Inštrukcia

Jahodový „čierny princ“: opis odrody a príčin začervenania a sušenia listov

Jahodový „čierny princ“: opis odrody a príčin začervenania a sušenia listov


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Jahoda „Čierny princ“ si v súčasnosti získava na popularite iba v Rusku a popis tejto odrody záhradných jahôd nie je v našej krajine veľmi známy. Charakteristiky a odrodové vlastnosti však umožňujú klasifikovať záhradné jahody pod názvom „Čierny princ“ ako sľubné pri domácom záhradníctve vo väčšine regiónov našej krajiny.

Opis a vlastnosti odrody

Jahodový „čierny princ“ je veľký, má tvar zrezaného kužeľa a tmavočerveného, ​​takmer čierneho povrchu. Vyznačuje sa dostatočnou jednorozmernosťou. Plne zrejúca buničina má jasne červenú farbu, veľmi šťavnatú, sladkú a kyslou chuť. Bobule bez prítomnosti vnútornej dutiny, s bohatou vôňou jahod.

Zberaná plodina je vhodná na dlhodobú prepravu a dlhodobé skladovanie pri priaznivom teplotnom režime a pri optimálnych ukazovateľoch vlhkosti. Charakteristikou kultivaru so stredným dozrievaním sú ukazovatele vysokej predajnosti.

Medzi výhody odrody patrí dlhá doba plodenia. Výťažky sú tiež dosť vysoké a dosahujú 1 kg z jedného produktívneho puzdra. Úroda sa klasifikuje ako univerzálne použitie, pretože je vhodná nielen na čerstvú spotrebu, ale aj na výrobu džemu, džemov, likérov a domáceho bobuľového vína.

Kríky veľkých rozmerov, s hustými listami. Vytvorte priemerný počet zahustených fúzy. Miera močenia sa každoročne znižuje. Listy sú stredne veľké, tmavozelenej farby, s výrazným leskom, mierne vrásky. Životaschopnosť a vysoká produktivita kríkov bobúľ presahuje šesť až sedem rokov a doba tvorby bobúľ sa každoročne zvyšuje so starnutím rastlín.

Ako pestovať jahody

Príčiny zmeny farby listu

Jahodové odrody „Black Prince“ sa zvyčajne pripisujú nielen veľmi produktívnym, ale tiež pomerne vysokým stupňom odolnosti voči odrodám. Pri pestovaní tejto bobuľovej kultúry v domácej záhrade sa môžu skúsení aj začínajúci záhradníci stretnúť s problémom zmeny farby listov. Tento jav má niekoľko dôvodov:

  • žltkastosť na jahodových listoch je často výsledkom nedostatku pôdy v oblasti pestovania zložiek obsahujúcich dusík alebo horčíka;
  • výrazné zožltnutie listov jahôd sa tiež pozoruje v dôsledku choroby výsadieb bobúľ s neinfekčnou chlorózou a na ošetrenie postačuje vykonať listové kŕmenie bobuľovej kultúry akýmikoľvek látkami obsahujúcimi železo a ďalej zavlažovať oblasť výhradne teplou vodou;
  • pomerne častou príčinou žltnutia na jahodových listoch je porážka rastlín vírusovým ochorením - xantózou alebo mozaikou, ktorá sa šíri, keď sa používa na výsadbu infikovaného sadivového materiálu, a navyše sa môže šíriť cez bobuľové plantáže ako škodlivé vošky;
  • Ak sa na listoch objavia červenkasto-hnedé škvrny, potom sa listy rozjasnia a získajú svetlé okraje, je rastlina pravdepodobne ovplyvnená hnedými škvrnami listov.

Sčervenenie listov jahôd pri blížiacom sa jesennom období je úplne prirodzený proces. Výskyt začervenania vo forme rôznych škvŕn na listoch jahôd je však prvým príznakom porážky septorií plesňovej choroby alebo bieleho špinenia. Sčervenenie môže byť spôsobené pestovaním bobúľ na príliš kyslých pôdach, ktoré sa ľahko korigujú vápnením pôdy dolomitovou múkou.

Príčiny vysychania listov

Ak jahodové kríky odrody "Black Prince" stratili turgor, uschli alebo vysušili, dôvodom môže byť nedostatočné zalievanie alebo zriedkavé zalievanie. Táto situácia sa spravidla pozoruje vo fáze aktívneho rastu zelenej hmoty a po plodení. Príčinou sušenia jahodových listov môžu byť:

  • získanie poškodenia koreňového systému jahodových kríkov v dôsledku poškodenia porastov bobúľ medveďmi alebo krtkami;
  • lézie záhradných jahodových kríkov s fusáriom, fytosporóznymi alebo vertikálnymi vädnutím, ako aj rôzne hniloby koreňov.

Často je veľmi aktuálne vykonať preventívne postrekovanie jahodových kríkov modernými insekticídnymi prípravkami a správne regulovať režim zavlažovacích opatrení vo všetkých fázach pestovania bobúľ.

Jahodová zálievka by sa mala vykonávať ráno alebo večer, nasmerovať prúd vody priamo do koreňového systému rastliny a zabrániť vniknutiu vlhkosti do listov. Na zavlažovanie sa používa výlučne teplá voda ohriata na slnku.

Počas kvitnutia by sa kríky mali postriekať 0,025% roztokom síranu zinočnatého. Na ochranu jahodových plantáží pred špinením sa odporúča ošetrenie rastlín roztokom Bordeauxovho roztoku a oxidu chloričitého medi. Spravidla sa počas jednej vegetatívnej sezóny používajú tri až štyri postreky.

Tipy a recenzie záhradníkov

Jahody pod veľmi pôvodným názvom „Čierny princ“ podľa záhradkárov preukazujú vynikajúcu zimnú odolnosť v záhradníctve. Malo by sa pamätať na to, že úroveň odolnosti voči suchu je pomerne priemerná, preto je potrebné, aby výsadba bobúľ počas celého vegetačného obdobia bola najbežnejšia.

Jahoda: prerezávanie na jar

Odroda podľa skúsených záhradníkov má dostatočnú odolnosť proti mnohým najbežnejším chorobám, ale je veľmi náchylná na poškodenie priehľadným jahodovým roztočom. V poslednej dekáde októbra sa často vyskytuje porážka bobúľ tejto odrody špinením, čo si vyžaduje starostlivú a pravidelnú kontrolu porastov a včasné vykonanie všetkých potrebných preventívnych a ochranných opatrení.