Nápady

Tillandsia blue: domáce pestovanie

Tillandsia blue: domáce pestovanie


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Najbližší príbuzný ananásu, ktorý k nám prišiel zo vzdialeného Ekvádoru, Tillandsia blue, nenechá ľahostajný k svojej kráse ani jediný pestovateľ. A ak sa ananás pestuje doma, aby sa získal voňavý a chutný pokrm, Tillandsia ho ráda vidí iba kvôli svojej kráse.

Táto rastlina bola prvýkrát opísaná a klasifikovaná Švédom, botanikom Eliášom Tillandsom, na ktorého počesť je uvedená jej názov. Rovnako ako ananás patrí do rodiny bromeliadov a do rodu Tillandsia. Typický epifyt. Samotná rastlina je malá - nie viac ako 30 centimetrov na výšku.

Tillandsia má neprekonateľné dlhé, tenké, často zakrivené listy v najbizarnejších formách. Farba listov môže byť šedá, zelená alebo stredná.

Pristátie a starostlivosť

Existuje niekoľko možností na pristátie Tillandsia. Môže ísť o výsadbu semien zakúpených v obchode a rozdelenie kríkov a rozmnožovanie pomocou bočných výhonkov. Pri výsadbe semien sa používa pôdna zmes pripravená zo zmesi listovej pôdy a rašeliny v rovnakých pomeroch. Perlit alebo piesok sa často pridáva na zabezpečenie ďalšej priedušnosti. Semená nie sú posypané pôdou. Stačí substrát dobre navlhčiť a pot zakryť fóliou alebo sklenenou nádobou. Po 6 - 20 dňoch sa objavia prvé výhonky.

Na rozdiel od zvyšku rodiny, Tillandsia blue žije dokonale v zemi. Starostlivosť o túto rastlinu by sa však mala organizovať čo najpodrobnejšie. Polievanie by malo byť pravidelné, pričom sa odporúča používať mierne teplú vodu. Vyžaduje sa časté striekanie. V tomto prípade je potrebné zabezpečiť, aby sa v lieviku rastliny nahromadilo malé množstvo vody.

Tillandsia je veľmi fotofilná. Mali by ste sa však vyhnúť priamemu slnečnému žiareniu. Trvanie vystavenia slnku by nemalo presiahnuť 4 hodiny denne. Po zvyšok času by malo byť svetlo rozptýlené. Ideálne miesta pre rastlinu sú východná a západná strana. Počas celého obdobia rastu by teplota v miestnosti nemala byť nižšia ako 18 stupňov.

Kvitnúce

Ospravedlňujeme sa, ale Tillandsia kvitne iba raz. Kvetenstvo sa vyskytuje po 5 až 7 rokoch života rastlín. Doba kvitnutia môže trvať 2 - 3 mesiace. Počas tejto doby, na listene, pripomínajúcej klások pokrytý dlaždicami, kvitnú striedavo kvety s tromi okvetnými lístkami. Typicky obsahuje stopka až 20 kvetov, ale jedna, menej často 2 kvety, kvety. Samy pásy však vyzerajú veľmi krásne. Ich farba sa môže líšiť od zelenej po tmavočervenú.

Ak sa výhonky vyberú z dospelej rastliny a vysadia sa oddelene, nová rastlina kvitne za menej ako rok.

Proces sa oddelí od materského kríka ostrým nožom, rez sa posype aktívnym uhlím alebo aktívnym uhlím.

Starostlivosť a rozmnožovanie TillandsieKomentáre:

 1. Amaethon

  Je to netolerovateľné.

 2. Zacharias

  Aj ja som z tejto otázky nadšený. Nebudete ma vyzvať, kde si o tom môžem prečítať?

 3. Akicage

  Myslím, že nemáš pravdu. Pozývam vás, aby ste diskutovali. Píšte do PM, budeme komunikovať.

 4. Dedric

  Bravo, I think this is the admirable thoughtNapíšte správu