Nápady

Marhuľový „ruský“: znaky kultivácie v strednom Rusku


Na záhradných pozemkoch sa pestuje mnoho rôznych plodín, medzi ktorými sú marhule ďaleko od najobľúbenejších. Väčšina odrôd marhúľ rastie iba v teplom podnebí, ale chovatelia chovali určité odrody, ktorých pestovanie v strednom Rusku nespôsobuje záhradníkom ani problémy. Na hostinu zrelých a aromatických marhúľ pestovaných osobne by ste si mali preštudovať charakteristiky, dozvedieť sa o miere prežitia a vývoji rastliny v tejto oblasti a na základe získaných údajov vyberte príslušnú odrodu.

Odroda "ruština": opis

Meruňky ruskej odrody boli chované na pokusných poliach Výskumného ústavu severného kaukazského zónového výskumu. Jedná sa o zimu vytrvalú rastlinu so stredne vysokou korunou, ktorá rastie až do 4 metrov.

Opis plodiny:

 • majú zaoblený, mierne sploštený tvar;
 • pomerne veľká - ich hmotnosť môže dosiahnuť 65 gramov;
 • mäso chutí dobre;
 • ovocie je žltej farby s ružovkastým „červenaním“ a svetlou, dobre definovanou vôňou;
 • plody jedia hlavne čerstvé - na konzerváciu a iné tepelné ošetrenie sú málo užitočné.

Rastlina začína prinášať ovocie v polovici júla - táto odroda sa považuje za skorú. Rysom tejto odrody je zvýšená produktivita: z jedného dospelého stromu môžete zhromaždiť až 75 kilogramov ovocia. Marhuľový strom začne rodiť ovocie najskôr na konci päťročného obdobia od okamihu výsadby.

Výhody triedy

Hlavné výhody odrody „ruština“ sú:

 • veľmi vysoká produktivita;
 • zimná odolnosť: stromy vydržia mrazy dosahujúce až 30 stupňov;
 • plody majú skvelú chuť a úžasnú vôňu;
 • rastliny sú celkom odolné voči vývoju chorôb a parazity prakticky nie sú ovplyvnené.

Rysy pestovania v strednom Rusku

Marhuľové stromy neznášajú chlad, takže sa v Rusku väčšinou pestujú na Kryme, v európskej časti krajiny a na Kaukaze. Pestovanie odrôd, ktoré môžu prežiť a priniesť ovocie v strednom Rusku, sa začalo koncom 19. storočia a prvým chovateľom, ktorý sa venuje tejto činnosti, je Michurin. Dnes existuje veľa odrôd marhúľ vhodných na pestovanie v dosť drsnom podnebí a ruská odroda je obzvlášť populárna.

Výsadba marhúľ a starostlivosť o ne

Výber miesta a času na pristátie

Optimálne pre výsadbu je koniec apríla: do tejto doby sa už Zem dostatočne zahreje a hrozba námrazy pominie. Aby strom dobre zakorenil a začal prinášať vynikajúce ovocie, je potrebné zvoliť tie správne sadenice:

 • púčiky mladého stromu by mali byť opuchnuté, ale v žiadnom prípade s voľnými listami;
 • Je vhodné kupovať stromy v nádobách a nie s otvorenými koreňmi.

Miesto pristátia by sa malo zvoliť tak starostlivo, ako je to možné:

 • miesto by malo byť dobre osvetlené;
 • je žiaduce, aby bolo miesto chránené pred severným vetrom;
 • blízkosť podzemnej vody k marhete nie je dôležitá.

Výsadba marhúľ

Pred začatím výsadby je potrebné pripraviť otvor - mal by byť hlboký a priestranný (približné rozmery - 70/70/70 centimetrov). Medzi otvormi by mali byť udržiavané najmenej 3 metre. Táto požiadavka je spôsobená zvláštnosťou rastliny, pretože jej koreňový systém je niekoľkokrát väčší ako veľkosť koruny.

Pripravte dieru na výsadbu na jeseň:

 • vykopať otvor vhodnej veľkosti;
 • vyplniť výklenok humusom pridaním sulfidu draselného (asi 0,5 kg), niekoľkých litrov mulleínu, pohára popola a 600 až 700 gramov superfosfátu;
 • na jar sa na dno naleje vrstva expandovaného ílu (môže sa nahradiť štrkom);
 • sadenice sa inštalujú priamo a pokryjú sa pôdou až do bodu rastu (je vhodnejšie zasadiť marhule spoločne, aby boli splnené všetky požiadavky);
 • pri správnej výsadbe bude rastlina v určitej výške, hromada pôdy.

Po výsadbe musíte okolo stromu vytvoriť výsadbový kruh - v priemere je opatrne vykopaná malá priekopa, do ktorej sa naleje 2 až 2,5 vedra vody.

Starostlivosť

Pestovanie marhúľ v strednom pruhu pozostáva z troch povinných stupňov starostlivosti:

 1. Včasné zalievanie.
 2. Pravidelné top obliekanie.
 3. Orezávanie vetiev.

Marhule sa považujú za plodinu znášajúcu sucho, ale rastlina potrebuje iba vodu, aby mohla rásť a prinášať ovocie. Polievanie marhúľ by malo byť často, ale nie príliš, aby sa zabránilo hnilobe koreňového systému. Manipulovať ráno alebo po západe slnka.

Pôda sa hnojí pred výsadbou sadenice, potom v intervaloch dvoch týždňov dvakrát viac. V druhom a nasledujúcich rokoch rastu rastlín je potrebné kŕmiť minerálnymi hnojivami dvakrát ročne - na jeseň a na jar. Organické hnojivá sa aplikujú podľa potreby každé 2 až 4 roky.

V prípade „ruského“ znázorneného riedkeho stupňa koruny, a na dosiahnutie tohto cieľa je potrebné odstrániť ďalšie vetvy a ponechať 5-8 kostrových vetiev. Pri pestovaní marhúľ sa vyhnite pestovaniu vetiev z jedného miesta na trupe: zničí to estetický vzhľad koruny a spôsobí to nepríjemnosti pri zbere. Najvyšší výnos tejto plodiny na jednoročných vetvách by sa preto mal každý rok, na jar, znížiť všetky vetvy rastliny na polovicu. Takéto manipulácie budú stimulovať rozvoj pukov kvetov.

V prvej zime rastlinného života sa o to musíte postarať. Kolíky dreva sú vedené po obvode podesty, je na nich natiahnutá plastická fólia vo forme pyramídy a zdola je posypaná zemou. Po snežení môžu roztočiť rastlinu. Chata postavená na otepľovanie marhúľ sa demontuje na samom konci marca.

Strom, ktorý rastie už niekoľko rokov, bude mať úžitok aj z ochrany na zimu - jeho kmeň je zabalený do pytloviny.

Na omladenie rastliny sa strih vykonáva aj po skončení obdobia plodenia, ale pre dospelé stromy by mal byť dekoratívnejší a mladé stromy sa môžu rezať kratšie. Pestovanie odrody marhúľ Rossiyanik v strednom pruhu nie je nijako ťažké, ak dodržíte pravidlá starostlivosti a včas vykonáte potrebné manipulácie.

Odporúčame tiež, aby ste sa oboznámili s odrodovými charakteristikami a charakteristikami pestovania marhúľ Lel.

Marhuľa: tvorba koruny

Recenzia

Pestovanie marhúľ na ich vlastnom mieste sa stalo obľúbenou činnosťou mnohých záhradkárov. Odroda „ruština“ je obzvlášť obľúbená medzi letnými obyvateľmi, jej recenzie sú mimoriadne pozitívne:

Timofey Ivanovich, Belgorod: „Zasadil som na mieste niekoľko stromov pred viac ako 7 rokmi a už dva roky získavam úžasnú úrodu - mám dostatok ovocia pre svojich vnúčat a blízkych príbuzných. Je ľahké sa o stromy postarať, ale musíte to robiť pravidelne.“

Ksenia, Tula: „Minulú jar som vysadil 3 sadenice, veľmi som sa obával, či v zime zamrznú (mali sme mrazy nad 30 stupňov). Nič neprežili! Dúfam, že si čoskoro užijem ovocie zo svojej záhrady.“