Tajnosť

Strawberry "Marmalade": technológia opisu a pestovania odrôd


Jahodová „Marmalade“ alebo „Marmolada“ získaná veľmi skúsenými a slávnymi talianskymi chovateľmi. Odroda je známa ako veľmi sľubná pre záhradkárstvo, produktívna, nenáročná a odolná voči chorobám.

Popis odrody je záhradníkom v našej krajine dobre známy a umožňuje nám klasifikovať záhradné jahody „Marmalade“ ako trhové odrody - stredne dozrievateľné, prepravovateľné.

Opis a vlastnosti odrody

Jahoda s názvom „Marmeláda“ tvorí objem veľkých plodov pravidelný kužeľový tvar s mierne zahnutým nosom. Farba bobúľ je jasne červená. Povrch je homogénny, s veľmi výrazným leskom.

Plne dozreté bobule sa vyznačujú vynikajúcou tvarovou stálosťou, nekrčia sa a netečú, čo úplne odstraňuje problém s prepravou plodiny. Komoditná bobule má priemernú hmotnosť 30 - 40 g. Priemerná produktivita krému Marmolada je s náležitou starostlivosťou 750 - 850 g.

Kríky sú nízke. Listy sú tmavozelenej farby, strednej veľkosti, vyvýšené nad povrch pôdy. Rastlina bobule je pomerne kompaktne umiestnená na hrebeňoch. Kvetenstvo sa nachádza nad listami smerom nahor. Veľkoplošné kvety, viacstranné lístkové.

Výhody a nevýhody odrody

Jahodová odroda "Marmalade" má množstvo výhod, vďaka ktorým sa stala veľmi populárnou v záhradníctve:

 • nenáročnosť a dobré ukazovatele prispôsobenia sa rastovým podmienkam;
 • prezentácia zrelých bobúľ;
 • dobrá chuť úplne dozretého bobule;
 • možnosť prepravy zozbieranej plodiny na predaj na trhoch;
 • odolnosť výsadieb bobúľ proti porážke zvislej verticelózy;
 • vysoká produktivita, ktorá sa môže líšiť v závislosti od použitých poľnohospodárskych metód.

Výťažok záhradnej jahodovej marmelády s náležitou starostlivosťou je veľmi dobrý, preto túto odrodu preferujú nielen amatérski záhradníci, ale aj farmy. Odroda je určená na pestovanie v miernom kontinentálnom podnebí severného Talianska a je veľmi vhodná na pestovanie v strednom Rusku na Ukrajine av Bielorusku.

Ako pestovať jahody

Najvyššie ukazovatele produktivity odrody "Marmolada" sa pozorujú v druhom roku plodenia. Po troch rokoch kultivácie sa produktivita výrazne zníži, čo zahŕňa výmenu porastov bobúľ. Pri pestovaní na farmách by sa malo uprednostňovať pestovanie tejto odrody v jednoročných alebo dvojročných plodinách s použitím agrofibru alebo mulčovacieho filmu, čo minimalizuje náklady na prevenciu chorôb a zabraňuje degenerácii kríkov odrody „Marmolada“.

Technika sadenia rastlín

Jahodová „marmeláda“ je pestovaná paleta krátkych denných hodín s jednorázovým plodom, ktoré navrhuje niektoré vlastnosti výsadby a pestovania bobuľovej kultúry:

 • na vykládku sa vyžaduje „Marmolada“ na odvrátenie dobre osvetlených oblastí, ktoré nemajú vysoké umiestnenie podzemnej vody;
 • ak sa lokalita nachádza v nížine alebo existuje riziko zaplavenia, je veľmi dôležité používať hrebene na výsadbu sadeníc jahôd;
 • pestovanie odrody "Marmeláda" si vyžaduje rozdelenie plôch reprezentovaných pôdou s neutrálnym prostredím av prípade potreby sa vykonáva vápnenie;

 • pri výsadbe jahodových sadeníc „Marmolada“ na získanie úrody musíte dodržať klasickú schému a nastaviť vzdialenosť najmenej 25 - 30 cm medzi kríkmi bobúľ a 50 cm medzi radmi;
 • pri výsadbe sadeníc na získanie vysoko kvalitných materských rastlín by vzdialenosť medzi rastlinami mala byť 45–50 cm so vzdialenosťou medzi radmi 60–70 cm;
 • mali by ste pozorne sledovať prehĺbenie bodu rastu alebo „srdca“ kríka bobúľ;
 • ihneď po výsadbe by sa malo vykonať dostatočné zalievanie rastliny.

Záhradné jahody "Marmalade" sa pestujú nielen na hrebeňoch otvoreného terénu, ale aj v kultúre úkrytu. Druhá možnosť pestovania bobuľovej kultúry „Marmolada“ vám umožňuje získať úrodu asi o dva týždne skôr, ako sú termíny stanovené pôvodcom. Napriek deklarovaným ukazovateľom zimnej mrazuvzdornosti a odolnosti proti mrazu sa na konci jesene odporúča prístrešok vo forme jedľových vetiev alebo iných organických látok.

Možno vás bude zaujímať aj článok, v ktorom hovoríme o jahodách odrody Kama.

Recenzie záhradníkov

Odroda "Marmolada" je veľmi sľubná a požaduje sa pre komerčné pestovanie a amatérske záhradníctvo. V Európe je všeobecne známa ako plodná odroda. Jahodová „marmeláda“ vytvára veľmi veľké plody s hmotnosťou do 40 g, pravidelný kužeľový tvar, jasne červenú farbu. Špička bobule je trochu sploštená, špicatého tvaru. Pri dozrievaní začína farba bobúľ od odrezkov, ale špička je dosť často úplne biela, dokonca aj v štádiu úplného dozrievania.

Separy sú jasne zelené, mierne vyvýšené. Zrelé bobule sú svetlé, červené, mierne husté. Bobule sú voňavé a sladké, s výraznou kyslosťou. Hodnotenie chuti spotrebiteľov je vysoké. Za účelom prepravy sa zber vykonáva o niečo skôr ako úplné dozrievanie. Pri náležitej starostlivosti je priemerný výnos okolo 14 - 15 ton alebo viac na 1 ha.

Ako pestovať jahody pod senom

Ukazovatele kvality plodov tejto talianskej odrody sú úplne v súlade s jej názvom. Názory na nenáročný, ale veľmi produktívny výber zahraničného výberu „Marmolada“ sú pozitívne, a preto jahoda „Marmalada“ získala v domácom záhradníctve našej krajiny širokú popularitu. Malo by sa však pamätať na to, že odroda "Marmolada" má zlú odolnosť voči poškodeniu hnedými a bielymi škvrnami, preto by sa mali prijať kvalitné a včasné preventívne opatrenia.