Rastliny

Marhuľový „Alyosha“: charakteristika odrôd a prerezávanie

Marhuľový „Alyosha“: charakteristika odrôd a prerezávanie


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Marhuľový „Alyosha“ sa vzťahuje na odrody odolné voči zimám, ktoré sú vhodné na pestovanie v strednom Rusku vrátane moskovského regiónu. Odroda predstavuje sadenice druhej a tretej vlastnej generácie získanej v procese voľného opelenia. Odroda je jednou z najpopulárnejších a najžiadanejších v našej krajine.

Opis a vlastnosti odrody

Ovocný strom nepresahuje výšku 4 m, má atraktívnu zaoblenú a mierne sa rozširujúcu korunu, pozostávajúcu z rozvetvených výhonkov. Veľké kvety s priemerom 3,6 - 4,1 cm, biele s výskytom ružovkastých žíl.

Marhuľové odrody "Alyosha" tvoria stredné a veľké plody s hmotnosťou 18 - 21 g, zaoblené, po stranách mierne sploštené, jasne žltej farby s atraktívnym matným začervenaním a mierne puberte. Chuť je veľmi dobrá. Celulóza je kyslá, kyslá, má oranžovú farbu a dostatočnú hustotu. Kameň je pomerne veľký, ľahko oddeliteľný od zrelej buničiny.

Úroda dozrieva v poslednom desaťročí júla alebo v prvej polovici augusta. Zozbierané ovocie sa môže konzumovať čerstvé a tiež vhodné na výrobu domácich točení. Včasne zbierané marhule majú dobré ukazovatele udržania kvality.

Marhuľové výsadby kultivaru Alesha sa vyznačujú tendenciou vytvárať bazálne výhonky, ktoré sa musia rezať na úrovni zeme, a to z dôvodu značných výdavkov na živiny na jeho rast a následkom poklesu výnosu. Je tiež potrebné vykonať príslušné prerezávanie stromov.

Marhuľa: príprava jamy a výsadba sadenice

Jarné prerezávanie

Prerezávanie marhúľ „Alyosha“ na jar je potrebné z niekoľkých dôvodov, medzi ktoré patria najmä tieto:

  • prerezávanie stimuluje rast bočných vetiev, čo zlepšuje množstvo a kvalitu ovocných vaječníkov a tiež priaznivo ovplyvňuje produktivitu;
  • jarné prerezávanie prispieva k vytvoreniu optimálnej korunky na osvetlenie a zvlhčenie;
  • prerezávanie poškodených konárov môže liečiť strom a presmerovať výživné látky do správneho kanála pre dobrú úrodu.

Orezávanie marhúľ „Alyosha“ na jar by sa malo vykonávať pred stupňom aktívneho pohybu šťavy alebo bezprostredne po jej ukončení, ale presne pred začiatkom fázy kvitnutia. Postup sa musí vykonať „pod obličkami“, Zameranie na tvar koruny a nevyhnutne odstránenie najväčších kostrových vetiev, ako aj zahusťovacích plôch. Všetky časti musia byť ošetrené záhradným var.

Prerezávanie na jeseň

Jesenné prerezávanie marhúľ Alyosha je tiež veľmi dôležité na získanie zdravej a najproduktívnejšej ovocnej dreviny. Technológia prerezávania marhuľových korún na jeseň je takáto:

  • suché, oslabené a choré vetvy podliehajú povinnému odstráneniu;
  • akékoľvek poškodenie stonky a konárov marhúľ by sa malo dôkladne vyčistiť a potom starostlivo ošetriť záhradnými odrodami;
  • ak sa pri prehliadke zistí choroba alebo prítomnosť rastlinných parazitov, je potrebné vykonať sanitárne orezanie koruny;
  • všetky rezy sú nevyhnutne spracované špeciálnymi zmesami alebo štandardnými záhradnými var.

Pri príprave na zimu je potrebné prerezávať nevyhnutne profylaktické ošetrenie koruny, ako aj bielenie ovocných porastov.

Navrhujeme tiež, aby ste sa oboznámili s odrodovými charakteristikami marhule Shalakh.

Recenzie záhradníkov

Odroda marhúľ Alesha získala vysoké hodnotenie vďaka vynikajúcej zimnej odolnosti a mrazuvzdornosti, ako aj bohaté plodenie na všetkých druhoch výhonkov a skorý vstup do produktívneho veku. Rozdelenie plodov je suché a je doplnené vysokou úrovňou prepravovateľnosti a udržaním kvality zberanej plodiny.

Ako pestovať marhuľu

Väčšina posudkov o tejto odrode je pozitívna z dôvodu nenáročnosti a vynikajúcej adaptability na pestovanie v málo priaznivých pôdnych a klimatických podmienkach. Marhuľa "Alyosha" je ideálna pre pestovanie začínajúcich záhradníkov a neskúsených letných obyvateľov v podmienkach súkromných domácností. Táto odroda nemá prakticky žiadne nevýhody, ale niektorí spotrebitelia poznamenávajú, že chuť ovocia je zvláštna, ako sa hovorí, „pre všetkých“.