uvedený pôvodcom charakterizuje Patriciu ako odroda odolná voči mrazu a suchu.

Výhody a nevýhody

Neskoré zrelé maliny „Patricia“ sú nenáročné a dobre rastú s nedostatočne kompetentnou starostlivosťou. Plodenie je veľmi dlhé. Výťažok jednej rastliny dosahuje pri dobrej starostlivosti 10-11 kg.

Táto malinová odroda má nielen výhody, ale aj určité nevýhody, vzhľadom na to, že si môžete udržať vysokú plodnosť:

 • bobule sú náchylné na zriedkavé, ale závažné deformácie;
 • vytvára sa významné množstvo mladých malínových výhonkov;
 • po dozretí sa bobule môžu rozpadať a nemôžu sa prepravovať;
 • prezreté bobule sú často postihnuté hnilobou;
 • vysoká rastlina potrebuje pravidelné kompetentné prerezávanie;
 • na správne a dlhodobé plodenie je potrebné použiť kultivačnú metódu;
 • pri nedostatku náležitej starostlivosti môže byť rezistencia voči chorobám a škodcom významne znížená.

Ako pestovať maliny

Sadenice sa odporúča kúpiť v špecializovaných škôlkach. Iba kvalitné sadenice odrôd sú zárukou zdravej, silnej a vysoko výnosnej rastliny.

Pestovateľské odporúčania

Maliny Patricia sa musia pestovať podľa odporúčanej technológie na pestovanie kríkov bobúľ:

 • maliny sa môžu vysádzať v jamách alebo špeciálnych brázdach;
 • na sadenie sa musí pridávať humus alebo kompost, granulovaný superfosfát, síran draselný alebo drevný popol;
 • hnojivá s obsahom dusíka sa každý rok na jar používajú v množstve 15 - 18 g močoviny na meter štvorcový výsadby;

 • hnojivá fosforu a draslíka sa aplikujú v jesennom období po roku v množstve 120 g superfosfátu s prídavkom 100 g síranu draselného;
 • maliny potrebujú pomerne zriedkavé, ale bohaté zalievanie, ktoré stimuluje rozvoj silného a zdravého koreňového systému;
 • po zalievaní a zalievaní sa vykoná plytké uvoľnenie, a ak je to potrebné, môžete mulčovať pôdu okolo kríkov;
 • najmenej trikrát za sezónu sa vykonáva preventívne ošetrenie kríkov špeciálnymi prostriedkami.

Rastliny tejto odrody sa ľahko tolerujú zimné mrazy až do teploty 28 až 30 ° C. Pri nízkych teplotách v zime sa odporúča ohýbať malinové výhonky pod snehom.

Taktiež vám ponúkame, aby ste sa zoznámili s odrodovými charakteristikami malín „Kuzmina News“.

Recenzie záhradníkov

V Rusku sú veľkoplodé maliny medzi záhradníkmi stále populárne a požaduje sa ich záhradníctvo. Malinová "Patricia" tvorí veľmi atraktívne a krásne bobule trhového typu. Recenzia odrody charakterizuje bobule tak, že si dokonale zachovávajú svoj tvar. Nie sú drvené ani počas procesu zberu, ani pri preprave na krátke vzdialenosti.

Odroda je vhodná na skladovanie a môže sa používať ako čerstvá, tak na domácu úrodu. Priaznivo ju porovnáva s mnohými veľkoplodými odrodami s nádhernou dezertnou chuťou a veľmi bohatou vôňou charakteristickou pre bobuľovú kultúru.

Malina: výber odrôd

Podľa záhradkárov sa táto odroda vyznačuje rezistenciou na antracnózu, nízkym rizikom didimel a iných najbežnejších chorôb. Avšak najhojnejšie plodenie sa dá očakávať až v treťom roku po výsadbe av prvých dvoch rokoch nie je tvorba bobúľ príliš hojná.