Návrh

Malinová "Polana": opis a vlastnosti rastúcich odrôd s vysokým výnosom


Malinový „Polana“ alebo „Polana“, chovaný poľskými chovateľmi, je relatívne novou odrodou a osvedčil sa v domácom záhradníctve v našej krajine. Opravy malín „Polana“, ktoré boli získané v roku 1991, sa často zamieňajú s jednou z najpopulárnejších európskych odrôd malín „Polka“, ich opis je v skutočnosti trochu podobný.

Opis stupňa

Ovocie Polana, ktoré sa pestujú dvakrát ročne, sú rýchlo rastúce plodiny s vysokým výnosom bobúľ, ktoré sa dokonale prispôsobia na pestovanie vo väčšine regiónov našej krajiny. Rubus idaeus Polana má veľmi nezvyčajnú farbu výhonku - fialovú, s bledým modravým kvetom. Odroda je citlivá na vyblednuté výhonky a nie je prakticky hnilobou ovplyvnená.

Charakteristická je prítomnosť silných kríkov, ktoré vytvárajú vyvinuté a početné potomstvo koreňov. Snímky sú vysoké, vzpriamené. Bobule zaobleného kužeľového tvaru, tmavej malinovej farby, s hmotnosťou nie väčšou ako 5 až 7 g. Drupe pomerne malý. Chuť buničiny je vynikajúca.

Charakteristickým znakom odrody je vysoká schopnosť tvoriť výhonky, ktorá sa prejavuje tvorbou viac ako štyridsiatich výhonkov na krík. Výhonky sú veľmi odolné a posypané malými hrotmi. Značný počet vysoko rozvetvených výhonkov zaručuje veľmi vysoký výnos. V podmienkach vysokej poľnohospodárskej technológie záhradníci zbierajú až 180-200 kg zrelých bobúľ za sezónu zo každých sto metrov štvorcových záhrady. Výsadba a starostlivosť si nevyžadujú špeciálne zručnosti záhradníka.

Malina "Polana": výsadba a starostlivosť

Pravidlá vykládky

Pod malinami sa odporúča prideliť dobre osvetlené oblasti chránené pred studeným vetrom a vysokou vlhkosťou a rad rastlín je najlepšie umiestniť v smere zo severovýchodu na juhozápad. Vzhľadom na dlhé vegetačné obdobie tejto kultúry bobúľ v jednej oblasti, k problematike prípravy pôdy pre výsadbu odrôd maliny Polana a ďalších poľnohospodárskych činností je potrebné správne pristupovať:

 • Za najvhodnejšie na pestovanie zvyšných malín sa považujú stredne ílovité a ľahké hlinité pôdy, ako aj pomerne úrodné pôdy so stálou, ale nie nadmernou úrovňou vlhkosti.
 • Hĺbkové orby na už vysadených malínových stromoch sú nemožné bez toho, aby spôsobili vážne škody na rastlinách, preto musí byť pôda pre výsadbu bobúľ veľmi dôkladne pripravená pred vysadením malín.
 • Výsadbové jamy so šírkou 50 - 60 cm a hĺbkou 40 cm by sa mali vykopať asi dva týždne pred vysadením kríkov maliny.
 • Pri zákopovom spôsobe výsadby sa na každý bežný meter položí asi 16 - 18 kg humusu, 0,3 kg vápna a 0,5 kg drevného popola a na vrch sa naleje úrodná a ľahká priedušná pôda.
 • Pripravené rastliny je potrebné pestovať takým spôsobom, aby sa koreňový krk nachádzal na úrovni povrchu pôdy. Ak je v oblasti pod malinami ľahká a uvoľnená pôda, koreňový krk sa môže prehĺbiť asi o 5 cm Po výsadbe sa rastliny hojne zalejú vodou, pričom na krík utráca najmenej jeden vedierko vody.

Sadenice malín s uzavretým koreňovým systémom sa môžu pestovať kedykoľvek počas vegetačného obdobia, ale najlepšou možnosťou je zasadiť rastliny na jeseň, od poslednej dekády septembra do polovice októbra.

Pestovateľské odporúčania

Starostlivosť o maliny odrody Polana je spoločná pre väčšinu bobuľových plodín a spočíva v týchto opatreniach:

 • rastlina milujúca vlhkosť reaguje na prítomnosť vlhkosti v pôde, takže pôda by sa mala počas celého vegetačného obdobia udržiavať v mierne vlhkom stave;
 • v obzvlášť suchých dňoch sa na zavlažovanie pre každé kríky použijú najmenej dve vedrá vody 2-3 krát týždenne;
 • približne v októbri sa organické hnojivá aplikujú pod malinovými kríkmi vo forme zhnitého hnoja alebo kompostu v miere jedného vedra pre každú dospelú rastlinu;
 • nepripojené malinové kríky sa často rozprestierajú a dostatočne ľahko sa prekrývajú nedostatočne širokými uličkami;

 • maliny musia byť na jar postriekané insektofungicídmi ešte pred tvorbou vaječníkov bobule;
 • malina by sa mala burínať včas a pôda by sa mala udržiavať vo voľnom stave, najmä po zavlažovaní a daždi.

Rezanie a starostlivosť v jesennom období sú štandardom všetkých opráv odrôd malín.

Recenzie záhradníkov

Malina "Polana", napriek hojnému a veľkoplodému plodeniu, nevyžaduje povinné podväzky. Podľa záhradkárov sa najlepšie rozmrazené výhonky najlepšie odstraňujú, čím sa prerozdeľujú živiny a v dôsledku toho sa zvyšuje výnos. Recenzie o chuti zrelých bobúľ sa líšia v dôsledku subjektivity individuálnych preferencií.

Okrem toho sa chuť bobúľ do značnej miery odráža v poveternostných a klimatických podmienkach v štádiu zrenia. V suchom a slnečnom počasí s vysokou poľnohospodárskou technológiou sú zrelé bobule sladšie a mierne kyslé. S poklesom počtu slnečných a teplých dní sa pozoruje pokles ukazovateľov chuti.

Ako pestovať maliny

Mnoho záhradkárov poznamenáva, že bobule odrody Polana sú väčšie, krajšie, pravidelného kužeľovitého tvaru (ale plodina, ktorú tvoria maliny Polka, je chutnejšia. Nespornou výhodou Rubus idaeus Polana je schopnosť pestovať túto bobuľovinu na jednom mieste po dobu desiatich alebo viacerých rokov). ,