Inštrukcia

Jahodový „maršál“: poľnohospodárska technológia a opis odrody

Jahodový „maršál“: poľnohospodárska technológia a opis odrody


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Jahody alebo záhradné jahody, nazývané „maršál“, sú jednou z najproduktívnejších odrôd strednodobého dozrievania. Opis odrody charakterizuje bobule ako veľké a aromatické, takmer bez chuti. Charakteristickým rysom odrody je vynikajúca adaptácia na mnohé pôdne a klimatické podmienky v oblasti výroby bobúľ.

Opis botanickej triedy

Populárna odroda jahôd Marshall získala americká chovateľka. a dosť dlho sa v mnohých krajinách pestuje. Jahodové kríky sú dosť veľké. Listy sú dosť veľké, husté, svetlo zelené.

Stopky tejto kultúry bobúľ sú dlhé a vzpriamené. Mierne vystupujú nad listy. Rastlina je dostatočne výkonná, čo znamená prísne dodržiavanie schémy výsadby v podmienkach záhradkárstva.

Berry charakteristika

Jahodový „maršál“ tvorí veľké bobule jasne červenej farby. Povrch bobúľ je veľmi atraktívny, s výrazným leskom. Priemerná hmotnosť obchodovateľných bobúľ môže byť 45 - 65 g alebo viac. Pre úplne dozreté bobule je charakteristický kužeľovitý tvar. Zrelá dužina má strednú hustotu a sladkú, mierne kyslú chuť.

Buničina je v tejto sekcii šťavnatá, svetlo červenej farby, bez prítomnosti vnútorných dutín a dutín. Dobré obchodné vlastnosti a vysoká trhová hodnota úrody sú dôsledkom vonkajšej príťažlivosti. Odroda však nemôže byť pripísaná kategórii odrôd s dobrými ukazovateľmi prenosnosti.

Pristátie

Pri výbere miesta na pestovanie záhradných jahôd treba mať na pamäti, že táto plodina bobúľ je najlepšie umiestnená na miestach s najpriaznivejším režimom vody a vzduchu v pôde. Jahoda je slnečnicová kultúra. Pre hrebene je najvhodnejšie dobre osvetlené a slnko vyhrievané miesto s rovným povrchom.

Táto bobuľová kultúra by sa nemala pestovať na strmých južných svahoch, kde na jar dochádza k rýchlemu topeniu snehovej hmoty. Hladina podzemnej vody by mala byť asi 60 - 100 cm od povrchu. Priepustnosť podložia by mala byť optimálna.

Jahodový maršál: Úroda

Aby sa zvýšil výnos a zlepšili ukazovatele kvality bobúľ, ktoré sa pestujú na rašelinových pôdach pred výsadbou, malo by sa vykonať hĺbkové vykopávanie pridaním zhnitého hnoja (v množstve 6 kg na meter štvorcový) a piesku (v množstve 10 kg na meter štvorcový). Prítomnosť ílovej pôdy vyžaduje pridanie kompostu alebo zhnitého hnoja pri sadzbe 10 kg na meter štvorcový, polozrelé piliny vo výške 5 kg a piesok vo výške 12 kg na meter štvorcový.

Záhradníci najčastejšie používajú jednoradovú výsadbu, pričom predpokladajú riadkovú vzdialenosť najmenej 60 - 80 cm. Štandardná vzdialenosť riadkov medzi rastlinami je asi 30 cm. Rovnomerne populárna je dvojradová výsadba bobuľovej kultúry, pričom riadková vzdialenosť je 60 - 80 cm medzi riadkami. v každom rade 30 - 35 cm, medzi kríkmi bobúľ v tom istom rade, 25 - 30 cm.

Na jar a na jeseň sa odporúča uprednostniť jednoriadkové pristátie. Táto vlastnosť je spôsobená miernym plodením v prvom roku, ako aj vznikom veľkého množstva fúzy, ktoré sa používajú na utesnenie riadkov. Ak je k dispozícii dostatok sadenice, neodporúča sa opustiť fúzy. Ich prerezávanie sa vykonáva pravidelne, pretože sa vyskytujú na bobuľovinách.

Poľnohospodárska technológia

Je lepšie pestovať jahody skoro na jar, keďže výsadba na jeseň môže významne znížiť úrodu odrody maršala. Na jar by sa sadenice jahôd mali vysádzať čo najskôr a na jeseň sa výsadba vykonáva najneskôr dva týždne pred začiatkom silného mrazu.

Pri pestovaní jahôd odrody maršala by sa mali dodržiavať tieto poľnohospodárske postupy:

  • Najlepšími predchodcami záhradných jahôd sú: reďkovky, šalát, špenát, kôpor, strukoviny, horčica, reďkovka, petržlen, okrúhlica, mrkva, cibuľa, cesnak a zeler;
  • Jahody rastú veľmi dobre a hojne prinášajú ovocie v hrebeňoch po tulipánoch, narcisoch a nechtíčkoch;
  • na pomerne chudobných pôdach sa odporúča pestovať záhradné jahody po horčici a fécii;
  • po pestovaní zemiakov, paradajok a iných nočných plodín, ako aj uhoriek sa neodporúča umiestňovať jahodové hrebene do oblastí;
  • zalievanie bobuľovej kultúry sa začína v prvej polovici mája, keď jahody začínajú rásť, a pokračujú až do poslednej dekády septembra;

  • zavlažovacie opatrenia sa vykonávajú ráno alebo večer priamo pod koreňom rastliny;
  • záhradné jahody sa musia pravidelne kŕmiť, aby sa dosiahol dobrý rast rastlín a vysoká kvalita, vysoký výnos;
  • priaznivci ekologického poľnohospodárstva odporúčajú na ošetrenie vrchných partií používať kal, vtáčie trus, drevný popol a infúziu trávy alebo žihľavy.

Je potrebné predchádzať chorobám a škodcom a odstrániť fúzy, ktoré nie sú určené na propagáciu kultúry bobúľ včas.

Tipy a recenzie záhradníkov

Jahody „Maršál“ záhradníci veľmi milujú, pretože aj samotné sadenice často vyzerajú veľmi atraktívne a vyznačujú sa veľkými zelenými listami a silným koreňovým systémom.

Podľa väčšiny záhradníkov, ktorí túto odrodu pestujú už nejaký čas, je jej hlavnou výhodou, že jahoda Marshall má vynikajúcu mrazuvzdornosť, ktorá v podmienkach ľahkého úkrytu môže dosiahnuť -30 ° C.

Jahody: výber odrôd

Odroda sa porovnáva priaznivo so stabilným výnosom a odolnosťou voči suchu. Výrazné rozmnožovanie vám umožňuje bez problémov šíriť túto odrodu sami.