Tajnosť

Marhule "Ananás" a "Ananás Zurupinsky"


Moderné a sľubné odrody marhúľ, vrátane ananásu a ananásu Tsyurupinského, sa v posledných rokoch aktívne pestujú nielen v južných regiónoch, ale aj v strednom Rusku, ako aj v severnejších regiónoch našej krajiny.

Odroda charakteristická pre ananás marhuľový

Marhuľa s názvom „Ananás“ alebo „Shalah“ je domácim záhradníkom dobre známa. Túto stredoeurópsku samooplodnú odrodu chovali odborníci Štátnej botanickej záhrady. Ovocné stromy so strednou rastovou silou majú širokú, plochú korunu, ktorá je náchylná na zahusťovanie. Schopnosť tvoriť výhonky je priemerná. Rastlina prechádza do plodnice vo štvrtom roku po výsadbe na trvalom mieste.

Plody sa vyznačujú strednou alebo pomerne veľkou veľkosťou, s hmotnosťou najmenej 34,5 - 44,5 g. Majú nepravidelný zaoblený, trochu podlhovastý tvar a sú pokryté pomerne hustou stredne dospievajúcou kožou. Povrch je hľúzovitý a drsný, béžovo žltý alebo zlatý, bez opálenia. Vyzretá dužina má béžovožltú farbu a chuti mierne pripomína ananás. Charakteristická je prítomnosť príjemnej jemnej arómy. Hustota buničiny je stredná, textúra je mäkká, vláknitá. Kosť je malej veľkosti so sladkým jadrom.

Odrôdová charakteristika ananásu Tsyurupinsky marhuľa

Charakteristiky a opis odrody marhúľ s názvom "Ananás Tsyurupinsky" znamenajú stredne veľký strom s okrúhlou a širokou korunou strednej hustoty.

Plody sú stredne veľké a vážia najviac 38 - 42 g, nepravidelný, okrúhly s výrazným skosením, tvar. Povrch sa vyznačuje určitou tuberozitou. Šupka strednej hustoty s miernou dospievaním. Marhuľové sfarbenie svetlo žlté, matné, bez pálenia. Zrelé mäso je svetlo žltej farby s jemnou vlákninou a strednou hustotou. Chuť je príjemná a dosť šťavnatá, kyslá a sladká. Kameň je malý, má podlhovasto vejčitý tvar a je ľahko oddeliteľný od úplne zrelej buničiny.

Rastúce vlastnosti

Pri pestovaní by ste mali venovať pozornosť odrodovým vlastnostiam marhúľ „Ananás“ a „Ananásový zurupinsky“. V prvom prípade dostane záhradník pomerne nenáročnú kultúru kôstkového ovocia, ktorá je schopná plodiť ovocie hojne a efektívne aj v podmienkach nedostatočne kompetentnej starostlivosti, čím sa odroda stala veľmi populárnou.

V podmienkach záhradkárstva je odroda "Ananás Tsyurupinsky" menej žiadaná kvôli takzvanej "nálade" odrody a potrebe prísne dodržiavať poľnohospodársku technológiu. Keď sa v starostlivosti o rastliny dopustia chyby, záhradníci sa často stretávajú s problémami, ako sú závažné rozpadanie nezrelého ovocia, ako aj pokles výnosu a významné zhoršenie predajnosti a chuti marhúľ.

Hodnotenie stupňa

Medzi výhody ananásu marhule patria zvýšené ukazovatele odolnosti proti poškodeniu listami kučeravé a rozšírené v našej krajine klyasterosporioz. Odroda sa vyznačuje aj dostatočnými ukazovateľmi zimnej mrazuvzdornosti a sucha. Ovocie stánky sú schopné sa zotaviť čo najskôr po zamrznutí v zime. Pomerne neskoré kvitnutie pomáha znižovať riziko poškodenia púčikov v neskorých jarných mrazoch.

Marhuľový ananás: vlastnosti odrody

Marhuľový ananás Tsyurupinsky má tiež dobrú odolnosť proti léziám moniliózy a kleasterosporiózy. Rastlina však podľa hodnotenia nemôže byť považovaná za nenáročnú, pretože táto odroda ovocných stromov potrebuje kompetentné a dôkladné správanie pri prerezávaní. Skúsení záhradníci odporúčajú uprednostniť riedku korunu. V dôsledku silného zahusťovania koruny marhúľ je plodina preťažená plodinou, ako aj pokles kladenia kvetných pukov a oslabenie plodu. Odroda nemá dostatočnú znášanlivosť voči suchu a vyžaduje opatrný zavlažovací režim. Odtiene poľnohospodárskej techniky, od začiatku leta obyvatelia nemusia byť až po značku, ale pod rúk skúsených záhradníkov marhuľový dáva dobrú úrodu.